سلامت سالمند|مصرف مکمل‌ها در سالمندی

سلامت سالمند

مصرف روزانه ۶۰۰ واحد ویتامین D۳ برای افراد زیر ۷۰ سال و مصرف ۸۰۰ واحد به ‌طور روزانه برای سالمندان سالم بالای ۷۰ سال توصیه می‌شود. دکتر ریحانه امین الرعایا،متخصص طب سالمندی درباره اهمیت مصرف مکمل ها در دوران سالمندی گفت: مسئله تغذیه، طی زندگی یک فرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سلامت فرد، عملکرد مناسب فیزیکی و شناختی و به صورت کلی کیفیت زندگی افراد به ترکیب مواد غذایی مصرفی و مقدار آن بستگی دارد .

اهمیت مصرف مکمل‌ها برای سالمندان
ویتامین D علاوه بر نقش بسیار مهم و حیاتی برای سلامت استخوان‌ها، به علت گسترش گیرنده های این ویتامین در سطح انواع سلول‌های بدن، نقش تنظیم کننده در بسیاری از عملکردهای فیزیولوژیک بدن همچون تولید انسولین، عملکرد سیستم ایمنی، عملکرد تیروئید، رشد عضلانی و انقباض پذیری عضله قلب و عملکرد سیستم عصبی و شناختی دارد.
مطالعات نشان داده است که تجویز مکمل ویتامین D باعث کاهش خطر سقوط در سالمندان می شود . به طورکلی کمبود ویتامینD  در افراد شایع است ولی این مسئله در سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این ویتامین در مواجهه با نور خورشید در پوست ساخته می‌شود و در کبد و کلیه به شکل فعال درمی‌آید. تولید این ویتامین در سالمندان، به ویژه افراد ساکن در سرای سالمندان  و در پی محدودیت حرکتی و تماس کمتر  با نور خورشید کاهش می یابد. وی یادآور شد: از آن جا که منابع غذایی این ویتامین نیز محدود است (ماهی چرب وشیر غنی شده) و همین طور توسط سالمندان  به طور گسترده مصرف نمی‌شود، استفاده از مکمل ویتامین D  در همه افراد سالمند به ویژه کسانی که ساکن سرای سالمندان هستند توصیه می‌شود.
 کمبود ویتامین ب12 در سالمندان
با وجود فراوانی منابع غذایی ویتامین ب ۱۲ ، کمبود این ویتامین در افراد سالمند شایع است. به دلیل کاهش اسید معده مثل گاستریت آتروفیک و همچنین مصرف داروهای آنتی‌اسید و علل دیگر، جذب ویتامین از غذاها اتفاق نمی افتد به همین دلیل توصیه می‌شود مکمل ویتامین ب ۱۲ مصرف شود چرا که جذب مکمل تحت تاثیر اسیدمعده قرار ندارد.
برای حفظ سلامت و عملکرد مناسب شناختی و فیزیکی، تمام ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها مثل امگا ۳، فلاونوئید، ویتامین E و ... ضروری است که بهتر است از منابع غذایی تازه و طبیعی تامین شود.
 تداخل دارویی در سالمندان
سالمندان به علت شیوع بیشتر بیماری‌های مزمن حدودسه برابر افراد جوان، دارو دریافت می‌کنند. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از تمام انواع داروها مانند داروهای تجویزی توسط پزشکان یا مصرف خودسرانه دارو
( OTC)، گیاهی، ویتامین و مکمل ها و... در سالمندان به طور چشمگیری افزایش می یابد. سن بالا، آسیب پذیری بیماران(فریلیتی)، اختلالات شناختی و افزایش مصرف داروها توسط سالمندان از جمله عواملی است که به افزایش خطر عوارض دارویی منجر می‌شود. سالمندان به علت تغییرات سوخت و ساز بدن و پاک سازی کمتر داروها، بیشتر در معرض عوارض جانبی داروها هستند. دریافت داروهای متعدد در سالمندان، خطر تداخلات دارویی و عوارض داروها را افزایش می‌دهد.
مطالعات مختلف نشان می دهد که بین تجویز همزمان ۵ تا ۱۰ دارو(پلی فارمسی) و خطر سقوط و شکستگی لگن در سالمندان ارتباط وجود دارد .
یکی از اقدامات بسیار مهمی که متخصصان طب سالمندی در هر  ویزیت انجام می دهند، توجه به داروهای بیماران و عوارض و تداخلات دارویی است. به صورتی که فهرست داروهای مصرفی بیمار را بررسی و سپس داروهای غیر ضروری را قطع می‌کنند.
 

در سالمندان تغییرات مرتبط با افزایش سن مانند کاهش حس‌های چشایی و بویایی، کاهش اشتها، مشکلات دهان و دندان، بیماری های گوارشی و کاهش هضم و جذب مواد غذایی، اختلالات شناختی و دمانس، مصرف داروهای متعدد و... به سوءتغذیه، کاهش جذب ویتامین ها و بروز عوارض ناشی از کمبود پروتئین، انرژی و ویتامین ها منجر می‌شود.

12 فروردین, 1401 14:9