اعتیاد در کمین سلبریتی‌ها پس از دوران اوج!

واکاوی دلایل این‌که چرا برخی سلبریتی ها و آدم‌های سرشناس پس از دوران اوج خود به اعتیاد رو می‌آورند؟

فاطمه محمدی| ‌کارشناس‌ارشد روان‌شناسی بالینی

 

 دلایل مختلفی برای ابتلای سلبریتی ها به اعتیاد وجود دارد که برخی به شخصیت فرد و برخی به عوامل محیطی مربوط است؛ در این مطلب به بررسی دلایل مختلف این موضوع می پردازیم.
 

  نیاز به قدرت که دیگر پاسخ داده نمی‌شود
اعتیاد در سلبریتی‌ها بعد از دوره اوج کاری، اتفاقی است که بارها خبرساز شده و با توجه به این که سلبریتی‌ها الگوهای رفتاری برای برخی جوانان هستند، بررسی علل ایجاد این شرایط الزامی است. در تبیین این علل می‌توان به این نکته اشاره کرد که اصولا هر نوع شخصیتی به سمت شغلی خاص گرایش دارد و به آن سمت هدایت می‌شود بنابراین می‌توان گفت برخی از  سلبریتی‌ها، شخصیتی با نیاز به قدرت و تمایلات خودشیفتگی بالا دارند. حال فرض کنید شما یک سلبریتی با تمایل کسب قدرت زیاد هستید و در شغلی که به دست آورده‌اید، این نیاز به شکل مطلوبی ارضا می‌شود اما بعد از مدتی شما به حاشیه رانده می‌شوید و دیگر این نیازهایی که برای شما حیاتی است، برآورده نخواهد شد؛ چه می‌کنید؟ چطور با این نیازها کنار می‌آیید؟ استفاده از مواد مخدر همان میزان حس قدرت را برای فرد به ارمغان می‌آورد اما در یک زمینه مخرب که به مرور زمان فرد را به نابودی می‌کشاند.
  محیط هم تاثیرگذار است؟
علاوه بر ویژگی‌های شخصیتی فرد، محیط هم نقش موثری در ابتلای فرد به اعتیاد دارد، به این معنا که هرچه فرد با افراد مصرف کننده بیشتری در تعامل باشد یا دسترسی او به مواد آسان‌تر باشد، احتمال ابتلا به اعتیاد بالاتر می‌رود. با توجه به این که ایران در رتبه دوم مصرف مواد مخدر سنتی در جهان قرار دارد و نهایت زمان لازم برای تهیه مواد مخدر حداکثر 7 دقیقه است، میزان بالای اعتیاد در افراد دور از ذهن نیست. علاوه براین هرچه فرد به منابع مالی بیشتری دسترسی داشته باشد، راحت‌تر می‌تواند به مواد دسترسی پیدا کند. سلبریتی‌ها به‌طور معمول همه این شرایط محیطی را دارا هستند بنابراین احتمال اعتیاد در آن‌ها بالا می‌رود به خصوص در زمانی که از نظر روانی در شرایط شکننده‌ای قرار دارند مثل زمانی که به حاشیه رانده می‌شوند یا حاشیه‌ای برای‌شان ایجاد می‌شود و ... .
  پای فرسودگی شغلی هم در میان است
شاید بپرسید آیا فرسودگی شغلی می‌تواند یکی از دلایل روی آوری سلبریتی‌ها به اعتیاد باشد؟ در پاسخ باید گفت با توجه به این که زندگی سلبریتی‌ها معمولا با دقت توسط مردم رصد می‌شود، این قشر خواسته یا ناخواسته درگیر تلاش برای نشان دادن تصویر ایده‌آل از زندگی خودشان می‌شوند و انرژی روانی زیادی را صرف آن می‌کنند که این انرژی در زمان افول آن‌ها مصرف نمی‌شود بنابراین ممکن است صرف رفتارهای مخربی مثل اعتیاد شود.

 

منبع: خراسان

1 اردیبهشت, 1401 18:26