پپ معجزه می‌کند یا کار تیمی؟

سیتی با هدایت گواردیولا مقابل نیوکاسل در 10 دقیقه اول نیمه دوم رکورد عجیب مالکیت 99 مقابل یک درصد را ثبت کرد

نویسنده : سید سورنا ساداتی | روزنامه‌نگار موفقیت

 
 
 تیم‌های بزرگ ساخته می‌شوند اما خریداری نمی‌شوند، این تفاوت جدی تیم منچستر سیتی با هدایت پپ گواردیولا در برابر تیم متمول و پر ستاره اما غیر منسجم مثل پاری‌سن‌ژرمن است. پاریسی‌ها بازیکنان بزرگی را خریداری کردند اما تیم گواردیولا عجیب‌ترین آمار دنیای فوتبال را در شبی که رقیب را با 5 گل شکست دادند، رقم زدند. آن‌ها طی 10 دقیقه اول نیمه دوم مالکیت 99 درصدی توپ را داشتند. یک اتفاق بی‌سابقه در دنیای فوتبال، اما این معجزه چطور رقم خورد؟
  چرایی کار تیمی
تیم‌های پپ گواردیولا به کارتیمی معروف هستند. گواردیولا شاید در تیم‌هایش فوق‌ستاره داشته باشد اما هنرش این است که فوق ستاره‌هایش را هم در خدمت کار تیمی قرار می‌دهد. یک کار تیمی که سهم کم و زیاد هر کسی در آن مشخص است. این سهم باعث می‌شود همه از خدماتی و آنالیزور تا بازیکن ذخیره و ثابت مسئولیت‌پذیر باشند چون موفقیت به‌نام همه‌آن‌ها ثبت می‌شود. کار تیمی در هر سازمانی مثل هر یک تیم‌های پپ باعث تلاش و انسجام همه می‌شود، چون گروه طعم موفقیت را می‌چشد و همه در آن سهیم هستند. هیجان پپ کنار زمین، تمجید از بازیکنان و رفتارهای احساسی‌اش باعث می‌شود تفاوتی بین عملکرد خوب و بد نزد بازیکنان وجود داشته باشد و دقیقاً همین‌ها تفاوت یک تیم با یک گروه است. گروه مجموعه‌ای از چند نفر یا چند بخش است که در آن هر کسی کار خودش را بی‌توجه به کار دیگران انجام می‌دهد اما تیم یک کل منسجم است که همه برای هم کار می‌کنند. در کار تیمی چند ذهن در یک راستا وجود دارد اما در کار گروهی چند ذهن مثل جزیره‌های مجزای بدون هم‌افزایی است. حالا مشورت‌های کنار زمین پپ با دستیارانش را مرور کنید تا پی به اهمیت مشورت در کار تیمی ببرید. برای همین است که در 10 دقیقه اول نیمه دوم بازی سیتی با نیوکاسل، بازیکنان تیم پپ با حوصله بازی می‌کردند و صدها پاس کوتاه به هم دادند، چون قرار است در کار تیمی همه لذت موفقیت را بچشند نه یک فرد با خلاقیت فردی یا جرقه‌های لحظه‌ای.
    فواید کار تیمی
کار تیمی باعث افزایش خلاقیت و ریسک‌های سالم می‌شود، چون می‌دانیم از طرف دیگران حمایت می‌شویم و اشتباه‌مان را جبران می‌کنند. در کار تیمی ترسی از خطرهای محاسبه شده نداریم چون قرار نیست مواخذه شویم. نقاط قوت‌مان با هم تقویت می‌شود. اعتماد وجود دارد، چون افق نگاه همه به یک سمت است و از همه مهم‌تر به تمام مجموعه حس مهم بودن القا می‌شود چون یک هویت بزرگ و جمعی داریم که بخشی از موفقیت‌هایش هستیم. تیم‌های گواردیولا به‌خصوص سیتی در این‌روزها نماد همین کار تیمی است. در کار تیمی بهانه‌ها کم رنگ هستند. یک تیم خوب اگر لیدرش خوب به آن جهت بدهد انرژی‌اش را صرف جدال لفظی، دلخوری با رفیق و رقیب، بهانه تراشی از داوری و شرایط نمی‌کند.
    مهارت‌های لازم برای کار تیمی
منچستر یونایتد کریس رونالدو را دارد، بازیکنی که هنوز می‌درخشد اما سیتی با اختلاف در صدر است. در کار تیمی معاشرت اعضا باید بالا باشد. همه در یک جایگاه باشند. صداقت وجود داشته باشد تا انگیزه‌ها خراب نشود. همکاری و همدلی و تلاش تا رسیدن به هدف ادامه داشته باشد و تحت یک رهبری خوب، امکان بازبینی مشکلات هم دیده شود. حالا به تیپ، مدل مو و کلیت ظاهر بازیکنان و کادر فنی سیتی و جایگاه فردی هر کدام از آن‌ها در فوتبال جهان توجه کنید تا ببینید در شکل بازی و روحیه جمعی آن‌ها چه عناصر شگفت انگیزی از کار تیمی وجود دارد.
    موانع یک کار تیمی خوب
نبود لیدری جریان ساز می‌تواند هر ساختار و سازمانی را تهدید کند اما پپ نماد یک رهبر درجه یک کنار زمین است. معجزه او تصمیمات لحظه‌ای یا تاکتیک تیمش نیست، معجزه او باور به اهمیت کار تیمی و شکل دادن به آن است، شاید تیم معجزه کند اما در اصل گواردیولا در جایگاه رهبر تیم شگفتی‌سازی می‌کند. برنامه‌ریزی ضعیف، ناسازگاری شخصیتی، تفاوت بین هویت تیمی و رفتار عناصر، فاصله بین شعار و عمل و خیلی چیزهای دیگر موانع یک کار تیمی خوب هستند که در سیتی پر از هارمونی هیچ‌کدام دیده نمی‌شود تا این تیم در بلندای فوتبال جهان باشد.

 

19 اردیبهشت, 1401 18:41