چهره ها |کنترل عصبانیت به‌جای رها کردن فینال

چهره ها

  کشتی جام تختی وزن 125 کیلوگرم با یک حاشیه عجیب همراه شد. رها کردن دیدار فینال توسط مهدی هاشمی بعد از اعتراضش به داور، اتفاقی بود که ویدئوی آن در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد. امیررضا معصومی فرزند فردین معصومی با رها کردن کشتی توسط «مهدی هاشمی» قهرمان وزن 125 کیلوگرم کشتی جام تختی شد. در این بین، به نظر می‌رسد اگر این کشتی‌گیر با مهارت کنترل خشم آشنا بود، نتیجه دیگری در این رقابت رقم می‌خورد.

جای خالی یادگیری مهارت‌های کنترل خشم
حضور«هاشمی » در فینال مسابقات، نشان‌دهنده کیفیت فنی‌اش بود که همه زحماتش را بر باد داد. این‌جاست که اهمیت یادگیری یک سری مهارت‌ها مشخص می‌شود. بهتر بود به جای این رفتارهای ناشایست، اولا او روش‌های کنترل خشم و عصبانیت را به کار می‌بست و ثانیاً، اگر از رفتار داور واقعا احساس نارضایتی و ناراحتی داشت، در نهایت احترام و مستقیم با او صحبت می‌کرد. با این نوع اعتراض، هم عصبانیت خودش را به طور صحیح و منطقی نشان داده بود و هم تمرکزش را از دست نمی‌داد. بنابراین در این ماجرا، باز هم جای خالی یادگیری مهارت‌های کنترل خشم دیده می‌شود که سر بزنگاه‌ها دردسرساز می‌شود. همچنین یک‌سری تکنیک‌ها برای کنترل خشم وجود دارد که بارها در همین صفحه درباره‌شان نوشته شده و «مهدی هاشمی» می‌توانست از آن‌ها کمک بگیرد تا شرایط دیگری برایش رقم بخورد.
    بدتر شدن شرایط با رفتارهای عجیب
کنترل نکردن خشم و رفتارهای عجیب مثل ایستادن قبل از این که داور مسابقه را متوقف کند، درآوردن قسمت بالایی دوبنده، حرکات مداوم اعتراضی دست و... نه تنها شرایط را بهتر نمی‌کند بلکه باعث می‌شود فرد هیجانی‌تر شود و امکان تمرکز را به‌طور کامل از دست بدهد. درست است که انسان به طور غریزی در زمان بروز خشم، واکنش خشونت‌آمیز خواهد داشت اما این موضوع در چارچوب قوانین و هنجارهای اجتماعی و رفتارهای شایسته نیست و عقل سلیم محدوده خشم را تعیین می‌کند.
   کادر فنی باید راهنمایی‌اش می‌کرد
در تمام لحظات اعتراض این بازیکن، اقدام خاصی از طرف کادر فنی و مربی‌اش اتفاق نیفتاد. یک مربی باتجربه باید بداند که علاوه بر مسائل فنی باید حواسش به مدیریت رفتارهای بازیکنش هم باشد. او می‌توانست با مداخله به موقع، شرایط را طور دیگری رقم بزند اما این اتفاق نیفتاد و نتیجه‌اش هم از دست دادن مدال طلا و قهرمانی توسط این کشتی‌گیر بود.

23 خرداد, 1401 18:34