جایگزین‌های خوب برای کیسه‌های پلاستیکی

هر ایرانی روزانه 3کیسه پلاستیکی استفاده می‌کند؛ در روز جهانی بدون کیسه‌ پلاستیکی از اهمیت توجه به این موضوع و آشنایی با چند جایگزین برای استفاده در موقعیت‌های مختلف گفتیم

نویسنده : مهسا کسنوی | روزنامه‌نگار

 
 
 هر ساله روز سوم جولای(مصادف با ۱۲ تیر) به عنوان روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی (Plastic Bag Free Day) گرامی داشته می‌شود. همچنین بازه زمانی ١٢ تا ٢١ تیر(٣ تا ١٢ جولای) را به عنوان دهه بدون کیسه پلاستیکی در نظر می‌گیرند. هدف از این نام‌گذاری‌، بررسی تاثیرات استفاده از کیسه‌های پلاستیکی بر طبیعت و اهمیت جایگزینی این کیسه‌ها  با گزینه‌های دیگری است که قابلیت تجزیه‌پذیری دارند. به همین بهانه و در پرونده امروز زندگی‌سلام درباره عواقب استفاده از این کیسه‌های پلاستیکی و جایگزین‌هایش می‌گوییم.

 هر ایرانی، 3کیسه پلاستیکی در روز
براساس تحقیقات انجام شده تنها در ایران سالانه بیش از سه میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود.  هر ایرانی روزانه به‌طور میانگین سه کیسه پلاستیکی استفاده می‌کند که متوسط عمر استفاده از هر کیسه، تنها ١٢ دقیقه است. برای از بین بردن هر کدام از این کیسه‌ها در طبیعت، بین یک تا ۳۰۰ سال زمان نیاز است. هنگامی‌که کیسه‌های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می‌شوند، به علت ماندگاری بیش از3۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شوند. این کیسه‌ها به همراه باد جابه‌جا و وارد رودخانه‌ها و کانال‌های آب می‌شوند، در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه‌ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زادولد انواع حشرات افزایش می‌یابد. کیسه‌های پلاستیکی درصورت ورود به محیط‌زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی می‌شوند و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی و پرندگان دریایی به اشتباه بر اثر خوردن این کیسه‌ها و خفگی ناشی از آن، می‌میرند.
 جایگزین‌های کیسه‌های پلاستیکی
یکی از بهترین‌ راه‌ها برای گرامی‌داشت این روز این است که در خریدهای روزمره خودمان از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنیم و از اطرافیان خود بخواهیم از فروشنده کیسه پلاستیکی نخواهند؛ اما برای کیسه‌های پلاستیکی چه جایگزینی در موقعیت‌های مختلف وجود دارد؟
کیسه‌ پارچه‌ای برای نانوایی
پیشنهاد ما این است که از کیسه پارچه‌ای برای رفتن به نانوایی و قرار دادن نان در آن استفاده کنید.  انجام این کار باعث می‌شود تا نان‌های شما تازه بمانند و میزان استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را به طرز چشمگیری کاهش دهید.
  استفاده از کیف برای خریدهای دم‌دستی
شما می‌توانید یک کیف کوچک و دستی، همیشه به همراه داشته باشید تا محصولاتی را که اقدام به خرید آن‌ها می‌کنید، در این کیف قرار دهید. این روش برای استفاده روزانه یا خرید‌های دم دستی مناسب به نظر می‌رسد.
  کیسه تجزیه‌پذیر برای استفاده روزانه
یکی از انواع کیسه‌هایی که در سال‌های اخیر تولید شده، کیسه‌های تجزیه‌پذیر هستند. در واقع این دسته از محصولات به سرعت در طبیعت تجزیه می‌شوند و قابلیت بازگشت سریع به محیط‌زیست را دارند. شما می‌توانید از این کیسه‌ها در موارد ضروری و برای مصرف روزانه استفاده کنید.
  ظرف‌های چند بار مصرف برای فریز کردن مواد غذایی
شاید بپرسید برای فریز کردن مواد غذایی به جای کیسه پلاستیکی از چه چیزی استفاده کنیم؟ ظرف‌های پلاستیکی که قابلیت شست‌وشو دارند، انتخاب مناسبی هستند. این ظروف را می‌توانید چندین سال استفاده کنید و بعد از هر بار مصرف آن را بشویید و بدین صورت به‌اندازه چند سال در مصرف کیسه پلاستیکی صرفه‌جویی کنید.
  کیسه پلاستیکی چندبار مصرف
 به عنوان آخرین پیشنهاد و برای بیشتر موقعیت‌ها، از کیسه‌های پلاستیکی چند بار مصرف استفاده کنید و با این کار حجم مصرف کیسه‌های پلاستیکی را به طرز چشمگیری کاهش دهید. این کیسه‌ها هم برای استفاده روزانه بهترین انتخاب هستند.

 

 
منبع: خراسان

12 تیر, 1401 13:15