کمک های اولیه نجات دهنده

بسیاری از مواقع در شرایطی که دسترسی به پزشک نداریم ،اتفاقی می افتد و اطلاع از چند نکته می تواند برای ما حیاتی باشد

 
 
تصور کنید در خانه تنها  هستید و کتری آب جوش روی شما می‌ریزد یا در منطقه خارج از شهر و روستایی هستید،به پزشک دسترسی ندارید و یک زنبور شما را نیش می‌زند. در این موارد اورژانسی چه خواهید کرد؟ در ادامه به شما چند نکته برای نجات دادن جان خودتان در مواقع اضطراری را خواهیم گفت.  

 سوختگی
برای درمان سوختگی‌های سطحی، زخم را با آب ولرم بشویید.  شاید به نظر شما آب یخ بهتر باشد، اما باید بدانید که آب یخ می‌تواند آسیب بیشتری به بافت وارد کند. پس از تمیز کردن محل سوختگی، از کمپرس یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید. خمیری که با مخلوط کردن آب و جوش شیرین درست می‌شود هم  می‌تواند به خارج شدن گرما از سوختگی کمک کند.
 حملات قلبی
یکی از نشانه‌های حمله قلبی، دردی شدید در ناحیه قفسه سینه و احساس سوزش در ناحیه مرکزی قفسه سینه است. در این حالت،جویدن آسپرین می‌تواند کمک کننده باشد، زیرا پلاکت‌های خونی را که باعث لخته شدن خون می‌شود و شریان‌های شما را مسدود می‌کند، مهار  خواهد کرد.
 نیش زنبور
اگر زنبور شما را نیش زد در مرحله اول  باید نیش را در بیاورید. هنگامی که نیش برداشته شد،  زخم را بشویید و از کمپرس سرد استفاده کنید. اگر آلرژی دارید در سریع ترین زمان ممکن با اورژانس تماس بگیرید.
 شکستگی
اگر دچار شکستگی شدید با استفاده از آتل و بالشتک، اندام را ثابت و بی حرکت نگه دارید. سعی نکنید که  موقعیت عضو شکسته را تغییر دهید و آن را صاف کنید. سپس حتما برای بررسی‌های جدی‌تر به پزشک مراجعه کنید.
 صدمات چشمی
د رمواجهه  با  آسیب چشمی شدید، در قدم اول چشم خود را بپوشانید و سپس به دنبال کمک باشید. با تلاش برای تمیز کردن چشم خود، ممکن است آسیب بیشتری به چشم وارد کنید اما اگر مواد شیمیایی وارد چشم شما شد، در این صورت باید به سرعت آن را با آب بشویید.
 نیش مار
در برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها وقتی مار سمی فردی را نیش می زند، اولین واکنش او مکیدن سم است. اما این روش اثری ندارد. مهم ترین نکته  این است که آرامش داشته باشید.
 برای کاهش سرعت انتشار سم باید ضربان قلب خود را پایین نگه دارید. سپس بلافاصله با خدمات پزشکی تماس بگیرید تا آنتی زهر مناسب را دریافت کنید. اگر برای کمک گرفتن نیاز به حرکت دارید، راه بروید ولی ندوید تا  ضربان‌تان بالا نرود.
 جای زخم یا اسکار
جوش شیرین دارای خواص ضد عفونی کننده‌ای است که به جلوگیری از تشکیل اسکار کمک می‌کند و  می‌تواند از عفونت جلوگیری کند. هنگام درمان جای زخم با جوش شیرین، مهم است که اجازه دهید زخم در معرض هوای آزاد قرار گیرد.
 انسداد تنفس
اگر در موقعیتی قرار گرفتید که دچار انسداد تنفسی  شدید ،برای باز کردن راه هوایی، سر را کج کنید  و چانه را بالا بیاورید و دست خود را نزدیک بالای سر یا پیشانی قرار دهید.از سوی دیگر، می‌توانید با قرار دادن انگشتان خود در زیر فک و فشار دادن فک پایین، بدون حرکت دادن گردن برای باز کردن دهان،اقدام کنید.
 این کار زبان را از مجرای تنفسی جدا  و به کاهش انسداد هوا کمک می‌کند. پس از این کار سر را به یک سمت کج کنید تا مجاری تنفسی باز شود.

 

منبع: خراسان

12 تیر, 1401 15:16