مشاوره فردی| با همه درد دل می‌کنم و بعدش عذاب‌ وجدان می‌گیرم

مشاوره فردی

مخاطب گرامی، گفته‌اید در زندگی مشکلات زیادی دارید. امیدوارم با مدیریت و گرفتن تصمیم‌های بهتر، سرنوشت روشن‌تری برای خودتان رقم بزنید. با این حال، چند توصیه به شما دارم.

   2 دلیل مشکل شما
مشکل شما، درددل با همه و باز کردن سفره دل پیش آشنا و غریبه است. بهتر است بیان کنم این موضوع می‌تواند به دو دلیل اتفاق بیفتد: دلیل اول آن است که شما احساس می‌کنید اطرافیان تان، مشکلات شما و موضوعاتی را که برایتان مهم است، درک نمی‌کنند و وقتی در جمعی قرار می‌گیرید که موضوعات بحث آن‌ها دقیقا موضوعاتی است که شما نتوانسته‌اید آن را در بین اعضای خانواده بیان و نظر موافق آن‌ها را جلب کنید، در نتیجه به ‌طور ناخواسته بغض درونی خود را تخلیه می‌کنید ولی وقتی آن را بیان کردید و کمی آرام گرفتید، منطق‌تان وارد کار می‌شود و دچار عذاب وجدان می‌شوید. دلیل دوم برای باز کردن سفره دلتان می‌تواند، صداقت بیش از اندازه شما و اعتمادی باشد که به اطرافیان خود دارید ولی بعد از این که موضوعی را مطرح کردید با خود فکر می‌کنید اگر برای من مشکلی پیش بیاید، خودم مسبب آن بودم و نباید هر چیزی را در هر جمعی بیان می‌کردم.
   ارتباط خود با خانواده را بهتر کنید
ابتدا بهتر است ریشه‌یابی کنید کدام یک از دلایل بالا عامل باز کردن سفره دلتان در جمع می‌شود، سپس براساس آن، اقدام مناسب  را انجام دهید. اگر ریشه این کار دلیل اول باشد بهتر است سبک ارتباطی خود با اعضای خانواده و دیگر افراد را تغییر دهید که برای این کار بهتر است با شرکت در کلاس مهارت ‌های زندگی که یکی از آن ها شامل ارتباط موثر و خودآگاهی است یا مطالعه کتاب‌هایی با چنین موضوعاتی به مهارت‌های زیادی در این زمینه دست یابید.
   افراد قابل اطمینان پیدا کنید
ولی اگر ریشه مشکل شما به دلیل دوم برمی‌گردد، بهتر است قبل از هر چیز به شناخت کاملی از اطرافیان خود دست یابید و افراد قابل اطمینان را پیدا کنید تا در مواقعی که احساس می‌کنید به اصطلاح، موضوعی روی دلتان سنگینی می‌کند، بتوانید نزد آن افراد بروید و با خیال راحت سفره دل خود را باز کنید تا از گفته‌های خود پشیمانی هم نداشته باشید. بعد از این اقدامات با خود بیندیشید از این که تمامی مسائل زندگی خود را برای همه بیان می‌کنید، می‌خواهید به چه هدفی دست یابید؟ آیا می‌خواهید به آرامش دست یابید که اگر موضوع از این قرار است، راهکار آن پیدا کردن افراد مطمئن است که بسیار اثربخش است؛ اما اگر دلایل دیگری دارد سعی کنید آن موضوع را حل کنید نه این که با بیان کردن آن برای همه و نبود دسترسی به راه حل، با دست خودتان به مشکلات تان بیشتر دامن بزنید چرا که با حس عذاب وجدان بعد از بیان مسائل، خود را بیشتر در دامان اندوه و مشکلات گرفتار می‌سازید. این راهکار حتی برای دلیل اول هم، مصداق پیدا می‌کند چرا که برای هر فرد، یافتن افراد قابل اطمینان موجب ایجاد حس حمایت و آرامش  و باعث می‌شود با داشتن ارتباط با چنین افرادی به این موضوع آگاهی پیدا کنیم که در هر زمان، بهترین افراد و کمک‌ کننده‌ها در پیرامون ما چه کسانی هستند.‌

 

16 تیر, 1401 14:32