شبکه های اجتماعی| مراسم ختم برای کارت‌بانکی شوهر!

شبکه های اجتماعی

«سلام عزیزم خوبی صبحت به خیر. می گم دیروز کارتم رو دادم رفتی خرید کردی برا خودت فکر کنم کارتم موند پیشت یادت رفت بدی بهم... نازنین از حسابم 350 تومن کم شد، تو کارت کشیدی؟ ....»، «سلام عشقم، متاسفانه کارتت فوت کرد، خدا بیامرزتش، دیگه نمی‌بینیش...». این عبارت‌ها، بخشی از چت بین یک زن و شوهر است که اسکرین شات آن، بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت. هرچند این موضوع، جدی نبوده و مزاح و شوخی به نظر می‌رسد، اما درخواست زنان از شوهرشان برای گرفتن پول، یکی از مسائلی است که معمولا دردسرساز می شود و روابط زوجین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حالا سوال این است که آیا شیوه این خانم برای گرفتن پول از شوهرش درست بوده؟ زنان برای بیان این درخواست، باید چه کنند؟ و البته چرا شوهرها باید حواس‌شان به همسرشان از لحاظ مالی باشد؟ در ادامه، به این سوالات پاسخ دادیم.

 

 یک فرمول کلی برای این مسئله نداریم
منابع مالی خانواده و چگونگی صرف آن برای هزینه‌های مختلف از موضوعاتی است که نیاز به گفت‌وگو و حل‌مسئله در بین زوج ها دارد. شرایط خانواده را با توجه به آورده‌ مالی و هزینه‌های پیش‌رو و نوعِ شغلی که زن و مرد انجام می‌دهند، باید سنجید و این شرایط برای هر خانواده، متفاوت خواهد بود. مثلا آیا زن و مرد هر دو به حرفه‌ای مشغول هستند که به موجب آن حقوق دریافت می‌کنند؟ یا حرفه‌ خانه‌داری در خانه با زن است و  شغل بیرون از خانه با مرد؟ بنابراین نمی‌توان یک فرمول کلی یا قانون برای این مسئله مشخص کرد و نیاز به بررسی موشکافانه و دقیق این موضوع، توسط زن و شوهر دارد.
  ذهنیت‌های اشتباهی که باید اصلاح شود
در قدم اول لازم است ذهنیتِ موجود راجع به تعهدات زن و مرد اصلاح شود. اگر در خانواده‌ای زن در خانه و امور منزل مسئول است، نباید بیکار تلقی شود. همان‌طور که فردی در بازه‌های زمانی مشخص به انجام وظایفی متعهد می‌شود، یک خانم خانه‌دار هم راجع به امور منزل مسئولیت‌پذیر است. با این تفکر، مدیریتِ امور منزل توسط یک خانم خانه‌دار معنادار می‌شود و فرد درباره تعهداتش احساسِ بی‌ارزشی ندارد. از طرفِ دیگر، هر کدام از مسئولیت‌ها به واسطه‌ جایگاه‌شان در پیشبرد و سامان دهی زندگی ارزش می‌یابند، نه فقط با میزان پولی که به ازای آن به خانه می‌آید. توصیفاتی مانند(نداشتن استقلال مالی) که به زنی با حرفه‌ خانه‌داری اطلاق می‌شود، موجب بی‌ارزشی و بی‌معنایی تعهد زمانی و کاری او راجع به مدیریت امور خانه می‌شود. در واقع این نوعی از تقسیم‌کار است که لازم است در همه خانواده‌ها صورت بگیرد. چه زمانی که مرد و زن هر دو به حرفه‌ای خارج از خانه مشغول هستند و چه زمانی که زن در خانه و مرد بیرون از خانه مشغول است. بنابراین زمانی که ما صحبت از رفع نیازهای مالی یک خانم خانه‌دار می‌کنیم، در مرحله‌ اول لازم است نوعِ نگاه‌مان را به تقسیم وظایفی که در حالِ اجراست و مسئولیت‌های او تغییر دهیم. در این صورت چگونگیِ مطرح شدن این نیاز و رسیدگی به آن ها در چارچوبِ الزاماتِ طبیعیِ امور خانواده قرار می‌گیرد و عزت‌نفس و ارزشمندیِ مسئولیت‌های خانم هم حفظ می‌شود.
  این 2 نکته را جدی بگیرید
 خانم‌ها با قدری صبوری عاشقانه و تایید داشته ها و نداشته های شوهرشان و پذیرش آن ها، دست به ساختن مردی وفادار و به فکر خانواده خواهند زد. این معادله بسیار ساده است که در قبال ایجاد امنیت عاطفی و عاشقانه برای مردتان شما هم در چتر امنیت مالی و از جمله عاطفی او قرار خواهید گرفت؛ناگفته نماند اگر خانمی کوتاهی داشت دلیلی برای سلب مسئولیت از مرد خانواده نمی شود.
 شوهرها باید به احساسات لطیف و شکننده همسرشان ، توجه و برای امنیت مالی او در حد توان، تلاش کنند. همچنین مردان به دقت باید مراقب امنیت عاطفی همسر خود باشند و تا زمانی که در این موضوع مهارت و دانایی کافی پیدا نکنند، رابطه عاطفی را به‌طور متقابل سرد و برخی زنان این خلأ را با انتظارات مالی ریز و درشت پر می‌کنند.
  چرا روش این خانم اشتباه بود؟
تأمین نیازهای مالی یک خانم خانه‌دار، مانند نیازهای مالی آقا و دیگر هزینه‌های منزل نیاز به گفت‌وگو، مشورت، برآورد و تصمیم‌گیری دو نفر دارد. مسئله مهم در این موضوع نوعِ نگاه دو نفر به تقسیم وظایفی است که صورت گرفته و ارزش‌گذاریِ برابر نسبت به جایگاه طرف‌مقابل است. توجه نکردن به این مسئله، دقیقا همان اشتباهی است که در این چت پربازدید، باید به آن توجه شود و نشان‌دهنده اشتباه بودن رفتار این خانم است حتی اگر به شوخی بوده باشد.
 

15 تیر, 1401 14:46