بیشتر بدانیم| قبل از رفتن به استخر این مطلب را بخوانید!

بیشتر بدانیم

با گرم شدن هوا و شروع فصل تابستان، بازار استخر رفتن و شنا حسابی داغ می‌شود. درست است این ورزش مفرح طرفداران زیادی دارد اما شاید اگر این طرفداران از بیماری‌هایی که ممکن است از طریق آب منتقل شود اطلاع داشتند با رعایت نکات بهداشتی بیشتری سراغ این ورزش می‌رفتند.


    انگل کریپتو  |انگل «کریپتوسپوریدیوم» که عمده ترین عامل اسهال است، در برابر مواد شیمیایی آب استخرها کاملا مقاوم است. این انگل در مدفوع وجود دارد و هاگ های آن می توانند ساعت ها تا روزها در آب زنده بمانند. در صورت آلوده شدن به این انگل، فرد تا دو هفته مبتلا به اسهال خواهد شد. برای کاهش خطر ابتلا، از بلعیدن آب استخر (حتی به مقدار کم) پرهیز کنید. هر فردی که مبتلا به اسهال است باید دور شنا کردن را خط بکشد.
    کلرامین، عامل قرمزی چشم  | وقتی مواد شیمیایی درون آب استخر با چیزهایی مثل ادرار، عرق و آلودگی های بدن ترکیب می شوند، چشم ها در تماس با آب اذیت می شوند. در نتیجه ترکیب این مواد با کلر ماده ای به نام کلرامین به وجود می آید که بوی شدیدی دارد. در حقیقت، بوی شدید کلر ناشی از این ماده است.
    بیماری گوش شناگران  | خارش، قرمز شدن، ورم و درد گوش، نشانه های بیماری عفونی گوش شناگران است  که نوعی عفونت در گوش خارجی است. این بیماری زمانی به وجود می آید که باکتری موجود در آب استخر، در مجرای گوش باقی می ماند و تکثیر می شود. بنابراین  حتما با یک حوله خشک، بعد از شنا رطوبت درون گوش تان را خشک کنید تا از این بیماری جلوگیری کنید.
    قارچ پا | قارچ پا نوعی عفونت قارچی واگیردار است که در اثر تماس با شخص مبتلا یا لمس سطوح آلوده سرایت می کند. این قارچ پوستی در محیط های گرم و مرطوب رشد می‌کند و از بیماری های شایع در استخرهاست.برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در اتاق های رختکن و اطراف استخر حتما از دمپایی استفاده کنید.
    بیماری لژیونر | باکتری به نام «لژیونلا» عامل بیماری های لژیونر (نوع شدید بیماری سینه پهلو) و تب پونتیاک (نوعی عفونت تنفسی خفیف) است. علایم بیماری لژیونر 2 تا 10 روز بعد از آلودگی به این باکتری ظاهر می شود و عبارت است از: سردرد، درد عضلانی، لرز و تب شدید.
    هپاتیت | اگرچه اتفاق نادری است اما غیر ممکن نیست. ویروس «هپاتیت آ » که باعث بیماری کبدی می شود می تواند در آب و غذای آلوده به مدفوع انسان زندگی کند و اگر ناخواسته کمی از چنین آبی را ببلعید، این ویروس وارد بدن تان خواهد شد.                منبع: ایرنا

15 تیر, 1401 14:49