مشاوره ازدواج| عامل فوت شوهرم به خواستگاری‌ام آمده است!

مشاوره ازدواج

شوهرم دو سال پیش فوت کرد. او بعد از حضور در جشن تولد دوستش به همراه چند نفر دیگر کرونا گرفت و بعد از دو هفته از دنیا رفت. از آن جمع فقط شوهر من فوت کرد و یک سال تمام برایش سیاه پوشیدم. خیلی دوستش داشتم. حالا دوستش که آن مراسم تولد را گرفته و عامل فوت شوهرم بود، به خواستگاری‌ام آمده است. خودم تحمل صحبت با او را ندارم ولی خانواده‌ام اصرار دارند که با او صحبت کنم چون شرایطش خوب است. چه کنم؟

خواهر گرامی، موضوعی که شما مطرح کرده‌اید، از جنبه‌های مختلف قابل تامل و بررسی است بنابراین سعی می‌کنم به اختصار این ابعاد را مورد واکاوی قرار دهم.
   چرا به خواستگاری شما آمده؟
با توجه به این که دوست همسر شما بانی برگزاری این مراسم بوده ، همان‌طور که در صحبت‌های شما هم به آن اشاره شده، ممکن است در ذهن ایشان هم  حالتی از خودسرزنشی ایجاد شده باشد و وی خود را مقید به جبران می‌داند. اگر ایشان به دلیل جبران این اتفاق و رهایی از عذاب وجدان اقدام به خواستگاری کرده است، می‌توان گفت دلیل مناسبی نیست.
    این نکات را نادیده نگیرید
قطعا شما به دلیل اتفاقی که برای شوهرتان رخ داده، این فرد را مقصر می‌دانید و به همین دلیل احساس خوبی به وی ندارید ولی نکته حائز اهمیت این است که در اتفاق به‌وجود آمده، عوامل و شرایط مختلفی موثر بوده است که شما به آن موارد توجه کمتری دارید و صرفا به یک عامل اولیه معطوف هستید. صرف نظر از این که برگزاری آن مراسم در شرایط اوج ویروس کرونا بر خلاف موازین و پروتکل‌های بهداشتی بوده، حضور شوهر شما در آن جمع کاملا اختیاری بوده و رعایت نکردن دستورالعمل‌های مربوط به ممنوعیت حضور در تجمعات از سوی همسر مرحوم‌تان تا حدودی در بروز این حادثه ناگوار نقش داشته است. از طرفی ناآگاهی این فرد و همه شرکت‌کنندگان در مراسم درباره تبعات احتمالی آن یکی از مولفه‌هایی است که می‌تواند به پذیرش این موضوع کمک کند.
    ارزیابی خواستگار باید بر اساس دیدگاه خودتان باشد
دیدگاه هر فردی درباره شرایط موجود و ارزیابی آن موقعیت‌ها متفاوت است و این که شرایط این خواستگار از نظر خانواده شما خوب است نمی‌تواند مبنای پذیرش شما باشد بلکه بهتر است این ارزیابی با توجه به دیدگاه خود شما صورت بگیرد زیرا معیارهای شما برای خوب و بد بودن ممکن است با آن‌ها فرق داشته باشد. ارزیابی شما از موقعیت خواستگارتان نباید بر مبنای ذهنیت‌های گذشته صورت بگیرد بنابراین شایسته است قبل از این که بخواهید به این فرد به عنوان یک خواستگار نگاه کنید او را به‌عنوان فردی که هیچ‌گونه ذهنیت و قضاوتی در باره اش ندارید، ببینید. این فرد را زمانی می‌توانید یک مورد مناسب برای ازدواج تلقی کنید که با دیدن او احساس ناخوشایندی پیدا نکنید و قبل از هر چیز تکلیف خود را با این موضوع مشخص کنید. توجه داشته باشید که واقعیت‌های زندگی همیشه بر محور خواسته‌ها و تمایلات ما پیش نمی‌روند و پذیرش واقعیت‌های تلخ و شیرین زندگی یکی از اقداماتی است که ناگزیر هستیم انجام دهیم. شما به‌هرحال باید واقعیت از دست دادن همسرتان را بپذیرید و بر اساس آن برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید. به یاد داشته باشید که اگر سایر معیارها و ملاک‌های شما در بحث انتخاب همسر وجود داشته باشد، مسائل پیش‌آمده نمی‌تواند به عنوان یک مانع بر سر راه ازدواج شما با این شخص تلقی شود مشروط به این که احساس شما به وی تغییر کند. در پایان از یک مشاور پیش از ازدواج کمک بگیرید.
 

15 تیر, 1401 15:9