خودم را شبیه «جانی‌دپ» نمی‌دانم!

  گفت‌وگو با امین ثالث، جوان 29ساله تبریزی که دانشجوی پزشکی بوده و عکس‌هایش در شبکه‌های‌اجتماعی به دلیل شباهت به «جانی‌دپ» پربازدید شد

نویسنده : مصطفی میرجانیان | روزنامه‌نگار

 
 
 «جانی دپ در ایران»،  «جانی دپ در صف نذری» و... ! در چند روز گذشته حتما عکس‌ها و فیلم‌هایی را از حضور مردی شبیه این بازیگر معروف آمریکایی در عزاداری‌های ماه محرم در تبریز دیده‌اید که با چهره، مو، لباس و رفتاری شبیه جانی‌دپ، توجه مردم را به خود جلب می‌کند. شباهت عجیب این مرد ایرانی آن‌قدر مورد توجه قرار گرفت که حتی واکنش برخی رسانه‌های خارجی را هم به دنبال داشت. مثلا CNN در گزارشی، فیلم او را که مشغول عزاداری در هیئتی در تبریز بود، منتشر کرد. نیوزویک هم در گزارشی نوشت که ویدئوی حضور بدل جانی دپ در مراسم عزاداری تنها در یک حساب تیک‌تاک بیشتر از دو میلیون بازدید داشته است. وال‌استریت‌پست هم به واکنش‌ها درباره جانی‌دپ ایرانی پرداخت و با شوخی نوشت: «ستاره «دزدان دریایی کارائیب» به دنبال درگیری خود با همسر سابق‌اش یعنی امبر هرد، هالیوود را رها کرده و به ایران رفته!» تا چند روز پیش همه این سوال را داشتند که جانی دپ پر سر و صدای ایرانی کیست؟ ما این جوان تبریزی را پیدا کردیم. امین ثالث در گفت‌وگو با «زندگی سلام» از ماجرای انتشار عکس‌هایش، شباهتش به این بازیگر معروف، دلایل انتخاب این پوشش و واکنش‌ها می‌گوید. همچنین از چند بدل معروف ایرانی دیگر گفتیم و از منظر روان‌شناسی به بررسی این پدیده پرداختیم.

 

دانشجوی انصرافی پزشکی هستم
امین محمودپورثالث،  29 ساله است و خودش را این‌طور معرفی می‌کند: «شغل آزاد دارم و در بازارهای مالی کار می‌کنم. در دوره‌ای مشاور کنکور بودم اما الان از بازارهای کریپتوکارنسی و فارکس‌ پول در می‌آورم و زندگی‌ام را می‌چرخانم. من رتبه 853 کنکور در منطقه یک را دارم. چندسال رشته پزشکی در دانشگاه زنجان خواندم اما انصراف دادم. احتمال دارد سال دیگر دوباره کنکور بدهم و وارد این رشته بشوم.»

قبلا هم عکس‌هایم در ورزشگاه تبریز خبرساز شده بود
از ثالث درباره ماجرای معروف‌شدنش می‌پرسم. او می‌گوید: «من معروف و مشهور نشدم و بیشتر دیده شدم. کسی می‌تواند ادعای مشهورشدن داشته باشد که کار تاثیرگذاری انجام داده باشد و صرفا با شباهت چهره به یک بازیگر معروف نمی‌توانم ادعای معروف شدن داشته باشم.» او ادامه می‌دهد: «هرچند بیشتر عکس و فیلم‌هایی که از من منتشر شده در عزاداری ماه محرم بوده اما قبلا چندباری برای تماشای بازی‌های تراکتورسازی به ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز رفتم. آن‌جا هم عکس‌هایم در فضای‌مجازی پخش شده بود که مثل عکس‌های اخیر این قدر خبرساز نشده بود.»
 

 

 
درون‌گرا هستم و در خیابان راحت نیستم
از احساس اش درباره خبرسازشدن چهره‌اش در فضای‌مجازی می‌پرسم. «ثالث» می‌گوید: «من شخصیت درون‌گرایی دارم. درست است که مردم ابراز محبت می‌کنند ولی این دیده شدن یک‌جورهایی محدودم کرده است. دیگر مانند سابق نمی‌توانم به راحتی از خانه بیرون بروم. به ویژه که طرفداران جانی‌دپ فکر می‌کنند من ادعای بدل بودن او را دارم و خودم عمدا چهره‌ام را گریم کرده‌ام. در حالی که چهره‌ام به طور طبیعی شبیه جانی‌دپ است و خودم عمدا این کار را نکرده‌ام. این‌که در معرض توجه باشم برای منِ درون‌گرا، آزاردهنده است.»

 

در هیئت متوجه شدم که از اطرافم فیلم‌برداری می‌کنند
این پسر تبریزی درباره ماجرای فیلم‌هایی که از او خبرساز شد، می‌گوید: «ما هرسال یک خیمه نذری داشتیم که 4-3 روز در دهه اول محرم را به آن‌جا می‌رفتم و کمک می‌کردم. اما امسال نتوانستیم آن خیمه را بر پا کنیم. یک روز دلم گرفته بود و به هیئت محله خودمان در تبریز رفتم. به آن‌جا رسیدم و در 15-10 دقیقه اول متوجه شدم که چندنفر در اطرافم مشغول فیلم برداری و عکس گرفتن هستند. من هم خوشم نیامد و از هیئت خارج شدم. همان شب در خانه بودم که بعضی دوستانم در تلگرام، اینستاگرام و توئیتر، پست‌هایی را برایم فرستادند و گفتند که عکس و فیلم‌هایت در فضای‌مجازی و خبرگزاری‌ها پخش شده است. خودم فکرش را نمی‌کردم که این‌قدر عکسم بازتاب داشته باشد. جالب این‌جاست کسی که اولین‌بار، فیلمم را گرفته بود 5-4روز پیش در دایرکت اینستاگرامم پیام داد و گفت که من آن فیلم را از تو گرفتم و نمی‌دانم به نفع یا ضرر تو بوده ولی عذرخواهی می‌کنم که بدون اجازه فیلمت را پخش کردم. من هم گفتم که عیبی ندارد.»

شباهتم به جانی‌دپ ناخواسته بوده است
می‌گویم جانی دپ، مو، لباس، عینک و زیورآلات خاصی دارد و بدون این موارد نمی‌توانی شبیه او بشوی. می‌گوید: «قبول دارم که موی بلند، ریش،  عینک و ... باعث شده شبیه جانی دپ بشوم ولی من بیشتر از 20 عینک دارم. چون چشم‌هایم به نور حساس است و بیرون از خانه عینک می‌زنم. برای لباس هم همیشه کلاسیک می‌پوشم. چون عاشق این مدل لباس پوشیدن هستم. من انگشترهای زیادی هم دارم اما این‌ها هیچ‌کدام مشابه جانی‌دپ نیست. همه این ها کنار همدیگر، من را شبیه جانی دپ کرده است. حتی اگر دقت کنید رنگ موهایم با رنگ موهای جانی دپ فرق می کند و این شباهت ناخواسته بوده است. شاید اگر ریش‌هایم را نزنم یا موهایم را کوتاه و عینک دیگری استفاده کنم این شباهت کمتر شود ولی چندسال است که مدلم همین طوری بوده. یک مدتی ریش دارم، یک مدتی موهایم را می‌بندم و... چون نمی‌خواهم هرروز شبیه جانی دپ باشم. بیشتر مواقع هم جانی دپ لباس لش می‌پوشد ولی من کلاسیک می‌پوشم. اگر بخواهم ادای او را در بیاورم باید کلاه بگذارم و لباس راحتی بپوشم و...»

کم‌کم باورم شد که
کپی جانی‌دپ هستم!
از اولین روزهایی می‌پرسم که شباهت او به جانی‌دپ خبرساز شده است. می گوید: «5-4 سال پیش موهای کوتاه و ریش داشتم اما همکلاسی‌ها و دوستانم می‌گفتند شبیه نقش پروفسور با بازی جانی‌دپ هستی. آن اوایل اعتنا نکردم بعد که موهایم بلندتر شد و ریش و سبیل‌هایم تغییر کرد، می‌گفتند کپی جانی دپ شدی ولی باز هم اعتنا نمی‌کردم اما وقتی یک مدل عینک را روی چشم‌هایم گذاشتند، همه می‌گفتند دقیقا خود جانی دپ هستی. کم کم وقتی به ورزشگاه رفتم و در کوچه و خیابان و ... از من عکس گرفتند، خودم هم باورم شد که شبیه جانی دپ هستم. البته هنوز هم فکر می‌کنم خیلی شبیه همدیگر نیستیم.»

از کشورهای خارجی هم
پیام می‌دهند
از او درباره بامزه‌ترین، عجیب‌ترین یا جالب‌ترین واکنش مردم هم می‌پرسم. می‌گوید: «چندروز پیش در خیابان بودم و دختر نوجوانی دنبالم راه افتاد! به من گفت آقای جانی‌دپ! من فیلم‌های شما را خیلی دوست دارم، می‌توانم یک عکس با شما بگیرم؟ من هم در پاسخش با لهجه ترکی گفتم از کی تا حالا جانی‌دپ، ترکی صحبت می‌کند! من که خود جانی دپ نیستم. خلاصه با او عکس هم گرفتم. جالب بود که دختربچه رهایم نمی‌کرد و در ادامه صحبتش گفت که کارهای تو را خیلی دوست دارم و چندتا از فیلم‌های جانی دپ را هم نام برد! در روزهای اخیر که فیلمم را رسانه‌های خارجی هم پخش کردند، بعضی از طرفدارهای خارجی جانی‌دپ در اینستاگرام واکنش نشان داده‌اند. برایم جالب بود که تعداد زیادی از کشورهای همسایه مثل عراق، ترکیه، سوریه، لبنان و امارات به من پیام دادند و ابراز محبت کردند.»

هنوز از چهره جانی‌دپ پول در نیاورده‌ام
صفحه اینستاگرامی امین ثالث در روزهای گذشته مخاطبان زیادی را به سمت خود کشانده و حالا بیش از 20 هزار مخاطب دارد. برای‌مان جالب است بدانیم که او تا حالا از چهره‌اش پولی در آورده است یا نه؟ می گوید: «چون پوشش با سبک کلاسیک را دوست دارم چندباری عکس و فیلم‌های خوب آتلیه‌ای گرفتم و در صفحه اینستاگرامم گذاشتم. این‌ها برای دل خودم بوده و هنوز کاری با چهره جانی‌دپ انجام نداده‌ام که به عنوان درآمد به آن نگاه کنم و هنوز از این چهره پولی در نیاورده‌ام. الان هم با این‌که همه با عنوان بدل یا شبیه جانی‌دپ صدایم می‌زنند اما من خودم را شبیه این بازیگر نمی‌دانم. این شباهت بیشتر از نظر پوشش است و اگر از نزدیک جانی‌دپ را ببینیم، تفاوت‌های زیادی داریم. در ضمن خداراشکر در بازارهای مالی درآمدم خوب است و نیازی به کارهای فضای‌مجازی و تبلیغات و ... ندارم. تا حالا چند پیشنهاد کاری از طرف بلاگرهای معروف در تهران و تبریز داشته‌ام اما هیچ‌کدام را قبول نکردم چون آن‌ها هدف ندارند. این روزها کامنت‌های زیر صفحه‌ام را می‌خوانم، بعضی‌ها می‌نویسند که فالوئر زیادی داری و احتمالا به زودی تبلیغات می‌گذاری اما من از بدل بودن خوشم نمی‌آید.»

حواشی امبرهرد باعث شد من بیشتر معروف شوم!
«ثالث» درباره «جانی دپ» و حواشی اخیرش می‌گوید: «آرزوی هرکسی است که بتواند بازیگری مانند جانی دپ را از نزدیک ببیند ولی فکر نکنم این شانس نصیب من بشود.» جانی‌دپ در طول این سال‌ها همان‌قدر که در بازیگری درخشیده، حاشیه‌های کمی هم نداشته است. ماجرای درگیری‌هایش با امبرهرد، باعث شد کارش به دادگاه برسد. از «ثالث» درباره میزان شناخت او از جانی‌دپ، حواشی زندگی اش و ... می‌پرسم. می‌گوید: «چون جانی‌دپ را دوست دارم چندبار تا حالا با ژست‌های او عکس گرفته‌ و در اینستاگرام هم او را تگ کرده ام. اما هنوز واکنش خاصی از طرف خودش ندیدم. از کودکی طرفدار جانی‌دپ هستم. همیشه فیلم‌های این بازیگر را پیگیری کرده‌ام. این بازیگر البته حاشیه های زیادی هم داشته است. همین حواشی اخیر و شکایت‌های خانم امبرهرد باعث شد حتی کسانی که فیلم‌هایش را دنبال نمی‌کنند ، او را بشناسند. او مدتی ترند فضای‌مجازی بود و این باعث شده بود من هم بیشتر شناخته شوم و حتی آدم‌هایی که اهل فیلم دیدن نیستند هم چهره‌ام را بشناسند.»
 

از بدل مسی و رونالدو تا گلزار و بهنام بانی
آشنایی با معروف‌ترین بدل‌های ایرانی چهره‌های مشهور که تصاویرشان در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد

هرازگاهی در شبکه‌های اجتماعی، عکسی از شباهت باورنکردنی یک نفر به چهره‌ای سرشناس پربازدید می‌شود. افرادی که با همان تیپ و ظاهری در خیابان دیده می‌شوند که فلان سلبریتی تردد می‌کند. به‌تازگی علاوه بر جانی دپ، تصویری از «جیسون استاتهام» در پمپ‌بنزین با پرایدش هم پربازدید شد! اما این مسئله، سابقه دارد. در ادامه با معروف‌ترین بدل‌های ایرانی چهره های مشهور آشنا خواهید شد.

 

 
 «محمدرضا امامی» بدل «محمدرضا گلزار»
امامی، جوان مدلینگی است که به‌تازگی به جمع بازیگران هم پیوسته است. او پس از حضور در برنامه فرمول یک، در مجموعه طنز ناخونک نقش «محمدرضا گلزار» را ایفا کرد. «امامی» علاقه زیادی به گلزار دارد و در صفحه اینستاگرامی خود ژست‌های گلزار را تقلید می‌کند.

 

 


 

 
 «رضا علیرضالو» بدل «رونالدو»
رضا علیرضالو هم جوان مدلینگی است که با تغییرات ظاهری خود، شباهت زیادی به فوق ستاره فوتبالی جهان پیدا کرده است. او به دلیل علاقه به رونالدو سبک لباس‌پوشیدن و آرایش موهای رونالدو را تقلید کرده و در چند برنامه تلویزیونی حضور یافته است.رضا کریس متولد ۱۳۷۵ و از دوران نوجوانی فوتبال بازی می‌کرده است.

 

 


 
  «رضا پرستش» بدل «مسی»
رضا پرستش متولد ۳۰ آبان ۱۳۷۱ و مشهور به مسی ایران به‌دلیل شباهت چهره‌اش به فوتبالیست آرژانتینی مشهور شده‌است. او سر و صورت خود را همانند لیونل مسی اصلاح می کند، به‌طوری‌که یک بار توئیتر یورو اسپرت بریتانیا، مسی را با او اشتباه گرفت!

 

 


 
  «رامانا سیاح» بدل «آنجلینا جولی»
این بازیگر و مدل که در فیلم شاخ کرگدن هم ایفای نقش کرده، شباهت زیادی به آنجلینا جولی دارد. بدل ایرانی آنجلینا جولی، متولد تهران است اما از دوران کودکی در کانادا زندگی کرده است.

 

 


 
  «هادی خالقی» بدل «کی‌روش»
«خالقی» بدل سرمربی سابق تیم‌ملی کشورمان است که در برنامه‌ای با اجرای «رضا رشیدپور» هم حضور داشت. او رئیس یکی از شعب بانک تجارت در تهران است که به‌علت شباهت عجیبش به کی‌روش، معروف شده است.

 

 


 
«قاسم» بدل «بهنام بانی»
شباهت قاسم به خواننده معروف ایرانی، باعث تعجب عده زیادی شده است. او در صفحه اینستاگرامی‌اش خود را به عنوان بدل «بهنام بانی» معرفی کرده و چیزی از اسم و فامیلش نگفته است. «قاسم» در برنامه طنز نوروزی دست‌انداز شرکت و خوانندگی کرد و با کنایه به گرانی مرغ و تخم‌مرغ خواند: «دست من سنگدونِ مرغه/ جون ما به جونِ مرغه/ آرزوم یه رونِ مرغه!»

 

 

در جست‌و‌جوی
هویت فردی
یک روان‌شناس از پدیده بدل‌های افراد معروف، دلایل و آسیب‌هایش می‌گوید

دکتر مهدی سودآوری | روان شناس و مدرس
دوران نوجوانی زمان پیدا کردن هویت فردی است، به دلیل این‌که هویت فردی هنوز کامل نشده است، نوجوانان به دنبال هویت‌دهی به خود با توسل به افراد و گروه‌های بزرگ هستند، طرفداری از یک تیم ورزشی، عضویت در گروه طرفداران فلان بازیگر یا فلان تیم فوتبال به نوجوان حس تعلق و هویت داشتن می‌دهد. این کار در نوجوانی کاملا طبیعی و سالم است، اما به تازگی پدیده بدل‌های افراد معروف در کشور شکل گرفته است. یک روز بدل مسی، یک روز جانی دپ و ... .

  رفتاری ناشی از شکل نگرفتن هویت‌فردی
فارغ از مصداق اخیر یعنی جانی دپ ایرانی که  خودش می گوید نمی خواهد بدل باشد، به صورت کلی این رفتار معمولا ناشی از شکل نگرفتن هویت فردی است. یعنی فرد برای این که احساس مهم بودن کند باید خود را به شکل فرد دیگری در بیاورد. حال توجه رسانه‌ها هم مزید بر علت شده است. وقتی فردی را صرفا به دلیل شباهت ظاهری با فرد دیگری به تلویزیون دعوت می‌کنند، باعث معروف شدن و در نتیجه درآمد مالی می‌شود، پس بسیاری تشویق می‌شوند با تغییر سبک لباس پوشیدن و آرایش مو خود را معروف کنند. این که جامعه خودمان یا توان ایجاد الگو را از دست داده یا توان معرفی آن‌ها را ندارد هم در این پدیده بی تاثیر نیست. اگر بازیگران سینما و ورزش داخلی به اهمیت همکاران خارجی خود باشند، کسی نیازی به تقلید از چهره مسی و کریس رونالدو نخواهد داشت. از سوی دیگر تقلید چهره الگوی داخلی هم بی فایده است زیرا خود فرد برای مصاحبه و عکس یادگاری گرفتن حضور دارد پس نیازی به بدل نیست.

 احساس تهی‌بودن بعد از کم شدن توجهات
گرچه بدل افراد معروف بودن نوعی شغل در خارج از کشور محسوب می‌شود و در پارک‌ها افرادی خود را شبیه افراد معروف اغلب فوت شده در می‌آورند که بازدید‌کننده ها عکس یادگاری بیندازند. این نوعی از نمایش و تئاتر است زیرا فرد بازیگر آخر شب با هویت واقعی خود به خانه می‌رود. اما این موج بدل سازی که در کشور راه افتاده بیشتر حاصل توجه رسانه‌ای است. زیرا به جوانان این پیام را می‌دهد که اگر خودتان باشید کسی به شما توجه نمی‌کند اما اگر فقط شبیه یک بازیگر خارجی لباس بپوشید کل کشور شما را خواهند دید! از آن جا که توجه رسانه‌ها موقت است، فرد بدل باید به زندگی واقعی خود برگردد و قطعا حسی از تهی بودن و از دست دادن را تجربه خواهد کرد.

  عاقبت نداشتن احساس ارزشمندی
نکته پایانی این‌که شکل‌دهی به هویت فردی در نوجوانی بسیار مهم است زیرا فرد به خودی خود احساس ارزشمند بودن و کافی بودن خواهد کرد و نیازی به تصاحب هویت دیگری برای جلب توجه نخواهد داشت.

 

منبع: خراسان

29 مرداد, 1401 10:52