مسلمانی به‌شیوه «سانی ویلیامز»

ستاره راگبی نیوزیلندی که سال 2008 مسلمان شد، حالا مادر و همسرش هم مسلمان و باحجاب شدند و رفتارهای تحسین‌برانگیزش هرچندوقت یک بار خبرساز می‌شود

نویسنده : مجید حسین‌زاده | روزنامه‌نگار

 
 
سال 2008 بود که خبر مسلمان‌شدن «سانی ویلیامز»، ستاره راگبی و تیم‌ملی بوکس نیوزیلند، سروصدای زیادی به پا کرد. حالا و به‌تازگی او با انتشار پستی در پیج شخصی‌اش اعلام‌کرده که همسرش هم به دین اسلام گرویده و باحجاب شده، مصرف الکل را ترک کرده‌ و به رژیم‌غذایی حلال روی آورده است. چند وقت پیش هم دوست «سانی» با انتشار عکسی از یک مسجد در شبکه‌های اجتماعی از مسلمان شدن مادر و هم‌تیمی وی خبر داد. به همین بهانه و در مینی پرونده امروز زندگی‌سلام بیشتر با این ورزشکار مسلمان آشنا خواهیم شد.

   قهرمان بوکس‌جهان و بازیکن حرفه‌ای راگبی
«ویلیامز» متولد 1985 است و در ابتدا بوکس کار می‌کرد، سپس به‌صورت حرفه‌ای به راگبی روی آورد. «سانی» حتی قهرمان بوکس جهان هم شده است. وقتی او 25 ساله بود، در ماه‌رمضان برای برگزاری مراسم نماز جمعه در مسجد حاضر و سپس مسلمان شد. مراسم اعلام شهادتین وی در پارک مرکزی شمال سیدنی برگزار شد. حالا هم که ابراز ارادت وی به دین اسلام از طریق تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی‌اش منتشر می‌کند، کاملا مشخص است. یکی از آخرین فیلم‌های وی مربوط به ادای فریضه حج است.
   متحول‌شدن سبک‌زندگی «سانی»
«طارق اسمیت» یکی از دوستان نزدیک وی می‌گوید: از وقتی که ویلیام دین اسلام را پذیرفت، نمازهایش را سر وقت می‌خواند. همچنین به‌طور کلی مصرف الکل را کنار گذاشته و به یک رژیم‌غذایی حلال روی آورده است. «جواد خان» نماینده فدراسیون انجمن‌اسلامی نیوزیلند هم درباره او گفته: «وفاداری وی به دین اسلام بر جامعه مسلمانان به خوبی روشن است. او مرتب به اصول عقاید اسلام عمل می‌کند و الگوی بزرگی برای جوانان است.»
    خواهان اجرای ارزش‌های اسلام در ورزش
در سال‌های اخیر، او برای جلب‌توجه ها به ارزش‌های اسلام، تلاش کرده است. «سانی» چند سال پیش از فدراسیون راگبی نیوزیلند خواسته بود به او اجازه دهد لباسی را برتن کند که آرم شرکت سازنده مشروبات الکلی روی آن نباشد و گفته بود: «چنین درخواستی برگرفته از اعتقادات دینی من است.» در ضمن این بازیکن مسلمان تیم راگبی‌بلوز در اعتراض به وجود رباخواری بانک‌های غربی از پوشیدن پیراهن ورزشی با آرم آن‌ها اجتناب می‌ کرد اما این ماجرا برایش دردسرساز شد چون در همین زمینه، نخست‌وزیر نیوزیلند به این تصمیم او انتقاد و اعلام کرد که این بازیکن اجازه ندارد خلاف رفتار تیمی خود عمل کند. بعد از این سخنان، مسئولان تیم راگبی‌نیوزیلند اعلام کردند «ویلیامز» هنگام تنظیم قراردادش با این تیم، به این موارد اشاره داشته و مسئولان تیم حق ندارند وی را مجبور به انجام امور تبلیغاتی برای بانک‌ها، امور مالی غیراسلامی، الکل، تنباکو و شرکت‌های مرتبط با قمار کنند. در ادامه سخنگوی بانک نیوزیلند اعلام کرد: «او حق دارد براساس باورهای مذهبی و سنت‌های دین خود عمل کند و این مسئله بین او و مسئولان تیم است.»
     ماجرای تحسین «سانی» توسط حجت‌الاسلام زائری
چند سال پیش حجت‌الاسلام زائری، یک ویدئوی پربازدید از «سانی» را در پیج شخصی‌اش منتشر کرد و درباره‌اش نوشت: «مردم اسلام را از رفتار ما می‌شناسند و اثری که در زندگی ما گذاشته جست‌وجو می‌کنند، نه از شعار‌ها و هیاهو‌ها و ادعاهای‌مان! این ویدئو را حتما تا پایان ملاحظه فرمایید؛ زمانی که سال ٢٠١٥ نیوزیلند در مسابقات جهانی راگبی، استرالیا را شکست داد، یک کودک نیوزیلندی می‌پرد توی زمین ورزشگاه تا با تیم اش عکس بگیرد، اما نیرو‌های امنیتی وی را تعقیب می‌کنند و بچه در مقابل بازیکن مسلمان نیوزیلندی «سانی ویلیامز» به زمین می‌افتد. بازیکن مسلمان نیوزیلندی پسربچه را بلند می‌کند و او را در آغوش می‌گیرد تا مانع از دستگیری او توسط نگهبانان شود. سپس سانی ویلیامز با پسربچه عکس یادگاری می‌گیرد و مدال گردن بند طلای خود را به گردن کودک می‌آویزد و می‌گوید: «این مدال توی گردن این بچه خوشگل تر است!» روز بعدش بسیاری از مردم نیوزیلند برای خرید کتاب‌های اسلامی در مرکزی که توسط این بازیکن ایجاد شده است ،جمع شدند تا یک چیز را بدانند و آن این که واقعیت اسلام چیست؟»
   مسلمان‌شدن همسرم، افتخارآمیزترین لحظه زندگی‌ام
«سانی» پس از تصمیم همسرش «آلانا» برای مسلمان و باحجاب شدن می‌گوید: «خداراشکر همسرم مسلمان شد و تصمیم گرفت روسری سر کند و آن لحظه یکی از افتخارآمیزترین لحظات زندگی من بود. چیزی که آن را بسیار خاص‌تر می‌کند این است که می‌دانم او این کار را برای ا... و نه برای هیچ فرد دیگری انجام داده است.»
منابع این بخش از پرونده: تابناک، شفقنا، خبرگزاری حوزه، ورزش3

 

3 شهریور, 1401 16:58