سوژه روز| ۳۲هزار میلیاردتومان برای آرایش!

سوژه روز

آمار مصرف لوازم‌آرایشی در سال‌های اخیر، چندین بار خبرساز شده است. توجه بیش از حد به جذابیت‌های فیزیکی و زیبایی، باعث شده کشورمان به نوعی رکورددار جراحی‌های زیبایی هم باشد. حالا هم دبیرکل فدراسیون اقتصاد سلامت گفته: «بازار محصولات آرایشی در ایران رقمی در حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود». به گفته وی، این آمار نشان می‌دهد که ایران سومین بازار بزرگ پرمصرف محصولات آرایشی و بهداشتی در منطقه  پس از عربستان و ترکیه است.(منبع خبر: فرارو). هر چند به واسطه میزان جمعیت این حجم مصرف تا حدی قابل درک است اما اصل افراط برخی در مصرف محصولات آرایشی  غیر قابل کتمان است که در ادامه، نگاهی روان‌‌شناسانه به دلایل این ماجرا خواهیم داشت.

دکتر مهدی سودآوری| ‌ روان شناس و مدرس دانشگاه

 پای صنعت مد در میان است
زیبایی، کاملا سلیقه‌ای است. هر انسانی یک مدل و تیپ را جذاب ارزیابی می‌کند و هیچ توافقی درباره استاندارد زیبایی وجود ندارد اما متاسفانه مجلات مد، فیلم‌ها و کلا صنعت سرگرمی و مد با استفاده مکرر از یک تیپ خاص باعث ایجاد یک استاندارد کاذب شده‌اند. استانداردی که برای همگان ثابت نیست و فقط باعث کاهش اعتماد‌به‌نفس افراد شده است. نکته بعدی درباره جذابیت آن است که افراد، هرکسی را دوست داشته باشند، جذاب ارزیابی می‌کنند نه آن که عاشق افراد جذاب شوند. هیچ مادری فرزند خود را غیر جذاب نمی‌داند وهیچ عاشقی، معشوق خود را زشت یا حتی معمولی تصور نمی‌کند.

 مقایسه‌های آزاردهنده و غیرمنطقی
به احتمال زیاد ما هم افرادی را دیده‌ایم که خود یا همسر خود را با افراد مشهور و بازیگران مقایسه می‌کنند. باید توجه داشت که شغل هر شخصی متفاوت است. هنگامی که فردی به عنوان بازیگر یا خواننده در مقابل دوربین قرار می‌گیرد، باید از نظر فیزیکی جذاب باشد؛ در حالی که به  آن میزان جذابیت برای یک مهندس، پزشک یا دیگر مشاغل نیازی نیست. پس افرادی که قدری از متوسط زیبایی بالاتر هستند، جذب مشاغلی می شوند که با زیبایی سروکار دارند، البته تفاوت زیادی هم با میانگین جامعه ندارند. برای مثال هر انسانی بر حسب سن، تغذیه، گرما یا آلودگی هوا دچار جوش صورت می‌شود اما با استفاده از گریم تمام این عوارض از صورت بازیگران حذف می‌شود تا دیده نشود. حالا فقط باید پرسید که فایده این مقایسه‌های آزاردهنده و غیرمنطقی چیست؟

 عاقبت توجه بیش‌ازحد به جذابیت‌های فیزیکی
توجه بیش از حد به جذابیت‌های فیزیکی و زیبایی، باعث شده به سومین بازار بزرگ لوازم‌آرایشی در منطقه تبدیل شویم.هر چند مقوله جمعیت در این آمار بی تاثیر نیست اما  در این بین، شاهد کاهش اعتمادبه‌نفس، بی ارزش شدن رفتارهای پسندیده‌ای مانند وفاداری، صداقت، مهربانی و ... در رابطه‌های عاطفی هم هستیم. از سوی دیگر افرادی که مطابق استانداردهای شکل گرفته جذاب هستند، خود را بی‌نیاز از هرگونه تلاشی برای موفقیت می‌دانند زیرا صرفا به خاطر زیبایی مورد توجه هستند. همچنین با نسلی روبه‌رو هستیم که هر ناکامی در موفقیت را به نداشتن جذابیت فیزیکی خود مربوط می‌داند که از نظر سلامت روان بسیار خطرناک است. به نظر می‌رسد هرچه زودتر باید تلاشی قاطع برای تغییر این دیدگاه با آگاه‌سازی مردم و فرهنگ‌سازی مناسب انجام شود.

7 شهریور, 1401 16:36