چهره‌ها| احساس پوچی عاقبت تنوع‌طلبی‌های «دی‌کاپریو»

چهره‌ها

برنده اسکار، سه جایزه گلدن‌گلوب و ... که یکی از ثروتمندترین بازیگران جهان محسوب می‌شود، در آستانه تولد 25 سالگی دختری که با او ارتباط داشته، تصمیم به جدایی گرفته است. بعد از این ماجرا و در شبکه‌های اجتماعی جهان، نموداری از روابط او منتشر شده که نشان می‌دهد در این سال‌ها با 8 نفر ارتباط داشته و همه آن‌ها را تا قبل از 25 ساله شدن، ترک کرده است. اما چرا یک فرد، در دام چنین مشکلی می‌افتد؟

دکتر حسین محرابی| ‌ روان‌شناس

  تنوع‌طلبی و عقده‌گشایی از حقارت‌ها
امیال و نیازهای طبیعی انسان‌ها یک امر ذاتی است که در همه افراد به اندازه‌های متفاوت وجود دارد و از آن جا که هرکدام از امیال طبیعی انسان اگر از حد طبیعی فراتر برود تبدیل به اختلال می‌شود، می‌توان به طور مشخص درباره تنوع‌طلبی هم این موضوع را مطرح کرد. حال این که چه عواملی باعث افراطی‌گری و بروز این اختلال پرآسیب می‌شود، موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. دوره کودکی و سبک تربیتی به عنوان یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در بروز اختلالات بزرگ سالی، امری بدیهی است و در ادامه آن نحوه گذر از دوره پر هیجان نوجوانی می‌تواند زمینه ساز اتفاقات مثبت و منفی زیادی در طول زندگی بعدی فرد بشود. البته با لحاظ کردن این موارد و تاکید بر این نکته که از نظر تخصصی هیچ‌گاه نمی‌توان بر اساس چند اتفاق، تشخیص قطعی اختلال را برای فردی مطرح کرد، می‌توان به متغیرهایی که بیشتر جنبه اختلالات روانی را مطرح می‌کند اشاره کرد؛ مواردی مانند اختلال شخصیت نمایشی، عقده‌گشایی از حقارت‌ها و ...  که احتمالا «دی‌کاپریو» بر اساس وجود نشانه‌ها به آن‌ها مبتلا باشد.
  ناتوانی در مدیریت وسوسه‌ها
ممکن است جایگاه شغلی وی هم به‌عنوان یک عامل مهم در تکرار این ماجرا باشد. دی‌کاپریو  ۴۷ ساله به‌عنوان یک بازیگر مطرح مورد توجه مخاطبان آن جامعه است و به‌طور طبیعی ممکن است افراد زیادی از طبقات مختلف اجتماعی تمایل به نزدیک شدن به او را داشته باشند و این موضوع موجب وسوسه وی می‌شود که ناتوانی‌اش در مدیریت آن، واضح به نظر می‌رسد. احتمالا یکی دیگر از مواردی که باعث وقاحت بیش از حد این بازیگر شده، بافت فرهنگی‌و‌اعتقادی جامعه‌اش است که با از بین‌بردن قبح موضوع باعث تکرار این اتفاق شده است.
  اعتیاد رفتاری و مسئولیت‌پذیر نبودن
زمانی که فرد از یک رفتار اشتباه ، احساس خوشایندی را دریافت کند، احتمال این که مجدد همان کار را انجام بدهد افزایش پیدا می‌کند و این زنجیره در نهایت به اعتیاد رفتاری می‌رسد که آرامش را از زندگی فرد خواهد گرفت. نکته مهم و پایانی این که این احتمال هم وجود دارد که پایان رابطه همیشه به خواست این بازیگر نبوده و چه بسا طرفین وقتی با رسیدن به سن 25 سال و عبور از هیجان‌خواهی‌های جوانی کمی‌واقع بینانه‌تر به این رابطه فکر می‌کنند، متوجه ناپایداری رابطه و مسئولیت‌پذیرنبودن این بازیگر شده و خواستار ترک رابطه می‌شوند. واضح است که اگر او هرچه زودتر برای درمان این اختلال تلاش نکند، افسردگی، اضطراب، احساس پوچی و ... در کمین اش خواهد بود.

13 شهریور, 1401 16:51