بیشتر بدانیم| چرا نباید نوشابه انرژی زا بخوریم؟

بیشتر بدانیم

شاید شما هم هنگامی که احساس خستگی و بی‌حوصلگی داشته باشید،سراغ نوشابه‌های انرژی‌زا بروید اما آیا این نوشابه‌ها برای سلامتی شما مضر نیستند؟

ترکیبات نوشیدنی های انرژی زا
برای درک تأثیرات، بهتر است نگاهی سریع به مواد رایج موجود در بیشتر
نوشیدنی های انرژی زا بیندازیم. در این جا چند ماده متداول آورده شده است:
  کافئین
 تورین
  قند
  گوارانا
  جینسینگ
کافئین
کافئین شاید از همه موادی که در بالا به آن ها اشاره شد، شناخته شده تر باشد و اسم آن را در کنار قهوه شنیده‌ باشید. هر قوطی نوشابه انرژی‌زا بین 80 تا 160 میلی‌لیتر کافئین داردکه تقریبا دو برابر یک فنجان قهوه است.
تورین
تورین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در منابع پروتئینی یافت می شود، مقادیر بالای تورین در خون می تواند عواقب مخربی داشته باشد و احتمال ابتلا به این عواقب به ویژه در افراد مبتلا به بیمارهای مزمن کلیه (CKD) وجود دارد.
شکر
بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا، مانند نوشابه های گازدار، حاوی مقدار زیادی قند هستند.هر نوشابه انرژی‌زا حاوی 30 تا 60 گرم شکر (حدود 12 قاشق چای خوری) و قند است.
اثر انرژی زا بر کلیه
علاوه بر آثار مضر گزارش شده از تجمع تورین با مصرف بیش از حد، داده هایی وجود دارد که با آثار متفاوتی از جمله نارسایی حاد کلیوی از مصرف بیش از حد انرژی زا ، افزایش فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و همچنین ضربان قلب و حتی کاهش خون رسانی به مغز مرتبط اند.
افزایش فشار خون با مصرف انرژی زا
چکیده ای که در جلسه انجمن قلب آمریکا، کالج قلب و عروق آمریکا 2019 ارائه شد، نشان داد که افراد سالمی که از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می‌کنند، فشارخون آن ها در حالت استراحت افزایش قابل توجهی دارد   که می تواند زمینه ساز  مشکلات  قلبی عروقی مانند حمله قلبی، درد قفسه سینه و سکته مغزی شود.
انرژی زا برای زنان در دوران بارداری و شیردهی
نوشیدنی های انرژی زا به دلیل محتوای زیاد قند و کافئین برای دوران بارداری و شیردهی مضر هستند. نوشابه های انرژی زا مسئول سقط جنین هستند. مطالعات انجام شده نشان داده است که مصرف نوشیدنی های انرژی زا با سقط جنین دیرهنگام ، وزن کم هنگام تولد و مرده زایی در زنان باردار ارتباط دارد.
مصرف نوشیدنی انرژی زا هم برای مادر شیرده و هم برای نوزاد خطرناک است. مقدار زیاد تائورین و ساکارز برای دستگاه گوارش نوزاد و مادر خطرناک است و ممکن است منجر به اختلالات شدید سلامتی از جمله  تهوع ، استفراغ و اسهال شود. همچنین نوشیدنی های انرژی زا فشار خون و مشکلات مربوط به قلب از جمله آریتمی قلبی را تشدید می‌کند.

20 شهریور, 1401 13:19