اطلاعات عمومی|4 سوال ساده که از خودمان نمی پرسیم

اطلاعات عمومی

دقت کرده‌اید سر جلسه امتحان، ساده‌ترین سوال‌ها بیشتر آدم را به چالش می‌کشند؟ وقتی این سوال‌ها را می‌خوانی، تعجب می‌کنی که چرا با همه سادگی نمی‌توانی جواب‌شان را پیدا کنی. در اطلاعات عمومی این‌هفته به 4 تا از این سوال‌ها جواب می‌دهیم.

 

 

 چرا به سینما می‌گوییم پرده نقره‌ای؟
اوایل قرن بیستم، وقتی هنوز فناوری ویدئوپروژکشن در کار نبود که نمایش تصاویر با وضوح بالا را ممکن کند، صفحه‌های نمایش با یک لایه رنگ فلزی (ازجمله نقره‌ای) پوشانده می‌شدند تا کنتراست افزایش و تاری تصاویر، کاهش پیدا کند. رنگ فلز، به‌دلیل داشتن ویژگی‌هایی مثل درخشندگی و مقاومت، به‌ کمک صنعت گران می‌آمد تا بتوانند تصاویر را روی صفحه منتقل کنند. از این تکنیک حالا دیگر استفاده نمی شود اما واژه «پرده نقره‌ای» به‌عنوان نمادی از سینما همچنان به‌کار برده می‌شود.

  

 

 بدن نوزاد استخوان بیشتری دارد یا بدن یک فرد بزرگ سال؟
برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید بپرسیم انسانِ مدنظر چندساله است؟ ماجرا عجیب شد، نه؟ خب تعداد استخوان‌های بدن ثابت نیست. نوزاد انسان با حدود 270 تا 300 استخوان به‌دنیا می‌آید که بعضی‌های‌شان کاملا از غضروف ساخته شده‌اند. همزمان با رشد نوزاد، تعدادی از این استخوان‌ها به‌هم جوش می‌خورند و با هم ترکیب می‌شوند. این روند ترکیب شدن استخوان‌ها با هم تا بزرگ سالی طول می‌کشد تا جایی که تعداد استخوان‌های یک انسان بزرگ سال به‌طور متوسط به حدود 206 عدد می‌رسد.

 

   اسب بخار واقعا به اسب ربط دارد؟
در زمان‌های گذشته که از ماشین‌آلات خبری نبود، بارِ همه کارهای بشری بر دوش چهارپایان ازجمله اسب بود. «جیمز وات» که معرف حضورتان هست؟ آقای وات براساس محاسباتش به این نتیجه رسید که هر اسب در معدن زغال‌سنگ در هر ثانیه می‌تواند 75کیلوگرم بار را با کمک قرقره و طناب تا ارتفاع یک‌متری بلند کند. موتور بخارِ اختراعی وات، نسبت به اسب کارایی بیشتری داشت پس او تصمیم گرفت از مقیاسی استفاده کند که هم برای کشاورزان قابل‌درک باشد و هم به آن‌ها بگوید این ماشین جدید به‌اندازه چندتا اسب می‌تواند کار کند. هر اسب بخار معادل 746وات است. عددی که حالا به‌عنوان واحدی برای محاسبه قدرت موتورهای پیستونی، موتورهای توربینی و موتورهای الکتریکی استفاده می شود.

 

   چرا اشک و آبریزش بینی معمولا همراه هم‌اند؟
برانگیختگی عاطفی باعث می‌شود مغز ما پیام‌هایی به مجاری اشک ارسال کند و به آن‌ها دستور تولید اشک بدهد اما این پیام‌ها به بینی نمی‌رسند پس چرا موقع گریه کردن همیشه آب دماغ‌مان راه می‌افتد؟ وقتی گریه می‌کنیم، مقداری اشک از چشم‌ها با غلتیدن روی صورت خارج می‌شود و مقداری هم ازطریق مجاری اشکی به داخل حفره بینی می‌ریزد، با مخاط ترکیب و از بینی سرازیر می‌شود اما این موضوع درباره سایر انواع آبریزش بینی صدق نمی‌کند.

منبع: mentalfloss.com

23 شهریور, 1401 15:36