سلامت| معجزه عسل مانوکا

سلامت

 انسان ها از هزاران سال پیش از عسل به دلیل خواص ضد میکروبی آن استفاده می‌کردند و امروزه علم هم تاثیرات عسل را تایید کرده است. محققان به تازگی در یک تحقیق نشان دادند که «عسل مانوکا »می‌تواند به ما در درمان یکی از تهاجمی ترین و مقاوم ترین عفونت های ریوی کمک کند. نولان، میکروبیولوژیست دانشگاه آستون، می‌گوید: «استفاده از این عسل با ترکیب آمیکاسین به عنوان یک درمان بهبودیافته برای عفونت های وحشتناک ریوی، بسیار موثر و نویدبخش است.»

عسل مانوکا چیست؟
عسل مانوکا یکی از شناخته شده ترین و گران‌ترین عسل‌های موجود در دنیاست که خواص درمانی ویژه‌ای به آن نسبت داده می‌شود. عسل مانوکا مانند دیگر عسل‌ها (عسل آویشن، عسل گون، عسل گشنیز و...) بر اساس منشأ گیاهی خود نام‌گذاری شده است. در نتیجه عسل مانوکا به عسلی گفته می‌شود که از تغذیه زنبور عسل از شهد شکوفه‌های درخت مانوکا که در استرالیا و به خصوص در نقاط دور افتاده جزیره نیوزیلند می روید،  به دست آمده باشد. بیش از ۱۰۰ گونه از گیاه مانوکا وجود دارد اما تنها سه یا چهار گونه که در نیوزیلندمی روید، شهدشان با عنوان عسل مانوکای نیوزیلندی وارد بازار جهانی می‌شود.
   خواص شناخته‌شده مانوکا
1- کمک به بهبود زخم
از دوران باستان، عسل برای درمان زخم، سوختگی و جوش استفاده می شود. در سال 2007، عسل مانوکا توسط FDA  به عنوان گزینه ای برای درمان زخم تأیید شده است. علاوه بر این، عسل مانوکا ممکن است به بهبود زخم های دیابتی کمک کند.
2- پیشگیری از زخم معده
زخم معده یکی از بیماری های شایع در انسان است. تحقیقات نشان می دهد که عسل مانوکا می تواند به درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکترپیلوری کمک کند.
 3- بهبود علایم گوارشی
سندروم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال هضم شایع است. ثابت شده است که عسل مانوکا وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشد و باعث کاهش التهاب در موش های صحرایی مبتلا به IBS و کولیت اولسراتیو (نوعی بیماری التهابی روده) می شود.  
   بیماران ریوی و فیبروز کیستیک
بیمارهای ریوی مثل مبتلایان به فیبروز کیستیک، در برابر باکتری مایکوباکتریوم آبسه که ارتباط دور با سل دارد، آسیب پذیر هستند.درمان این باکتری در ریه ها بسیار پیچیده است زیرا چندین گونه وجود دارد که همگی در برابر داروهای مختلف مقاومت دارند. روش درمان شامل 12 ماه شیمی درمانی ضدمیکروبی در کنار ترکیبی از داروهای آنتی بیوتیکی از جمله آمیکاسین است که عوارض جانبی شدیدی دارد.
حتی اگر بیماران بتوانند تهوع و استفراغ را تحمل کنند و از کاهش شنوایی، آسیب کبدی و کاهش گلبول های سفید خون و اجزای خونی بگریزند که در لخته شدن خون نقش دارند، میزان موفقیت درمان هنوز تا 50 درصد است.
   درمان عفونت ریوی با مانوکا
دانشمندان غلظت‌های مختلف عسل مانوکا را در برابر باکتری‌های موجود در کشت بافت آزمایش کردند. تمام درمان‌های مرتبط با مانوکا توانستند، عفونت را از بین ببرند. این نشان می‌دهد اجزای فعال در عسل می‌تواند به غلبه بر سازوکارهای مقاومت دارویی باکتری کمک کند.آن‌ها دریافتند که عسل میزان آمیکاسین مورد نیاز برای درمان موفقیت آمیز را از 16 میکروگرم در میلی لیتر به تنها 2 میکروگرم در میلی لیتر کاهش می دهد. این به میزان قابل توجهی،  عوارض جانبی وحشتناک دارو را کاهش می دهد.
   بهبود کیفیت زندگی بیماران
این عسل ظرفیت این را دارد که کاهش شنوایی مرتبط با آمیکاسین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و کیفیت زندگی بسیاری از بیماران به ویژه بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک را تا حد زیادی بهبود بخشد. این تیم امیدوار است که کشف آن‌ها به زودی به آزمایش های بالینی برسد. البته  هم عسل‌های مانوکا و هم عسل‌های غیرمانوکا هم اکنون به منظور درمان در پزشکی برای استفاده در مواردی مانند پانسمان زخم استفاده می‌شوند.
منبع:MICROBIOLOGY

23 شهریور, 1401 15:56