محوری|12 ویژگی بارز افراد سالم از لحاظ‌ روانی

محوری

سلامت روان چیزی بیش از فقدان بیماری روانی است، این شامل احساس شما درباره خود و نحوه سازگاری شما با رویدادهای زندگی است، سلامت روان شما بر احساس و رفتار شما در زندگی روزمره تاثیر می‌گذارد. سلامت روان به جای فقدان بیماری روانی به ویژگی‌های مثبت اشاره دارد اما افرادی که از نظر روانی سالم هستند، چه ویژگی‌هایی دارند؟

ویدا ادبی | کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

1نسبت به خود احساس خوبی دارند
آن‌ها آن‌چه را که هستند می‌پذیرند و زندگی خود را بر اساس آن‌چه مردم فکر  یا احساس می‌کنند پیش نمی‌برند. آن‌ها می‌دانند شفقت به خود برای زندگی و رشد مهم است‌.
2تحت تاثیر احساسات قرار نمی‌گیرند
افراد سالم می‌دانند که از نظر روانی باید احساساتی مانند ترس، خشم، عشق، حسادت، احساس گناه یا اضطراب را کنترل کنند. آن‌ها با تمرکز بر افکارشان احساس‌شان را کنترل می‌کنند و می‌دانند کنترل احساسات خود در هر زمان یک نبرد برنده است.
3روابط شخصی پایدار و رضایت‌بخشی دارند
مهم نیست که چقدر زمان برای بهبود سلامت روانی و عاطفی خود اختصاص می‌دهید، باز هم به همراهی دیگران نیاز دارید تا بهترین احساس و عملکرد را داشته باشید. افراد دارای سلامت روانی به کسانی که شایسته آن هستند احترام می‌گذارند و منابع خود (زمان، پول، انرژی و...) را برای افراد سمی هدر نمی‌دهند یا رفتار مزاحم آن‌ها را تحمل نمی‌کنند.
4ورزش می‌کنند و غذای خوب می‌خورند
ذهن، جسم و روح شما به هم مرتبط هستند. افراد سالم درک می‌کنند که همه این‌ها چقدر برای دیگران مهم است. یعنی مطالعه کنید، چیزهای جدید یاد بگیرید، بدن خود را به حرکت درآورید و به درستی به آن سوخت دهید.
5قادر به پذیرش زندگی هستند
ناامیدی‌ها حتما اتفاق می‌افتد. افراد سالم درک می‌کنند که ناامیدی برای همه اتفاق می‌افتد، آن را می‌پذیرند، از آن درس می‌گیرند و ادامه می‌دهند.
6حد و مرز خود را می‌شناسند
افراد سالم مرزهای خود را می‌شناسند و از پایبند ماندن به آن‌ها نمی‌ترسند. افراد قوی می‌دانند چه زمانی نه بگویند. سعی نمی‌کنند همه را راضی نگه دارند. حقیقت این است که مهم نیست چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید، همیشه افرادی خواهند بود که شما را دوست ندارند و شما هم، همه را دوست ندارید.
7در صورت امکان روابط آسیب‌دیده را می‌بخشند و ترمیم می‌کنند
افراد سالم می‌بخشند. ممکن است زمان ببرد اما آن‌ها به خود اجازه می‌دهند تا غصه بخورند و با تمام احساساتی که پس از آسیب‌دیدگی به وجود می‌آید کنار بیایند. در صورت امکان روابط آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند اما همچنان می‌دانند چه زمانی بهتر است به یک رابطه برای همیشه پایان دهند.
8برای پیشرفت شخصی ارزش زیادی قائل هستند
افراد سالم ارزش پیشرفت شخصی را درک می‌کنند. آن‌ها رشد می‌کنند و از مربیان و افرادی که آن‌ها را تحسین می‌کنند یاد می‌گیرند تا بتوانند رشد کنند.
9می‌توانند برای دیگران خوشحال باشند
ظرفیت شاد بودن برای دیگران و این که آن‌ها بدانند برایشان خوشحال هستید، جنبه مهمی از سلامت روان است. یعنی افراد سالم می‌توانند فراتر از رنج و درد خود نگاه کنند و برای دیگران خوشحال شوند.
10خودشان تصمیم می‌گیرند
افراد سالم از نظر روانی درک می‌کنند که در نهایت مسئول زندگی خود هستند. آن‌ها می‌دانند هر تصمیمی بگیرند به شکل دادن واقعیت‌ کمک می‌کند.این‌ تصمیمات که در طول یک عمر ترکیب می‌شوند سرنوشت نهایی ما را می‌سازند.
11برای خود و دیگران احترام قائل هستند
آن‌ها می‌دانند که احترام مهم است. به این معنا که شما هر شخصی را همان‌طور که هست بپذیرید، حتی زمانی که با شما متفاوت است یا با او موافق نیستید. احترام باعث ایجاد امنیت و اعتماد می‌شود.
12با افراد دیگر راحت هستند
نیازی ندارند که دیگران را تحت تاثیر قرار دهند یا متفاوت رفتار کنند یا سعی کنند شخص دیگری باشند. زمانی که در جمع به صورت فردی یا گروهی هستند کاملا خود را باور دارند و   پذیرفته‌اند و با آن‌چه هستند راحت‌اند.

28 شهریور, 1401 16:46