مشاوره فردی| دوست دوران دبستانم، بدجور تو زرد از آب درآمد!

مشاوره فردی

مردی هستم 34 ساله. دوستی دارم که از دوران دبستان با هم رفیق بودیم و همدیگر را خیلی دوست داشتیم. از شش ماه پیش، شرایطی پیش آمد که با هم همکار شدیم. چند هفته پیش برای رسیدن به یک جایگاه شغلی، زیر آب من را زده و هنوز باورم نمی شود آن کار را کرده است. بدجور تو زرد از آب درآمده، این رفیق من. واکنش درست در این مواقع باید چگونه باشد؟

بنفشه دولت‌آبادی| مشاور خانواده

مخاطب گرامی، علاقه به دوست، احساسی پاک و لطیف است اما همواره باید عواطف با تعقل همراه باشد؛ چون هر انسانی دارای یک منبع محوری از انرژی روانی است بنابراین باید این انرژی را به موقع و به تدریج و با احتیاط هزینه کرد.در ادامه راهکارهایی برای حل این بحران روحی به شما مخاطب گرامی پیشنهاد می‌کنیم که امیدواریم شما را از این سردرگمی نجات دهد.
    چرا دوست‌تان زیرآب‌تان را زده است؟
در بسیاری از موارد، آدم‌ها وقتی پشت سرتان حرف می‌زنند که شما به چیزی رسیده باشید که آن‌ها قدرت رسیدن به  آن را ندارند. پیشرفت، حسادت‌آور است . این واقعیت، دلیل غیبت کردن دیگران پشت سر شماست چه در محل کار، چه در دانشگاه و چه در دنیای دوستی‌ها. واقعیت سخت زندگی این است که وقتی به چیزی که به دست آورده‌اید، حسادت کنند شروع به حرف زدن پشت سرتان یا به قول شما، زیرآب‌ زدن خواهند کرد.
    واکنش تند نشان ندهید
واکنش بد در چنین موقعیتی کمک‌تان نخواهد کرد و فقط این واقعیت را ثابت خواهد کرد که از نظر ذهنی تحت تاثیر آن حرف‌ها قرار گرفته‌اید. آرام باشید و از این مهم‌تر، نشان دهید شایعاتی که درباره شما شکل گرفته است، هیچ اهمیتی برایتان ندارد. اگر لازم است با او برخورد کنید، باید خوب برنامه‌ریزی و با وی پشت درهای بسته صحبت کنید تا فرد دیگری از ماجرا باخبر نشود و بتوانید درست و حسابی، دلیل این رفتارش را بیابید.
    شاید باید از او فاصله بگیرید
اگر این شرایط شما را آزرده کرده و توان تحملش را ندارید و توضیحات دوستتان هم قانع‌کننده نیست، می‌توانید به صورت تدریجی و غیر ملموس و کاملاً طبیعی از دوست خود فاصله بگیرید، به طوری که علت این فاصله را حتی دوست‌تان متوجه نشود و این کار را می‌توانید با محدود کردن رابطه، کم کردن ملاقات‌ها و در نهایت ترک رابطه انجام دهید. با دعوا کردن، آزرده خاطر شدن از افرادی که پشت سرتان حرف می‌زنند و احساس ناامیدی و منزوی‌شدن موفق نخواهید شد.

10 مهر, 1401 15:35