سلامت | ارتباط دفع مدفوع و حمله قلبی

سلامت

حملات قلبی معمولاً نتیجه عادت‌های اشتباه در سبک زندگی است، اما محققان هشدار داده‌اند که دفعات دفع مدفوع بیش از یک بار در روز می‌تواند خطر حمله قلبی در آینده را پیش‌بینی کند.

   بیماری قلبی عروقی |  بیماری‌های قلبی‌عروقی عامل اصلی مرگ‌و‌میر در سراسر جهان هستند و بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه جان ۱۸ میلیون نفر را می‌گیرند. به‌گفته پزشکان، حملات قلبی باعث بیشترین مرگ‌و‌میر در میان دیگر بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شود و یک سوم از این مرگ‌و‌میرها در سنین زیر ۷۰ سال زودرس رخ می‌دهد.

  سبک زندگی غلط،عامل حمله قلبی |  به‌گزارش نشریه Mirror   ،«سی اچ دی» اصطلاحی است که وقتی جریان خون به قلب به‌دلیل تجمع مواد چرب در شریان‌های کرونر مسدود یا قطع می‌شود، اتفاق می‌افتد. اگر شریان‌هایی که به قلب شما خون می‌رسانند مسدود شوند، می‌تواند به حمله قلبی منجر شود. این بیماری معمولاً در نتیجه عادت های بد در سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل ایجاد می‌شود، اما کارشناسان بهداشت هشدار داده‌اند که اجابت مزاج روزانه هم یک عامل خطر است.محققان ارتباط بین دفعات دفع مدفوع را با بیماری‌های عروقی و غیر عروقی خارج از دستگاه گوارش بررسی کردند.
  تاثیر دفعات اجابت مزاج | محققان داده‌های بیش از ۱۹۸ هزار شرکت‌کننده ۳۰ تا ۷۹ ساله را تجزیه و تحلیل کردند که در آن شرکت‌کنندگان از ۱۰ منطقه جغرافیایی متنوع در سراسر چین حضور داشتند. محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که بیش از یک‌بار در روز اجابت مزاج داشتند، در مقایسه با کسانی که یک بار در روز اجابت مزاج می‌کردند، بیشتر با خطر ابتلا به CHD مواجه بودند.این ارتباط، با دیگر بیماری‌های مزمن از جمله نارسایی قلبی، بیماری انسدادی مزمن ریه، دیابت نوع ۲ و بیماری مزمن کلیوی (CKD)  هم  مشاهده شد. دفعات دفع مدفوع کمتر از سه بار در هفته هم با خطرات بالای CHD، سکته مغزی ایسکمیک و CKD همراه بود.همچنین پزشکان معتقدند کسانی که از یبوست رنج می‌برند بیشتر در معرض حمله قلبی هستند

18 مهر, 1401 18:3