اطلاعات عمومی| موجودات افسانه ای در ملل مختلف

اطلاعات عمومی

برخی در جنگل‌ها، تعدادی در دریاها و تعدادی دیگر در آسمان‌ها زندگی می‌کنند. بعضی‌های‌شان کوچک‌اند و شبیه به انسان، بعضی‌های‌شان غول‌پیکرند و حیوان‌گونه؛ موجودات افسانه‌ای در ملل مختلف، شکل‌وشمایل خاصی دارند و شناخت آن‌ها اطلاعات خوبی درباره سبک زندگی و فرهنگ‌های گوناگون به ما می‌دهد؛ به‌علاوه مایه خوبی فراهم می‌کنند برای کسانی که به نوشتن داستان‌های تخیلی علاقه دارند. در ادامه با تعدادی موجود افسانه‌ای از سراسر جهان آشنا می‌شویم.

اسیلیسک
محل زندگی: خشکی
 و دریا
مبدأ: اروپا

موجودات افسانه‌ای ترسناک زیادی وجود دارد، اما بسیاری معتقدند باسیلیسک، ترسناک‌ترین است و خب در نوع خود یکی از محبوب‌ترین‌ها هم به‌شمار می‌رود. بازی‌های ویدئویی و فیلم‌های زیادی از جمله «دارک‌سولز» و «هری پاتر» از این موجود افسانه‌ای بهره برده‌اند. فلس‌های باسیلیسک دارای سمی کشنده‌اند که کوچک‌ترین تماس با آن‌ها می‌تواند انسان را نابود کند ،اما افسانه‌ها قدرت خیلی بیشتری برای این خزنده عظیم قائل‌اند و می‌گویند او با یک نگاه می‌تواند هر موجودی را از پا دربیاورد.

 

 

  کراکن
محل زندگی: دریا
مبدأ: نروژ، دانمارک، گرینلند و سوئد

کراکن یک هیولای دریایی غول‌پیکر است که طبق افسانه‌ها، در آب‌های نروژ و گرینلند زندگی می‌کند. کراکن، شاخک‌های بزرگ و محکمی دارد که می‌تواند کشتی‌ها را به زیر آب بکشد و آن‌ها را به دو نیم کند. سروکله این موجود افسانه‌ای در فیلم‌ها و داستان‌های زیادی از جمله «دزدان دریایی کارائیب» پیدا شده‌است، با این‌حال عده‌ای می‌گویند کراکن درواقع ماهی مرکب یا اختاپوس عظیم‌الجثه است ولی چون در گذشته شناخته شده ‌نبوده، هیولا فرض شده‌است.

 

 

 

  باگی‌من
محل زندگی: خشکی
مبدأ: انگلستان

در فرهنگ‌های غربی، والدین داستان‌های ترسناکی درباره باگی‌من برای فرزندان‌شان تعریف می‌کنند، به این امید که با ترساندن آن‌ها از این موجود افسانه‌ای به خوش‌رفتاری و مودب بودن وادارشان کنند. بعضی افسانه‌ها می‌گویند باگی‌من،  شب‌ها بچه‌های شر و شیطان را می‌دزدد و بعضی‌ دیگر، کار را به چنان جاهای باریکی می‌کشانند که می‌گویند باگی‌من بچه‌ها را می‌خورد. ظاهر باگی‌من از افسانه‌ای به افسانه دیگر متفاوت است ولی معمولا مردی با شنل کلاهدار تصویر می‌شود که پنجه و نیش‌های تیز دارد.

 

 

 

 گریفین
محل زندگی: خشکی و هوا
مبدأ: مصر  و  ایران

یکی از باشکوه‌ترین موجودات افسانه‌ای، گریفین است که ما آن را با نام «شیردال» می‌شناسیم؛ ترکیبی از شیر و عقاب. در افسانه‌ها شیر، پادشاه قلمرو حیوانات است و عقاب، پادشاه پرندگان. گریفین که ترکیبی از این دو به‌شمار می‌رود، دارای نیرویی شکست‌ناپذیر فرض می‌شود و در افسانه‌ها آن را فرمانروای آسمان و زمین می‌دانند. در بیشتر افسانه‌ها گریفین در مکان‌های بلند زندگی می‌کند و نگهبان گنجینه‌های طلاست. در بعضی افسانه‌ها هم گریفین‌ها تخم طلا می‌گذارند.

 

29 مهر, 1401 16:40