پزشکی | راز پشت چشم ها

پزشکی

از قدیم گفته اند که از چشم‌های  هرکسی می‌توان حالش را فهمید اما این حرف قدیمی چقدر درست است؟ متخصصان می‌گویند از طریق تغییرات چشمی می‌توان مشکلاتی مانند کلسترول بالا یا حتی سکته مغزی  را تشخیص داد.  

سکته مغزی و کوری

آسیب به بخش‌های عقبی مغز (پس سری) در نتیجه سکته مغزی، فرد را دچار نوعی کوری در بخش‌هایی از میدان بینایی می‌کند. بینایی یک فرایند عصبی پیچیده با یک منطقه اختصاصی در مغز و همچنین چندین اعصاب است که حرکات چشم و مردمک‌ها را کنترل می‌کند. اگر در یکی از این نواحی دچار سکته مغزی شوید، بینایی شما تحت‌ تاثیر قرار خواهد گرفت. سکته مغزی بسته به این که این آسیب در کجای مغز اتفاق می‌افتد، آثار متفاوتی دارد. از هر هشت نفری که دچار سکته مغزی می‌شوند، یک نفر در عرض ۳۰ روز فوت می کند؛ بنابراین دریافت کمک‌های پزشکی در  زمان مناسب ضروری است.

  توده‌های سفید یا زرد در نزدیکی چشم

اگر توده‌های سفید یا زرد در نزدیکی پلک‌ها یا بینی دارید، این علامت می‌تواند نشانه کلسترول بالا باشد. به این رسوبات کلسترول، زانتلاسما می‌گویند.

زانتلاسما به علت رسوب کلسترول ایجاد می شود.این چربی ها  در یک سری سلول‌ها تجمع می‌کنند.در مواردی این ضایعات با اختلالات چربی از جمله هیپرلیپیدمی

( افزایش چربی خون )همراه هستند.شما باید در صورت وجود این علامت، سطح کلسترول خود را با آزمایش خون بررسی کنید، زیرا سطوح بالای کلسترول می‌تواند در دیواره رگ‌ها تجمع کند و جریان خون را به قلب کاهش دهد.

  چشمان زرد

اگر سفیدی چشم شما زرد شده، معمولاً نشان ‌دهنده سطوح بالای بیلی‌روبین( یکی از پیگمان‌های زردرنگ صفراوی است که از شکست و تجزیه طبیعی هموگلوبین حاصل می‌شود و عامل رنگ زرد ادرار و رنگ قهوه‌ای مدفوع است.) در خون شماست یا این که شما به زردی یا یرقان مبتلا شده‌اید. دلایل مختلفی برای زردی وجود دارد، از عفونت کبد گرفته تا سنگ کیسه صفرا و سرطان. در صورت وجود این علامت، فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

  کم‌رنگ‌ شدن پلک پایین

وقتی پلک خود را پایین می‌آورید، داخل پلک باید قرمز یا صورتی باشد. اگر فردی دارای کم‌ خونی باشد، پلک پایین او

روشن تر از حد معمول است. سایر علایم کم‌ خونی عبارتند از: خستگی، تنگی نفس، تپش قلب و احساس ضعف.

کم خونی در زنان شایع‌تر از مردان است و اغلب به‌ دلیل کمبود آهن ایجاد می‌شود. اگر کم‌خونی درمان نشود، می‌تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری و عفونت کند، زیرا کمبود آهن بر سیستم دفاعی طبیعی بدن تأثیر می‌گذارد.

کم‌خونی ناشی از فقر آهن شدید ممکن است خطر ابتلا به عوارضی را که بر قلب یا ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، مانند ضربان قلب سریع غیر‌طبیعی یا نارسایی قلبی، افزایش دهد.

  چشم‌ های برآمده

داشتن چشم‌های برآمده می‌تواند نشان‌دهنده پرکاری تیروئید باشد. از هر سه نفری که غده تیروئید پرکار دارند، یک نفر به بیماری تیروئید چشمی (بیماری چشم گریوز) مبتلا می‌شود. در این بیماری، چشم‌ها برآمده به‌ نظر می‌رسند (اگزوفتالموس)، چشم‌ها احساس خشکی و سنگینی می‌کنند و  شاید فرد دید دوگانه داشته باشد. بسیاری از موارد خفیف هستند و با درمان پرکاری تیروئید بهبود می‌یابند، اما از هر ۲۰ تا ۳۰ مورد، یک مورد، خطر نابینایی وجود دارد.

منبع: Sun

4 آبان, 1401 17:25