اطلاعات عمومی| اشیا در زندگی روزمره مصریان باستان

اطلاعات عمومی

مصر باستان، یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های تمدن بشری، میراث شگفت‌انگیزی از خود به‌جا گذاشته‌است؛ بناهای تاریخی باشکوه، اسناد مکتوب، صنایع دستی و انواع هنر. باستان‌شناسان و محققان از این گنجینه غنی، اطلاعات بسیاری درباره این تمدن به‌دست آورده‌اند اما بقایای ارزشمند مصری‌ها صرفا در یادگارهای شاخص‌شان خلاصه نمی‌شود بلکه اشیای ساده‌ای که در زندگی روزمره به‌کار می‌رفته، داده‌های ارزشمند و جالبی از آن‌ها به‌دست می‌دهد. در ادامه، تعدادی از این اشیا را با هم می‌بینیم.

بازی‌فکری
قرن‌ها پیش از این‌که از «مونوپلی» و بازی های مشابه  خبری باشد، بازی رومیزی سرگرمی محبوب مصری‌ها بود. تصویری که می‌بینید، یک بازی فکری دونفره است. با پرتاب چوب –به‌جای تاس- معلوم می‌شد که هر بازیکن به‌اندازه چند مربع می‌تواند مهره‌اش را حرکت بدهد. عبور از روی خانه‌ها استعاره‌ای از سفر در زندگی پس از مرگ بود.
 

نیم‌تنه اجداد
خیلی پیش از آن‌که دوربین عکاسی اختراع و نقاشی پرتره باب شود، مصری‌ها به‌فکر ثبت کردن شمایلی از پیشینیان‌شان افتادند. در هر خانه‌ای یک نیم‌تنه اجداد پیدا می‌شد؛ مجسمه آهکی ساده و کوچکی که نشان‌دهنده اقوام درگذشته و اهمیت تاریخ برای خانواده‌های مصری بود.
 

دفتر طراحی
مصری‌های باستان با «پاپیروس»
 گونه ابتدایی کاغذ، کمک خیلی بزرگی به بشریت کردند اما از آن‌جایی‌که تولید پاپیروس، سخت و زمان‌بر بود، استفاده از آن –دست‌کم تا مدتی- با محدودیت مواجه بود. این شد که مصری‌ها برای طراحی‌های‌شان به‌فکر ساختن دفترچه‌های دردسترس‌تری افتادند؛ این دفترچه‌ها درواقع تکه‌سنگ‌های آهکی بودند که از پاپیروس راحت‌تر پیدا می‌شدند. چیزی که در تصویر می‌بینید، طرحی از یک مرد است که میمونی را دنبال می‌کند.

 

آینه‌های همراه
مصری‌ها به ظاهرشان خیلی اهمیت می‌دادند و آن‌طور که شواهد تاریخی می‌گویند، هم زنان و هم مردان، آرایش می‌کرده‌اند. بنابراین داشتن آینه همراه خیلی واجب بوده‌است. مصریان باستان، آلیاژ مس را جلا می‌دادند تا از آن سطحی صاف و شفاف به‌دست بیاورند. قاب و دسته چوبی برای محافظت از این صفحه، نشان می‌دهد که آینه برای آن‌ها شیء بسیار باارزشی بوده‌است.
 

جوراب فانتزی
جوراب‌های رنگی‌رنگی و فانتزی، متعلق به  دوره ما نیست. مصری‌ها با دوختن جوراب‌های پشمی راه‌راه که مناسب پوشیدن صندل بوده‌است، در این زمینه پیشتازند. مصر البته آب‌وهوای بسیار گرمی دارد اما از آن‌جا که دمای هوا، صبح زود و هنگام غروب کاهش داشته، مصریان باستان به‌فکر راهی برای پوشاندن پاهای‌شان افتادند.
 

کلاه‌گیس
مصری‌ها برای محافظت از سرشان دربرابر نور خورشید و نشان‌ دادن طبقه اجتماعی‌شان، از کلاه‌گیس استفاده می‌کردند.
کلاه‌گیس، از موی انسان یا حیوان ساخته می‌شد و برای جنسیت خاصی نبود؛ هم مردان و هم زنان از آن استفاده می‌کردند. هنگام جشن و مراسم‌ ویژه، کلاه‌گیس‌های مفصل‌تر از گنجه‌ها بیرون می‌آمدند.
 

منبع: history.com

7 آبان, 1401 14:54