بدانیم| چرا ا ز تصویر خودمان در آینه خوش مان نمی آید؟

بدانیم

شده تا حالا به عکسی از خودتان نگاه کنید و بگویید: «این اصلا شبیه به من نیست» درحالی‌که دوستان و خانواده‌تان با شما مخالف‌اند و می‌گویند این عکس دقیقا خود شماست؟ بین تصویر شما در آینه و در عکس، تفاوت وجود دارد. تصویری که شما در آینه می‌بینید، در مقایسه با تصویری که دیگران رودررو از شما می‌بینند، معکوس است. درواقع اطرافیان شما با تصویر غیرمعکوس‌تان آشنا هستند، درحالی‌که شما به تصویر معکوس خود در آینه عادت دارید. بنابراین یکی از دلایلی که از عکس‌های‌مان خوش‌مان نمی‌آید این است که ‌نمایی از چهره‌ ما را نشان می‌دهد که کمتر برای‌مان آشناست.

آینه راستش را می‌گوید؟
محققان متوجه شده‌اند آزمودنی‌ها، عکس‌هایی را که تصاویر آینه‌ای‌شان را نشان می‌دهد، ترجیح می‌دهند درحالی‌که اطرافیان آن‌ها عکس‌هایی را می‌پسندند که نشان‌دهنده تصاویر غیرمعکوس آزمودنی‌ها باشد. این موضوع احتمالا به این دلیل است که ما با چیزهایی که اغلب می‌بینیم، راحت‌تر هستیم. خب حالا چرا این موضوع اهمیت دارد؟ به این دلیل که دوست نداشتن تصویر خود می‌تواند دلیلی برای عمل‌های جراحی زیبایی باشد. افراد، صورت‌ خود را نامتقارن می‌بینند و معتقدند این نبود تقارن به چشم دیگران هم زشت می‌آید. موضوع می‌تواند پیچیده‌تر شود وقتی بدانیم که جراحان زیبایی با عکس گرفتن از مراجعان‌شان، تصویر آن‌ها را پیش و پس از عمل بهشان نشان می‌دهند. خب از آن‌جایی‌که ما به دیدن تصویر غیرمعکوس خود عادت نداریم، ممکن است پذیرش صورت‌مان بعد از انجام عمل هم راحت و رضایت‌بخش نباشد. خب اگر چیزی که در آینه می‌بینیم، خود واقعی ما نیست، پس شاید سلفی‌ها ما را همان‌طوری که هستیم، نشان می‌دهند اما خب خیلی از سلفی‌های‌مان را هم دوست نداریم. مشکل کجاست؟

  سلفی خود منم؟
واقعیت این است که سلفی‌ها هم چندان راستگو نیستند. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر چهره ما در سلفی تأثیر می‌گذارد، مثلا؛ نزدیک بودن لنز به‌صورت، ویژگی‌های صورت را مخدوش می‌کند. تغییر فاصله کانونی دوربین حتی می‌تواند اندازه عرض سر شما را تغییر بدهد. نور تند فلاش دوربین، می‌تواند چهره شما را هفت سال پیرتر نشان بدهد. دوربین علاوه‌بر این‌که صورت شما را براق و چرب نشان می‌دهد، نمی‌تواند آن‌طور که چشم ما به‌طور طبیعی با روشنایی و تاریکی تطبیق می‌یابد، این انطباق را انجام بدهد. از این‌ها گذشته، سلفی‌ها یک نسخه دوبعدی از ما ارائه می‌دهند که مشخصه‌های واقعی صورت‌مان را حذف می‌کنند.
منابع: psychologytoday.com
upworthy.com

7 آبان, 1401 17:19