پزشکی| خطرات تداخل‌های دارویی برای سلامت

پزشکی

مصرف همزمان یک دارو با داروهای دیگریا  میوه، غذا و نوشیدنی می‌تواند باعث تداخل دارویی شود. این اتفاق به‌خصوص برای افرادی که در روز بیشتر از سه دارو را مصرف می‌کنند مثل سالمندان خیلی محتمل‌تر است و در نتیجه آن،  اثر یک دارو کم می شود یا از بین می‌رود و حتی ممکن است برای سلامتی ما مضر باشد. خوددرمانی، تهیه دارو  بدون نسخه، سن، ژنتیک، مدت زمان مصرف دارو، بی‌توجهی به زمان‌بندی، مصرف بیشتر یا کمتر از دوز تعیین شده، سبک‌زندگی و عادت‌ها، مصرف مکمل‌ها، مشورت نکردن با پزشک و... از عواملی است که احتمال تداخل دارویی را افزایش می‌دهد. تصور کنید شما با نظر یک متخصص داروی مربوط به افسردگی را مصرف می‌کنید و همزمان به‌خاطر دندان درد چند مُسکن می خورید و در کنارش برای رفع عطش آب گریپ‌فروت میل می کنید. هرکدام از این‌ها در حالت عادی بی‌خطر است اما وقتی همزمان با هم باشد می‌تواند باعث هم‌افزایی اثر دارو یا گاهی کاهش اثر و حتی کارکرد معکوس شود. بنا‌براین اطلاع داشتن  از موضوع تداخل دارویی و توجه به شکل مصرف داروها اهمیت بسیار زیادی دارد که در ادامه به‌آن می‌پردازیم.

 انواع تداخل دارویی
گاهی مصرف یک داروی تجویز شده با داروی تجویز شده توسط پزشکی دیگر تداخل دارد؛ بنابراین لازم است حتماً با پزشک‌تان درباره داروهایی صحبت کنید که در  زمینه‌های دیگر مصرف می‌کنید. اگر هم دارویی را به‌صورت خوددرمانی استفاده می‌کنید درباره تداخل نداشتن اش  با داروهای جدید مطمئن شوید. در موارد دیگر داروهای تجویز شده ممکن است با مکمل‌هایی که قرار است ویتامین بدن را تامین کنند یا مکمل‌های ورزشی تداخل داشته باشند. مطالعه بروشور یا نوشته‌های داخل و روی بسته‌بندی داروها در این زمینه می‌تواند راه‌گشا باشد. خیلی وقت‌ها هم یک دارو ممکن است با غذا، نوشیدنی یا یک بیماری تداخل داشته باشد. یعنی ممکن است شما بابت یک بیماری ساده هیچ دارویی هم مصرف نکنید اما مصرف یک دارو برای بیماری شما مضر باشد، به همین دلیل قبل از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید و از خوددرمانی هم بپرهیزید.
   برخی از معروف‌ترین تداخلات دارویی
   بیماران مبتلا به فشارخون برای کنترل آن یک داروی ادرارآور به‌نام دیورتیک مصرف می‌کنند که تداخل آن با مُسکن‌هایی مثل پروفن می‌تواند خطرناک باشد.
   استاتین‌ها از جمله داروهایی هستند که برای کنترل کلسترول خون مصرف می‌شوند و می‌توانند با گریپ‌فروت تداخل داشته باشند. این میوه به‌صورت کلی با 50 دارو تداخل دارد و مصرف آن با داروها اصلاً توصیه نمی‌شود.
   بعضی‌ها برای خوردن دارو از شیر استفاده می‌کنند یا ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها را با شیر مصرف کنند که این دو هم  تداخل دارند.
   مکمل آهن داروی پرمصرفی است که نباید از تداخل آن با مولتی ویتامین‌ها غفلت کرد.
   قهوه به خاطر کافئین و رفع خستگی نوشیدنی پرطرفداری است؛ به‌خصوص برای افرادی که به دنبال تمرکز هستند اما این نوشیدنی خوش‌بو با داروهای ضد روان‌پریشی مثل لیتیوم و کلوزاپین و همین‌طور با داروهای مرتبط با فشار خون تداخل جدی دارد.
   قرص تاینول برای دندان‌درد مصرف می‌شود و مقادیری استامینوفن دارد از طرفی اگر برای سرماخوردگی استامینوفن بخورید به کبدتان لطمه می‌زنید.
   ایبوپروفن و ناپروکسن هردو داروهای ضد التهابی محبوبی هستند که در برخی موارد توسط مردم برای تسکین درد و... مصرف می‌شوند درحالی که  تداخل دارویی دارند.
   دیفن هیدرامین داروی پرکاربردی برای آبریزش بینی است، اگر این دارو را با دیمن هیدرینیت که برای کاهش تهوع استفاده می‌شود، مصرف کنید دچار کسالت و خواب‌آلودگی شدیدی می‌شوید که ممکن است برای شما حین رانندگی یا کار با ماشین‌آلات صنعتی خطرناک باشد.
   لوپرامید دارویی برای اسهال است و خیلی از مکمل‌های کلسیم هم عوارضی مثل سفت شدن مدفوع دارند؛ درنتیجه مصرف هردو با هم باعث یبوست شدید می‌شود.
   مکمل‌های گل راعی در درمان سرفه موثر هستند اما اگر برای بهبودی بهتر این دارو را با دکسترو آمفتامین مصرف کنید که آن‌هم ضدسرفه است ممکن است به‌خاطر تداخل دارویی درگیر اختلال حواس شوید.

11 آبان, 1401 17:51