بیشتر بدانیم| 7 علت سردی دست

بیشتر بدانیم

سردی دست می‌تواند دلایل ساده‌ای مانند قرار گرفتن در محیط سرد یا پاسخ طبیعی بدن به حفظ درجه حرارت طبیعی داشته  باشد، اما اگر دست‌هایتان بدون دلیل یخ و سرد است بایدبه دنبال دلیل آن باشید

 

کم خونی
کمبود هموگلوبین لازم برای انتقال اکسیژن به دست‌ها ممکن است به سرد شدن این قسمت از بدن منجر شود. کمبود آهن علت اصلی کم‌ خونی است. مصرف خوراکی‌های سرشار از آهن کمک می کند تا مشکل کم‌ خونی و سردی دست‌ها برطرف شود.
لوپوس
این بیماری مزمن خود ایمنی که باعث التهاب در بدن می‌شود، می‌تواند دلیلی برای سردی دست‌ها باشد. بر اثر این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اعضای بدن حمله می‌کند.
رینود
در بیشتر موارد پدیده‌ رینود دلیل شناخته ‌شده‌ای ندارد.این  پدیده شرایطی است که در آن تنگی عروق خون در انگشتان دست (و گاهی اوقات پا، گوش و بینی) در واکنش به سرما یا استرس‌های عاطفی به وجود می‌آید.
کم کاری تیروئید
اگر غده تیروئید شما به درستی کار نکند داشتن انگشتان یخ زده غیرمعمول نیست. در واقع  این بیماری به سردی انگشت‌ها منجر نمی‌شود اما حساسیت فرد به سرما را افزایش می‌دهد.
کمبود ویتامین B12
کمبود ویتامین B12 از جمله دلایل تاثیرگذار در سردی دست‌هاست. کمبود ویتامین B12 موجب بروز بیماری‌های عصب‌ شناختی از جمله بی حسی و احساس گزگز شدن در دست‌ها و پاها می‌شود. از جمله منابع غذایی حاوی این ویتامین می‌توان به ماهی، گوشت، تخم‌مرغ و محصولات لبنی اشاره کرد.
استعمال سیگار
استعمال سیگار بر جریان خون تاثیر می‌گذارد و می‌تواند علت سرد بودن دست‌ها باشد. نیکوتین سیگار موجب انقباض سلول‌های خونی می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد پلاک در عروق خونی شود که کاهش جریان خون به اندام‌های پایانی را تشدید می‌کند.
فشار خون پایین
فشار خون پایین می‌تواند با توجه به طیف وسیعی از دلایل از جمله کم آبی بدن، از دست دادن خون، برخی داروها و اختلالات غدد درون ریز رخ دهد. زمانی که فشار خون شما پایین است، رگ‌های خونی، خون را از اندام‌های انتهایی به سمت اندام‌های حیاتی می‌فرستد که می‌تواند انگشتان دست شما را سرد کند.

21 آبان, 1401 16:37