اطلاعات عمومی| عجایب و غرایب!

اطلاعات عمومی

ما درباره دنیای اطراف‌مان، اطلاعاتی داریم که از درست و بدیهی بودن‌شان مطمئنیم مگر آن‌که خلافش ثابت شود. از آن‌جایی‌که کار دانشمندان این است که دنیا را بهتر بشناسند و بشناسانند، معمولا زیاد پیش می‌آید که با روی مخالف دانسته‌های‌مان به‌عنوان واقعیت مواجه شویم. در اطلاعات عمومی این هفته قرار است دانسته‌های‌مان را به چالش بکشیم.

 عروس دریایی نامیرا
نظرتان درباره جاودانگی چیست؟ چیزی مربوط به افسانه‌ها؟ رویایی که فقط می‌شود در ذهن درباره‌اش خیال‌پردازی کرد؟ البته که همین‌طور است اما فقط برای انسان. دانشمندان کشف کرده‌اند که نوعی عروس دریایی نامیرا وجود دارد. این عروس دریایی می‌تواند بعد از رسیدن به بلوغ، به مرحله «پولیپ» یا نابالغی برگردد و این چرخه را برای همیشه ادامه بدهد.

  فرار از زندان قانونی
در چندین کشور ازجمله مکزیک، آلمان و اتریش، تمایل به فرار از زندان را نه اقدامی غیرقانونی بلکه رفتاری مطابق با ماهیت انسانی می‌دانند. درنتیجه، فرار از زندان به‌خودی‌خود جرم تلقی نمی‌شود اما قطعا برای دستگیری زندانی فراری تلاش می‌کنند و اگر فرد زندانی درطول فرار یا بعد از آن مرتکب جرم شود، در مجازاتش حساب می‌شود.

  درخت‌های روی زمین، بیشتر از ستاره‌های کهکشان راه شیری
باورتان می‌شود که تعداد درخت‌ها از ستاره‌های کهکشان ما بیشتر باشد؟ گفته می‌شود که حدود 3هزار میلیارد درخت روی زمین وجود دارد درحالی‌که تعداد ستاره‌ها در کهکشان راه شیری، تقریبا بین 300 تا 400میلیارد است. البته تخمین تعداد ستاره‌ها اصلا کار آسانی نیست. دانشمندان ابتدا جرم کهکشان را محاسبه و بعد مشخص می‌کنند که چه میزان از این جرم، متعلق به ستارگان است. در مرحله بعدی جرم متوسط یک ستاره را تخمین می‌زنند و جرم کهکشان را بر جرم تخمینی یک ستاره متوسط تقسیم می‌کنند.

  خرس قطبی بی‌رنگ
بارها شنیده‌ایم که خرس‌های قطبی به‌دلیل رنگ سفید بدن‌شان می‌توانند به‌راحتی در برف پنهان شوند اما واقعیت این است که آن‌ها اصلا سفید نیستند. پوست بدن خرس قطبی، سیاه است و موهای خزش، توخالی و شفاف. خرس قطبی سفید به‌نظر می‌رسد چون نور به خزش برخورد می‌کند، در قسمت توخالی مو به دام می‌افتد و واکنشی به‌نام «لومینسانس» یا «تابناکی» ایجاد می‌کند. علاوه‌بر این، ذرات نمک که به خز خرس می‌چسبند، به‌عنوان ذرات پراکنده نور عمل می‌کنند.

  کفش پاشنه‌بلند مردانه
کفش‌های پاشنه‌بلند به نمادی از زنانگی کلیشه‌ای تبدیل شده‌اند اما تاریخچه این کفش‌ها می‌گوید که اولین‌بار برای مردان اختراع شده‌اند. مردان ایرانی در قرن پانزدهم، کفش‌هایی با پاشنه بلند و البته نه به شکل امروزی می‌پوشیدند تا هنگام ایستادن و تیراندازی و کمان کشیدن روی اسب، پای‌شان را محکم در رکاب نگه دارد. این مدل کفش‌های مردانه بعدها در اروپا مد شدند و تازه در قرن هجدهم بود که کفش‌های پاشنه‌بلند برای زن‌ها ساخته شدند.

منبع: readersdigest.com

22 آبان, 1401 17:29