پزشکی| شپش ها وا رد می شوند

پزشکی

شاید وجود شپش در مدرسه و بین دانش‌آموزان کمی شما را متعجب کند اما با گذشت چند ماه از شروع مدارس خبر شیوع شپش در مدارس به گوش می‌رسد.شپش‌ها در صورت تغذیه مناسب خیلی زود شروع به تخم‌گذاری و تکثیر می‌کنند و در مدارس به دلیل ارتباط بالای دانش‌‌آموزان با یکدیگر احتمال گسترش بیشتری  دارند. تخم این موجودات از طریق ماده چسبناکی که از بدن مادر ترشح می‌شود به کف سر می‌چسبد و جدا کردن آن بسیار دشوار است. این تخم‌ها بسیار شبیه به شوره سر هستند و به همین دلیل تشخیص آن‌ها مشکل است.این موجودات ریز حتی در بهداشتی‌ترین شرایط هم می‌توانند روی پوست سر پیدا شوند و لزوماً در نتیجه رعایت نکردن بهداشت ایجاد نخواهند شد.  

شپش چیست؟
شپش سر (Head lice) با نام علمی
 پدیکولوزیس (Pediculus humanus capitis)، حشره ریز قهوه‌ای یا خاکستری‌رنگ است که از خون پوست سر انسان تغذیه می‌کند.
 چه کسانی بیشتر در معرض شپش هستند؟
شپش روی پوست سر، ممکن است قابل مشاهده باشد اما چون بسیار کوچک است، به سختی قابل تشخیص است.وجود شپش  به خصوص در میان کودکان یک مشکل شایع و بسیار مسری است. کودکان پیش دبستانی و دبستانی (۳ تا ۱۱ سال) و خانواده‌های آن ها بیشتر به این  مشکل  آلوده می‌شوند. دختران بیشتر از پسران و زنان بیشتر از مردان به شپش مبتلا می‌شوند.
  تشخیص شپش
شپش موی سر نشانه‌هایی دارد که عبارتند از:
  احساس خارش غیرطبیعی و شدید در پوست سر به خصوص پشت سر و اطراف گوش‌ها
  احساس این که یک حشره روی سر در حال خزیدن است
  وجود زخم در پوست سر
در صورت مشاهده هر کدام از این علایم باید از کسی بخواهید موها و پوست سرتان را با دقت بررسی کند. اگر روی موها یا پوست سر حشره سفید بدون بال در حال حرکت مشاهده کردید، به احتمال زیاد شپش است.
  چطور پیشگیری کنیم؟
  پوست سر و موهایتان را سه بار در هفته بشویید.
  اگر کودکتان به تنهایی حمام می‌کند، برای شستن موها به کمکش بروید یا حداقل یک بار در هفته خودتان کودکتان را حمام کنید.
  به هیچ عنوان از وسایل شخصی دیگران به خصوص مقنعه و بالشت  استفاده نکنید و اجازه ندهید دیگران از وسایل شخصی شما استفاده کنند.
  به طور منظم وسایلی را که با سر شما در تماس هست، بشویید.
  روزی دوبار موهای خود را شانه بزنید.
  از فرد مبتلا به شپش و وسایل او فاصله بگیرید.
  درمان خانگی شپش
 شانه زدن موهای مرطوب  شانه زدن موهای مرطوب، یکی از روش های خانگی برای از بین بردن شپش سر است. موها را مرطوب و به کمک یک شانه دندانه باریک آن‌ها را شانه کنید. استفاده از نرم کننده هم هنگام شانه‌کردن می‌تواند مفید باشد.شانه های مخصوصی هم در داروخانه ها هست که عملکرد بهتری در این باره دارد .
آب پیاز مقداری آب پیاز تهیه کنید و حدود 3 تا 4 ساعت آن را روی پوست سرتان بگذارید. شپش‌های مرده را با شانه ضد شپش بیرون آورید و موهایتان را با شامپو به صورت کامل بشویید. برای رسیدن به نتیجۀ بهتر، هر 3-4 روز این کار را تکرار کنید.
مایونز مایونز می‌تواند باعث خفگی و مرگ شپش‌ها شود. قبل از خواب، مایونز را به کل پوست سر کودکتان بمالید و با کمک کلاه حمام روی آن را بپوشانید. هنگام صبح موها را شامپو و بعد از آب‌کشی به کمک شانه، شپش ها
 را خارج کنید.
روغن‌ها روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن درخت چای، روغن گل میخک، روغن چریش و روغن نعناع می‌تواند در از بین بردن شپش بسیار موثر باشد.
سرکه سرکه حاوی اسید استیک است و می‌تواند پوشش محافظی را که روی تخم‌های شپش وجود دارد از بین ببرد. کافی‌ است سرکه را به صورت خالص روی موها و پوست سر خود اسپری کنید.

9 آذر, 1401 15:11