اطلاعات عمومی| پوست ضدگلوله آرمادیلو و گوجه فرنگی قاتل

اطلاعات عمومی

اگر رفیق ثابت «اطلاعات عمومی» باشید، می‌دانید که ما در این ستون، هرازگاهی از هر دری سخنی می‌گوییم؛ این نوع مطالب که موضوع مشخصی ندارند، در دسته حقایق تصادفی قرار می‌گیرند و می‌توانند به هر حوزه‌ای از دانش، تاریخ و فرهنگ گرفته تا زیست‌شناسی و ورزش تعلق داشته‌باشند. حقایق تصادفی که عموما کوتاه و غافلگیرکننده هستند، هم باعث سرگرمی‌اند و هم اطلاعات ما را بالا می‌برند.

شاید شنیده‌باشید که لوازم آرایشی در زمان‌های خیلی دور به مواد سمی آغشته بودند اما احتمالا خبر نداشتید که  استفاده از چنین موادی برای داشتن  پوستی صاف و زیبا هم توصیه می‌شد! نوعی وسیله آرایشی ساخته شده‌بود که ادعا می‌شد با خوردنش از شر کک‌ومک و جوش خلاص خواهیدشد اما خب مصرف‌کنندگانش را کلا خلاص می‌کرد!
   وقتی پای گوجه‌فرنگی به اروپا باز شد، مردم از خوردن آن می‌ترسیدند. در قرن هفدهم میلادی، اروپایی‌ها معتقد بودند گوجه‌فرنگی سمی است چون خیلی‌ها بعد از خوردن آن از دنیا رفته‌بودند اما ماجرا این بود که اسیدیته گوجه، بر سرب داخل ظرف‌های مفرغی اثر می‌گذاشت و آن را خارج می‌کرد. درواقع مردم براثر مسمومیت با سرب می‌مردند نه خوردن گوجه.

  ژاپن، بیشترین دستگاه فروش خودکار یا همان وندینگ‌ماشین را دارد؛ یک دستگاه، به‌ازای هر 40 نفر. بیشتر وندینگ‌ماشین‌های ژاپن مثل همه کشورها، نوشیدنی می‌فروشند اما تعداد زیادی از آن‌ها مخصوص فروش بستنی، نودل و دوربین‌های یک‌بارمصرف کوچکی هستند که با نگاتیو کار می‌کنند و امکان چاپ عکس را در خودشان دارند.
   پوست بدن «آرمادیلو» ضدگلوله است. ماجرا از این قرار است که مردی اهل تگزاس به‌خاطر گلوله‌ای که به یک آرمادیلو شلیک کرد، در بیمارستان بستری شد چون گلوله از بدن حیوان کمانه و به فک مرد اصابت کرد.

  دستمال‌ کاغذی ابتدا در ماسک‌های شیمیایی به‌کار می‌رفت. درطول جنگ‌جهانی اول، برای جبران کمبود پنبه، نوعی جایگزین درست شد که سرباز‌ها بتوانند از آن به‌عنوان فیلتر در ماسک‌های‌شان استفاده کنند. بعد از جنگ، تولیدکنندگان جایگزین پنبه، آن را نرم‌تر و به‌عنوان دستمال صورت وارد بازار کردند.

   فکر می‌کنید در مسابقه پرش بین اسب و انسان، کدام‌یک برنده می‌شود؟ رکورد طولانی‌ترین پرش طول انسان که در سال 1991 ثبت شده، 8مترو95سانتی‌متر است و رکورد طولانی‌ترین پرش اسب که تقریبا در همان سال‌ها به‌ثبت رسیده، 6مترو10سانتی‌متر است.

  «بتهوون» با آن شهرت عالم‌گیر در موسیقی، در ریاضی حسابی کمیت اش لنگ بود. این موزیسین بزرگ، ضرب و تقسیم بلد نبود و از ریاضی، فقط ازپس عملیات جمع برمی‌آمد. یک‌بار که لازم داشت 62 را در 50 ضرب کند، 62 را 50بار نوشت و یکی‌یکی با هم جمع کرد تا حاصل را به‌دست آورد.
                      منبع: rd.com  

10 دی, 1401 11:25