سینماتوگراف|بیان در بازیگری

سینماتوگراف

هرجا حرف از بازیگری می‌شود، همه درباره اهمیت «بیان» و «بدن» می‌گویند؛ دو پایه اساسی هنرپیشگی که هر بازیگر کاردرستی، زمان زیادی صرف تقویت آن‌ها می‌کند. در ادامه به‌طور خلاصه با اصول بیان در بازیگری آشنا می‌شویم. یادتان باشد تمرین‌هایی که در ادامه می‌آید، صرفا برای آشنایی شما با اصول تقویت بیان است و نه آموزش. بیان، جزئیات خیلی بیشتری دارد و تمرین کردنش اگر زیرنظر یک معلم باتجربه نباشد، می‌تواند به حنجره شما فشار وارد کند.

 تنفس اصولی
در شروع تمرین‌های بیان، نفس کشیدن صحیح مهم‌ترین کاری است که باید انجام بدهید. دم و بازدم را از دیافراگم بگیرید و خارج کنید. برای آشنایی با تنفس درست، به نفس کشیدن نوزاد و شناگرهای حرفه‌ای دقت کنید. هفته‌ای یک‌بار شنا کردن و تمرین نفس کشیدن از دیافراگم جلوی آینه هم کمک‌کننده است. تنفس اصولی باعث می‌شود صدای شما درست به بیرون هدایت شود.

  تمرین آواها
کلمه‌هایی را که ممکن است در گفتن اش دچار لکنت شوید، بلند و بااغراق تکرار کنید. بعضی‌اوقات جمله‌های‌تان را آهسته بگویید و بعضی‌اوقات سریع. برای گفتن کلمات، صورت‌تان را مچاله کنید و دوباره به حالت عادی برگردانید.

   تقویت ارتعاش
تقویت ارتعاش صدا با خواندن آواز ممکن می‌شود. متن‌هایی را به آواز بخوانید که حروف تکراری در آن‌ها زیاد باشد، مثل «لای رولت رنده لیمو رفته». ارتعاش صدا باید طوری باشد که به پرده‌های صوتی آسیب وارد نکند.
   اغراق در حرکات صورت
برای این‌که بتوانید کلمات و جملات را درست ادا کنید، باید دانه‌دانه حرف‌ها را بلند و بااغراق در حرکات دهان و چشم تکرار کنید. این تمرین را جلوی آینه انجام بدهید و حتی چند روز در خانه هم به همین ترتیب حرف بزنید حتی اگر دیگران بهتان بخندند. ادای کلمات سخت و جملات طولانی به‌صورت اغراق‌آمیز، ماهیچه‌های صورت را تقویت می‌کند. «جیم‌ کری» با آن همه توانایی در پیچاندن صورتش به شکل‌های گوناگون، الگوی خوبی برای این تمرین است.

   دقت در سرعت و تأکید
بعضی از جمله‌ها باید آرام، بیان شوند و بعضی‌ها سریع. شما این جملات را با چه سرعتی می‌گویید؟ «دو دختر در خانه تنها هستند و ظرفی قدیمی را شکستند و مادر پشت در منتظر است تا در را باز کنند.» خب قطعا از معنای آن‌ها چنین برمی‌آید که باید با سرعت بیان شوند. تأکید در بیان را هم می‌شود با جمله معروف «بخشش لازم نیست اعدامش کنید»، درک کرد. یک هنرپیشه خوب، همه جملات را یک‌جور به زبان نمی‌آورد.

     ادای کلمات پیچیده
یک تمرین مفید برای روان حرف زدن و تپق نزدن این است حرف‌هایی را که همخوانی آن‌ها با هم سخت است، به‌هم بچسبانید و بلندبلند تکرار کنید؛ خیجج خیج... ریلل ریلا... . در کلاس‌های بیان، ترکیبات بی‌معنی و دشواری مانند این‌‎ها مدام تمرین می‌شود.

    انعطاف‌پذیری صدا
بیان خوب با خوب گوش کردن به‌دست می‌آید. هنرپیشه با گوش دادن به صداها و لحن‌های مختلف، یاد می‌گیرد که هر شخصیتی چه بیانی دارد و به این‌ترتیب می‌فهمد که باید صدایش را انعطاف‌پذیر کند. برای این کار، بارها و بارها دیدن فیلم هنرپیشه‌های درجه‌یک و مراوده با آدم‌های گوناگون، خیلی مفید است.
منبع: banicaster.com

14 دی, 1401 11:31