مشاوره زوجین| نمی‌توانم در برابر حرف‌های زور خانمم از کوره در نروم!

مشاوره زوجین

همسرم را دوست دارم. تقریبا 18 سال از شروع زندگی مشترک‌مان گذشته است. تنها مشکلم با خانمم این است که اگر حرف زور بزند، خیلی زود از کوره در می‌روم و دست خودم نیست. در مقابل کار نکرده هم اصلا نمی‌توانم پاسخگو باشم و عذرخواهی کنم. راهنمایی‌ام کنید.

رمیسا ایزدپناه| ‌ کارشناس‌‌ارشد روان‌شناسی

مخاطب گرامی، در ابتدای پیامک از علاقه‌تان به خانم‌تان در زندگی مشترک
 گفتید که نشان‌دهنده عزم جدی شما برای حل مشکل است. 18 سال از شروع زندگی مشترک‌تان گذشته است و با نکاتی که در ادامه مطرح خواهد شد، امیدوارم بتوانید مشکل‌تان را بهتر مدیریت کنید.
  هنوز شناخت‌تان از همسرتان کافی نیست؟
18 سال زندگی مشترک، فرصت بسیار کافی و مناسبی برای شما و همسرتان بوده تا شناخت لازم را از خصوصیات اخلاقی و شخصیتی یکدیگر به دست آورید. به طور قطع، شما هم در این مدت شناختی نسبتاً کافی درخصوص ویژگی‌های شخصیتی همسرتان کسب کرده‌اید، یعنی در موقعیت‌های مختلف باید بتوانید تشخیص دهید کدام حرف همسرتان به‌جا و منطقی و کدام حرفش، حرف زور و غیرمنطقی است. البته اگر شما در برابر شنیدن هر حرفی، برداشت حرف زور می‌کنید و به هم می‌ریزید، لازم است حتما به کمک یک مشاور به حل مسائل روانیِ خود بپردازید تا هر چه سریع‌تر از این حالت رهایی یابید.

   ریشه عصبانیت‌تان را کشف کنید
دوم آن‌که وقتی در مقابل کار نکرده و حرف زور عصبی می‌شوید، لازم است روی حالات خود کمی تامل و بررسی کنید که در این موقعیت‌ها، درون خود چه حسی را تجربه می‌کنید یا حتی چه افکاری به ذهن‌تان خطور می‌کند؟ حتی می‌توانید به عنوان یک تمرین، این‌گونه عمل کنید: موقعیت‌هایی که شما را عصبانی می‌کند و همزمان احساسات و افکاری را که به سراغ‌تان می‌آید، طی چند روز یادداشت و برای جمع بندی، با دانستن این موارد و کمک یک مشاور این مسئله را حل کنید. زمانی که شما، ریشه این مشکل را بشناسید، می‌توانید با همسرتان هم در این باره صحبت کنید تا با شما برای ترک این عادت نامناسب، همکاری کند.

   از مهارت کنترل خشم کمک بگیرید
هر زمان احساس کردید در آستانه بروز خشم‌تان هستید، شرایط و جای خودتان را عوض کنید. به‌طور مثال، اگر نشسته‌اید، بایستید و چند دقیقه از اتاق بیرون بروید. در ضمن، نوشیدن یک لیوان آب یا چند نفس عمیق هم می‌تواند به شما در چنین لحظاتی کمک کند.

16 دی, 1401 12:31