اطلاعات عمومی|خواندن با سرانگشت ها

اطلاعات عمومی

روز گذشته در تقویم جهانی، به اسم خط بریل، نام‌گذاری شده‌بود؛ محبوب‌ترین سیستم خواندن و نوشتن لمسی در جهان که از ترکیبی از نقاط برجسته به‌ازای حروف و علایم نگارشی استفاده می‌کند. افراد نابینا خط بریل را با نوک انگشتان‌شان می‌خوانند و آن را با ابزاری ساده که شامل یک لوح و قلم است، می‌نویسند. در ادامه اطلاعات جالبی درباره خط بریل، می‌خوانید.  

 خط بریل درابتدا یک کد نظامی بود که سال 1819 در ارتش فرانسه ساخته شد. سربازان از این کد استفاده می‌کردند تا در سکوت شب‌ بتوانند بدون صحبت کردن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. سال‌ها بعد یک نوجوان فرانسوی 15 ساله به‌نام «لویی بریل» که در کودکی بینایی‌اش را ازدست داده‌بود، این کد را یادگرفت و نسخه ساده‌تر و کارآمدتر آن را توسعه داد که به‌نام خودش، «بریل» نامیده شد.

 خط بریل همان‌طور که گفتیم الفبای لمسی است و می‌توان از آن برای نوشتن تقریبا هر زبانی استفاده کرد. نسخه‌های بریل فارسی،  چینی، اسپانیایی، عربی، عبری و بسیاری زبان‌های دیگر وجود دارد که از قواعد نوشتاری همان زبان پیروی می‌کند.

  می‌دانستید تندخوانی ربطی به توانایی دیدن ندارد؟ بعضی خوانندگان خط بریل، سرعتی باورنکردنی در مطالعه دارند و می‌توانند با سرعت 400 کلمه در دقیقه بخوانند. نکته مهم در تندخوانی بریل، لمس سبک کلمه‌ها و استفاده از هر دو دست است؛ به‌نحوی که یک دست، کلمات را بخواند و دست دیگر آماده باشد که از خط بعدی شروع کند.

 خط بریل فقط محدود به کتاب‌ها نیست. تولیدکنندگان بازی‌های رومیزی و کارتی، نسخه بریل بازی‌های‌شان را می‌سازند تا همه بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. بازی‌های معروفی مثل «اونو» و «مونوپولی» در این کار، پیشقدم بوده‌اند. به‌علاوه خیلی از کشورها خودشان را موظف می‌دانند که در خدمات شهری، خط بریل را هم اضافه کنند؛ شاید نقاط برجسته روی صفحه‌کلید خودپردازها را دیده‌باشید.

 لویی بریل، توانست موهبت خواندن و نوشتن را به افراد نابینا برگرداند و بابت این اقدامش، یک سیارک هدیه گرفت! ناسا در سال 1999، کاوشگر
«Deep Space1» را برای عکاسی از دنباله‌دار «بورلی» به فضا فرستاد. این کاوشگر در مسیرش از کنار سیارکی عبور کرد و ناسا تصمیم گرفت این سیارک را به‌ افتخار لویی، «بریل 9969» نام‌گذاری کند.

  خط بریل نسبت به الفبای سنتی، فضای بیشتری را اشغال می‌کند، به همین دلیل کتاب‌های بریل بسیار بزرگ‌تر از همتایان خود هستند. برای مثال، «هری‌پاتر و جام آتش» به خط بریل، 10 جلد است

28 دی, 1401 17:22