مشاوره زوجین| تیک عصبی ، وراثتی است یا نتیجه استرس و اضطراب؟

مشاوره زوجین

همسر ‌۲۹ ساله من به عارضه تیک مبتلاست. لب‌هایش بی‌اختیار تکان می‌خورد و هنگام خواب پاهایش! البته به حدی نیست که دیگران متوجه بشوند. من نگران سلامتی‌اش هستم. آیا این اختلال وراثتی است یا‌‌ نتیجه استرس و اضطراب؟ لطفا راهنمایی کنید.

سیده زهرا جلیلی هاشمی | ‌ روان‌شناس

مخاطب گرامی، لرزش لب‌ها می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته باشد که باید از طریق آزمایش تحت نظر پزشک بررسی شود. البته اضطراب و استرس هم یکی از دلایل آن است، بنابراین باید با همراهی همسرتان در اسرع وقت، به یک پزشک مراجعه کنید           و آزمایش‌های لازم را انجام دهید تا بتوان نظر دقیق‌تری درباره این مشکل و راه‌های درمان آن داد. با این حال، چند توصیه به شما داریم.
    لرزش لب‌هایش در مواقع استرس‌زا بیشتر می‌شود؟
سوالی که از شما داریم این است که آیا همسرتان، نشانه‌های استرس در زندگی روزمره مانند نشخوارهای فکری، نگرانی‌های دایم درباره مسائل زندگی، مشکل تمرکز و اختلال خواب را دارد یا خیر؟ و چه زمان‌هایی و تحت چه شرایطی لب‌هایش تکان می‌خورد و زمان‌هایی که در موقعیت استرس‌زا قرار می‌گیرد، تاثیری در لرزش لب‌ها دارد یا خیر؟ یا همین‌طور در شب‌هایی که لرزش پا دارد، در طول روز چه اتفاقاتی برایش رخ داده است؟ اگر تحت شرایط استرس‌زا لرزش‌ها به وجود می‌آید یا علایم دیگر استرس هم در همسرتان وجود دارد، برای درمان استرس و اضطراب زیر نظر یک روان‌شناس اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است علل پزشکی دیگری داشته باشد.
    یک نکته مهم درباره زندگی با همسر استرسی
اگر سطح استرس همسرتان تاثیر شدیدی بر زندگی و عملکرد او دارد یا باعث اضطراب یا افسردگی وی شده، وقت آن رسیده است که به دنبال درمان باشید. نکته مهم‌تر این که اگر استرس همسرتان باعث ایجاد استرس در شما می‌شود، مهم است که مراقبت از خود را هم در اولویت قرار دهید.

5 بهمن, 1401 17:57