8 راه رفع خستگی و افزایش سریع انرژی

سلامت

یاسمین مشرف | مترجم

برای سرحال شدن به دنبال  یک فنجان قهوه یا نوشیدنی انرژی‌زا نباشید، چیزی که شما به آن نیاز دارید یک راه‌حل پایدار برای جلوگیری از بی‌حالی است    
 
 
 
آیا معمولا در ساعت‌های بعد از ظهر پلک‌هایتان بی‌اختیار روی هم می‌افتد و  با مشکل کاهش انرژی مواجه می‌شوید؟ در این حالت، برای سرحال شدن به دنبال مصرف خوراکی‌هایی مانند آب نبات، یک فنجان قهوه یا نوشیدنی انرژی‌زا نباشید. شکر و کافئین ممکن است فوری شما را سرحال کند اما بعد از این‌که تاثیرشان فروکش کرد ممکن است حتی بیشتر از قبل احساس کمبود انرژی داشته باشید. چیزی که شما به آن نیاز دارید یک راه‌حل پایدار برای جلوگیری از سستی و بی‌حالی است. در ادامه با راه‌هایی که می‌توانند باعث احساس نشاط و سرزندگی شما در طول روز شوند آشنا می‌شوید.
 
   کمی ورزش  کنید
ورزش یک تقویت‌کننده طبیعی انرژی است، زیرا به بدن کمک می‌کند خون غنی از اکسیژن را به قلب، عضلات و مغز برساند. بنابراین وقتی  در اواسط بعد از ظهر دچار کاهش انرژی شدید کافی است فقط 10 دقیقه وقت بگذارید و به‌جای خوابیدن کمی ورزش کنید. مطالعات نشان می‌دهد همین مقدار ورزش کردن می‌تواند دست‌کم تا زمانی که اداره را ترک می‌کنید کارایی شما را افزایش دهد.  انجام فقط چند حرکت کششی کافی است!
 از نور آفتاب کمک بگیرید
تحقیقات نشان می‌دهد فقط چند دقیقه پیاده‌روی در یک روز گرم و آفتابی می‌تواند روحیه، حافظه و توانایی جذب اطلاعات جدید را در شما افزایش دهد. اگر این امکان را ندارید که به فضای بیرون بروید دست کم پنجره‌ها را باز کنید تا از نور آفتاب بهره‌مند شوید.
 میان‌ وعده مصرف کنید
مغز برای عملکرد بهینه به سوخت نیاز دارد. کاهش سطح قند خون، باعث کاهش عملکرد ذهن می‌شود و شما احساس گیجی و خواب ‌آلودگی  می‌کنید. مصرف میان وعده‌های حاوی پروتئین و کربوهیدرات‌های دیرهضم   مانند برش‌هایی از موز با کره بادام‌زمینی  یا انواع آجیل که سرشار از منیزیم و فولات هستند به حفظ سطح قند خون و درنتیجه افزایش سطح انرژی در طولانی ‌مدت و رفع خستگی کمک می‌کند.
  از رایحه‌ها انرژی بگیرید
گفته می‌شود استشمام برخی رایحه‌ها (آروماتراپی ) مانند رایحه نعناع یا دارچین برای کاهش خستگی، افزایش سطح هوشیاری و تقویت خلق و خو موثر است. آزمایش ها، تاثیر رایحه روغن لیمو بر افزایش سطح انرژی را تایید کرده‌اند. یک مطالعه نشان داد رایحه لیمو یک رایحه تحریک کننده است که می تواند باعث بهبود روحیه افراد شود.
 صاف بنشینید
خم شدن شانه‌ها روی رایانه می‌تواند باعث شود زودتر از آن چه که باید خسته شوید. پس صاف بنشینید ، به  این معنا که  شانه‌ها را عقب ببرید، چشم‌ها را مستقیم به جلو بدوزید و به کمرتان کمی قوس بدهید. این حالت به شما انرژی بیشتر و حتی اعتماد به نفس بالاتری خواهد داد.
 یکی دو لیوان آب بنوشید
چه در سالن بدن سازی باشید و چه سرگرم کارهای روزمره، همیشه این احتمال وجود دارد که فراموش کنید آب کافی بنوشید. اما حتی  کم‌آبی هم می‌تواند باعث ایجاد حالت خواب آلودگی شود. بنابراین سعی کنید وقتی خستگی به سراغ تان آمد یکی دو لیوان آب بنوشید. مسلما گزینه بهتر این است که در تمام طول روز هیدراته بمانید!
 چند نفس عمیق بکشید
تنفس ناصحیح، سطح توانایی بدن را برای تحویل اکسیژن به سلول‌ها کاهش می‌دهد،  در نتیجه سلول‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند و نمی‌توانند انرژی کافی را تامین کنند. تنفس درست که همان تنفس عمیق دیافراگمی یا شکمی است باعث پمپاژ خون می‌شود و انرژی شما را در تمام طول روز افزایش می‌دهد.
 آواز بخوانید
محققان معتقدند آواز خواندن یک نوع ورزش است، زیرا شما  مجبور می‌شوید شش‌های خود را از هوا پر و خالی کنید.  هنگام آواز خواندن همچنین ضربان قلب افزایش می یابد و خون سریع‌تر در بدن به جریان می‌افتد. درنتیجه شما احساس انرژی بیشتری می‌کنید. همچنین میزان آدرنالین موجود در خون نیز هنگام آواز خواندن افزایش می یابد. افزایش این هورمون در خون تقویت ناگهانی انرژی را به همراه دارد.
منابع: everydayhealth.com، webmd.com
 

28 مهر, 1399 11:22