زیبایی|با این خوراکی‌ها هورمون‌های بدن را تنظیم کنید

زیبایی

فاطمه قاسمی

 

 

 
   انجیر
این میوه علاوه بر نظم دادن به فرایندهای هورمونی، بی نظمی‌های موجود در رحم و سیکل ماهانه را تنظیم می‌کند. پس توصیه می‌شود در دوران یائسگی این میوه بیشتر مصرف شود. ضمن این‌که برگ‌های انجیر دارای میزان بالای هورمون‌های زنانه است و  مصرف جوشانده این برگ‌ها در بهبودی تخمدان‌های پلی کیستیک بسیار مؤثر است.
  امگا3
خوراکی‌های حاوی امگا 3 شامل ماهی، تخم کتان، گردو، تخم‌مرغ و سبزیجاتی مانند گیاه خرفه، اسفناج، کاهو و شاهی هم می‌توانند در تنظیم هورمون‌های بدن مؤثر باشند و بانوان از سنین نوجوانی بد نیست این خوراکی‌ها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند.
  خانواده کلم‌ها 
سبزیجاتی مثل بروکلی، کلم برگ و گل کلم، استروژن مازاد بدن را از بین می‌برند و به این ترتیب با متعادل کردن میزان آن، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهند. استروژن بالا سبب یائسگی زودرس و اضافه وزن و چاقی می‌شود بنابراین تنظیم این هورمون از اهمیت بالایی برخوردار است.
  رازیانه
رازیانه یک گیاه دارویی بسیار موثر در زمینه تنظیم هورمون‌های زنانه است، سن شروع عادت ماهانه در زنان به طور معمول، 12سالگی است که بهترین زمان برای شروع مصرف رازیانه است. رازیانه یک گیاه دارویی فیتواستروژن است. این داروی گیاهی وظیفه تنظیم عادت ماهانه را به عهده دارد، به طوری که موجب جلوگیری از تحلیل مخاط رحم، پیشگیری از پیری زودرس در زنان، جلوگیری از یائسگی زودرس و شادابی روحی، روانی و جنسی زنان می‌شود.
  سویا
سویا سرشار از ایزوفلاون هاست. ایزوفلاون‌ها گرگرفتگی‌ زنان را بدون هیچ‌گونه عوارض جانبی جدی کاهش می‌دهد. همچنین بعد از یائسگی، به دلیل کاهش سطح استروژن خون، بانوان در معرض ابتلا به برخی بیماری‌ها ازجمله سرطان سینه و چاقی قرار می‌گیرند اما مصرف سویا می‌تواند به تنظیم هورمون کمک کند. البته در مصرف سویا باید کمی محتاط هم باشید.
  سیر
اگر از اختلالات هورمونی رنج می‌برید باید بدانید التهابی در بدن شکل می‌گیرد که باعث بر هم زدن روند طبیعی عملکرد آن می‌شود. سیر باعث کاهش التهاب می شود و به هورمون‌ها کمک می‌کند تا مجبور به جبران تغییرات سلولی نشوند. در نتیجه نقش خوبی در تنظیم آن‌ها دارد.
منابع: ‌tebyan، salameno

 

4 آذر, 1399 23:59