اصول تمیزکاری تخته‌های برش آشپزخانه

بانوان

فاطمه قاسمی

روش شست‌وشو| ابتدا تخته را درون آب قرار دهید تا موادغذایی‌ چسبیده به آن، راحت‌تر جدا شود. سپس با استفاده از اسفنج، اسکاچ و ... به‌خوبی آن را شست‌وشو دهید تا ذرات ریز موادغذایی از روی آن جدا شود. در روش دیگر ابتدا روی تخته را با دستمال آغشته به سرکه تمیز کنید، سپس دستمال دیگری را با محلول آب اکسیژنه 3 درصد آغشته کنید و روی تخته بکشید. پس از ۱۰ دقیقه تخته را با آب گرم و صابون شست‌وشو داده و خشک کنید. بهتر است تخته برش مرغ و گوشت جدا از تخته برش میوه‌ها و سبزیجات باشد چون نوع آلودگی این مواد با هم متفاوت است.
 
روش ضدعفونی| برای ضدعفونی‌کردن تخته آشپزخانه باید محلولی با یک نسبت سرکه و دو نسبت آب تهیه کنید و روی تخته بریزید تا همه سطح تخته به مدت 10 دقیقه خیس بخورد. سپس تخته را با آب گرم شست‌وشو دهید و در هوای آزاد خشک کنید. روش طبیعی دیگر برای ضدعفونی تخته، تهیه اسپری آنتی‌باکتریال طبیعی است. برای درست کردن این اسپری، ۱۰ قطره روغن اسانس استوقدوس را با یک فنجان آب ،مخلوط و سطح تخته را با آن اسپری کنید و اجازه دهید کاملاً خشک شود.
 
بوی بد زدایی| برای رفع بوی بد تخته، پس از هر بار مصرف روی سطح تخته کمی نمک بپاشید. سپس با استفاده از برش لیموترش سطح آن را تمیز کنید، با آب داغ بشویید و خشک کنید. ترکیب نمک و آب‌لیمو باعث از بین رفتن بوی تخته خواهد شد. ضمن این که آب لیمو برای از بین بردن لکه سبزیجات هم مناسب است.
 
تمیزکاری اساسی| هر چند وقت یک بار تمیز کردن اساسی تخته پلاستیکی به‌خصوص زمانی که گوشت، مرغ یا ماهی روی آن خرد می‌شود لازم است. یک قاشق مرباخوری سفیدکننده را به یک لیوان آب اضافه و تخته را در آن غوطه‌ور کنید. اجازه دهید کمی در آن بماند، سپس تخته را با آب داغ بشویید.
 
خشک کردن تخته| تخته‌ها به‌خصوص نوع چوبی آن، بلافاصله بعد از شست وشو باید به کمک حوله مخصوص خشک شود. خیس ماندن تخته‌های چوبی در طولانی‌مدت باعث ورم کردن بافت چوب می شود و تخته تاب برمی‌دارد. تخته چوبی را هرگز در ماشین ظرف شویی قرار ندهید اما تخته‌های برش پلاستیکی، شیشه‌ای و اکریلیک غیر متخلخل را می‌توان در آن شست.
 
نگهداری تخته چوبی با روغن| برای نگهداری از تخته چوبی از یک روغن خوراکی استفاده کنید تا از ورود آب به تخته جلوگیری شود و حالت طبیعی خود را حفظ کند. روغن را به همه قسمت‌های تخته آغشته کنید و یک شب تا صبح نگه دارید تا به بافت آن نفوذ کند. سپس اجازه دهید تخته خشک شود. فراموش نکنید که همه تخته‌های برش در نهایت فرسوده و شیارهای ایجاد شده روی آن به‌سختی تمیز می‌شوند، پس آن‌ها را کنار بگذارید. 
 

5 آذر, 1399 0:6