موفقیت|تصاویر کم‌تر دیده شده از میزکار افراد موفقی مثل انیشتین، تولستوی،برنارد شاو و...

پرونده

 
 
 
 
ادوارد آلبی| هر وسیله را سر جای خودش بگذار
ادوارد آلبی نمایش‌نامه‌نویس آثاری همچون «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» بیشتر اوقات در آپارتمان روستایی خود در گرینویچ کار می‌کرده است. از آلبی به عنوان برترین نمایش نامه ‌نویس تاریخ آمریکا و حتی جهان یاد می‌کنند. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، این فرد موفق یک میز خاص و تقریبا لاکچری داشته اشت. تابلوی متفاوت بالای میز هم جزو ویژگی‌های خاص آن محسوب می‌شود و چراغی که روی آن قرار دارد. مشخص بودن جا برای هر وسیله‌ای روی این میز هم جالب به نظر می‌رسد.
 
جین آستن| فقط قلم روی میزم باشد و کاغذ
جین آستن، نویسنده رمان‌های کلاسیک و مشهور «غرور و تعصب» یکی از برجسته‌ترین نویسندگان زن تاریخ محسوب می‌شود. او بسیاری از آثارش را در منزل نگارش کرده است. اکنون می‌توان میز کار جین آستن را در منزل وی که به موزه تبدیل شده است، تماشا کرد. این موزه در آلتون انگلیس قرار دارد. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، روی این میز کوچک هیچ وسیله دیگری به جز یک قلم و کاغذ دیده نمی‌شود. شاید به این دلیل که چیز اضافه‌ای روی میز نباشد که حواس فرد را پرت کند.
 
الکساندر کالدر| سرزمینی عجیب مملو از اشیای متحرک
استودیوی مجسمه‌سازی الکساندر کالدر که یک هنرمند معروف و کار کشته است، در منزلش قرار داشته است. همسر الکساندر از این استودیو به عنوان سرزمین عجایبی مملو از اشیای متحرک یاد می‌کرده است. یکی از تفاوت‌های منزل الکساندر کالدر با دفتر کار افراد بزرگ دیگری که در این پرونده بررسی می‌کنیم، برگزاری مهمانی‌های بزرگ در آن بوده است. شرکت‌کنندگان در این مهمانی‌ها همیشه از این جا تعریف و تمجید کرده‌اند.
 
کارل لاگرفلد| نزدیک به تختخواب
کارل لاگرفلد را به عنوان یک طراح مد افسانه‌ای می‌شناسند. استودیوی کار او، داخل آپارتمانش در شهر پاریس قرار داشته است. او بعد از ترک شغلش به عنوان یک مدیر طراحی در یک برند مد فرانسوی در سال ۱۹۶۱، شروع به طراحی مجموعه‌ای از برند‌های افسانه‌ای نظیر Chloe و Fendi کرد. نکته جالب درباره میز کار او این است که اولا بسیار نزدیک به تختخوابش بوده است، ثانیاً معمولا با لباس رسمی پشت میزکارش در خانه می‌نشسته است. البته میز کاری او در خانه مانند بسیاری از افراد دیگر، شلوغ و نامنظم است.

 

لئو تولستوی| پر از وسیله اما منظم
این نویسنده روس بزرگ، آثار فراموش‌نشدنی نظیر «جنگ و صلح» و «آناکارنینا» را در منزلش واقع در یاسنایا پولیانا خلق کرد. منزل این نویسنده بزرگ اکنون به موزه تبدیل شده و لوازم شخصی وی نظیر میز کار و کتابخانه‌اش شامل ۲۲ هزار کتاب، در معرض دید عموم قرار دارد. میز کاری او در عین این که وسایل زیادی رویش قرار داشته اما همیشه از نظم خاصی برخوردار بوده است. همچنین نزدیک به کتابخانه‌اش بوده و مبلی که برای استراحت در نزدیک میز کارش قرار داده بوده است.
 
رولد دال| یادگاری‌هایم باید 
روی میز باشد
برخی از بزرگ ترین کتاب‌های مخصوص کودکان در قرن بیستم به دست رولد دال نگارش شد. او در باغ خانه‌اش در روستای گریت میسندن انگلستان کلبه‌ای مخصوص ایجاد کرد و در آن‌جا مشغول به کار می‌شد. تصویری که در این مطلب می‌بینید، در سال ۱۹۶۵ از این نویسنده گرفته شد. آلونکی که رولد دال در آن نویسندگی می‌کرد، توسط موزه اختصاصی وی به عنوان «عمیقا شخصی» یاد می‌شود. در این‌جا مصنوعات شخصی و یادگاری‌های فراوانی وجود داشته است. آقای دال دوست داشت در زمان رویاپردازی درباره داستان‌های جدید، نزدیک این اشیا باشد. بر اساس خاطرات شخصی رولد دال، هر زمانی که در این کلبه حضور داشت، فقط کاغذی را که روی آن مشغول نوشتن بود می‌دید. منظور وی، تمرکز بالا روی نویسندگی و غرق شدن در کار حین حضور در آلونک بود. در مقایسه با دفتر کار افراد بزرگی که در این پرونده بررسی کردیم، به نظر رولد دال بیشتر از اتاق کار مخصوص خود حس می‌گرفت.

 

جرج برنارد شاو| میز تاشو با صندوق‌های زیادی
جرج برنارد شاو، نویسنده ایرلندی بزرگ، بیشتر آثار هنری خود را در منزلش در شهر لندن خلق کرد. در سال ۱۹۵۰، شاو در منزلش واقع در آیوت سنت لارنس درگذشت. او از سال ۱۹۰۶ در این جا زندگی می‌کرد. نکته جالب درباره میز کار این نویسنده موفق، تاشو بودن آن است. همچنین صندوق‌های زیادی در کنار این میز کار وجود دارد که ظاهرا بعضی از صفحات مطالبش را در آن‌ها می‌گذاشته است تا دسته‌بندی بهتری داشته باشد.
 
آلبرت اینشتین| همه کتاب‌هایم باید دم دستم باشد
آلبرت اینشتین در سال ۱۹۳۶ میلادی خانه‌ای در پرینستون آمریکا خرید. او تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۵ در همین منزل زندگی کرد. رونالد کلارک، نویسنده کتاب زندگی‌نامه این دانشمند بزرگ و پدر فیزیک مدرن در کتاب خود مدعی شد که مطالعات اینشتین در خانه‌اش برای وی تبدیل به عادت شده بود. او در همان‌جا تئوری‌های بزرگش را پرورش داد و فرضیه‌های جدیدی مطرح کرد. اینشتین فرضیه‌هایی را که حدود سی سال قبل‌تر به ذهنش خطور کرده بودند در منزلش واقع در پرینستون نیوجرسی بال و پر داد. مهم‌ترین ویژگی میز کاری اینشتین در خانه این است که نزدیک کتابخانه‌اش بوده و همچنین همیشه تعداد زیادی کتاب روی میزش قرار داشته است چراکه معتقد بود باید کتاب‌های مورد نیازش دم دستش باشد.

 

منابع این پرونده: برترین‌ها، گجت‌نیوز، Telegraph.com

22 آذر, 1399 16:11