دختر یک و نیم ساله ام را از شیر بگیرم؟

دختر یک و نیم ساله ام را از شیر بگیرم؟

دختری یک سال و نیمه دارم. هر وقت می نشینم روی زمین، دخترم از روی عادت از من می خواهد که به او شیر بدهم و به همین دلیل کمتر غذا می خورد. به پزشک هم مراجعه کردیم، گفت رشدش مناسب است و اگر می خواهید، او را از شیر بگیرید. سوال من این است که آیا در این سن او را از شیر بگیرم یا تا 2 سالگی صبر کنم؟ و این که در برابر خواسته اش برای شیر خوردن که به نظرم از روی عادت است، چه کنم چون گاهی بعد از خوردن غذا هم درخواست شیر می کند با این که منطقا باید سیر باشد. اگر هم خواستم از شیر بگیرم، ناگهانی این کار را بکنم یا باید به مرور انجام شود؟ در ضمن، فقط شیر مادر می خورد.
مادر گرامی و مهربان سلام، درود بر شما که تاکنون کودک تان را با شیر خودتان تغذیه کرده  و سلامتی و عشق را به او هدیه داده اید.
زمان مناسب از شیر گرفتن
کودک شما آماده از شیر گرفتن است. با تایید پزشک و با توجه به این که این نحوه شیر خوردن حالا دیگر شکلی از عادت به خود گرفته و تا حدی هم جلوی اشتهای او را می گیرد و در نهایت با توجه به سن مناسب او، می توانید با اطمینان او را از شیر بگیرید.
روش های از شیر گرفتن
این که بهترین راه برای قطع تغذیه با شیر مادر کدام است کاملا به روحیه شما و دخترتان بستگی دارد. اگر شما مادر قاطعی هستید و در مقابل خواسته طبیعی کودک برای ادامه شیر خوردن وسوسه نمی شوید و اگر کودکتان پذیراست و بی تابی های طولانی نخواهد کرد، بهتر است تکلیفش را معلوم کنید و یکباره او را از شیر بگیرید؛ اما اگر دخترتان حساس و کم طاقت است و شما هم نمی توانید بی صبری او را تحمل کنید، بهتر است به تدریج و حداکثر تا دو سالگی این کار را انجام دهید.
روش های جدید و سنتی
در واقع هنوز هم روش های سنتی از شیر گرفتن مثل استفاده از مواد تند یا تلخ برای ایجاد حس ناخوشایند در کودک موثر و بدون اشکال است. همراه یا جایگزین کردن یک عروسک یا شیء دوست داشتنی کار شما را آسان تر می کند. این کار مخصوصا وقتی او را به تدریج از شیر می گیرید موثر است به این شکل که قبل از هر بار شیر دادن، اول عروسک را به او بدهید و سپس شیر خودتان را. به تدریج فاصله زمانی ارائه عروسک و شیر را زیاد و کم کم شیر خود را حذف کنید تا فقط با شیء جایگزین آرام بگیرد. برای رفع عادت شیر خوردن بعد از غذا هم جایگزین کردن یک فعالیت یا بازی روش مناسبی است.
توجه به نیازهای کودک
در این سن، کودک بیش از این که گرسنگی خود را با شیر مادر برطرف کند، در حال ارضای نیازهای عاطفی است؛ اما حالا دیگر باید بتواند این نیاز را به شکل های دیگر تامین کند؛ بنابراین بدون توجه به این که کدام یک از روش های ذکرشده را به کار می بندید، از بذل محبت و عشق به کودکتان دریغ نکنید: با در آغوش گرفتن، بیان کلمات محبت آمیز، وقت گذاشتن و بازی کردن و ... .

25 آذر, 1399 18:54