6 اشتباه رایج در زمان نظافت منزل

بانوان

مارال مرادی | روزنامه‌نگار

 

اشتباه اول   برنامه نداشتن

نکته‌ای که موقع نظافت خانه باید به آن دقت کنید این است که ترتیب تمیز کردن و مرتب کردن خانه باید به نحوی باشد که گرد و خاک از گوشه‌ای از اتاق یا آشپزخانه جمع و به سمت در خروجی هدایت شود! مثلا در آشپزخانه، ابتدا روی کانتر را با دستمال تمیز کنید و در ادامه کف آشپزخانه را تِی بکشید.

اشتباه دوم  تمیز نکردن دستمال گردگیری

موقعی که مشغول نظافت هستید، اسفنج آلوده می‌تواند دست‌ها، دهان و چشم‌های شما و البته هر وسیله‌ای را که با آن برای شست وشو در تماس بوده ، آلوده کند. به همین دلیل قبل از شستن ظرف‌ها یا نظافت خانه، از تمیز بودن اسکاچ، اسفنج و دستمال‌های گردگیری مطمئن شوید. همچنین بعد از هر بار نظافت خانه دوباره آن‌ها را برای دفعات بعدیِ تمیزکاری خانه بشویید و خشک کنید.

اشتباه سوم  رعایت نکردن بهداشت تخته‌گوشت

تخته‌ مخصوص خرد کردن گوشت را از سبزیجات جدا کنید. همچنین بعد از هر بار استفاده به خوبی آن را بشویید و سپس کمی سرکه روی آن اسپری کنید. اجازه دهید یک شب تا صبح سرکه روی تخته گوشت بماند و صبح روز بعد، تخته گوشت را با کمی الکل یا مایع شوینده دوباره ضدعفونی کنید و بشویید.

اشتباه چهارم توجه نکردن به دمای آب ماشین‌لباس شویی

استفاده مداوم از آب سرد برای شست وشوی لباس‌ها، ممکن است باعث انتقال میکروب از لباس‌های قبلی به لباس‌های جدیدی شود که برای شست وشو داخل لگن ماشین لباس شویی می‌ریزید. زیرا آب سرد به اندازه آب گرم توان از بین بردن میکروب‌ها را ندارد. همین موضوع باعث می‌شود در صورت استفاده مداوم از آب سرد، مخزن ماشین لباس شویی شما آلوده و این آلودگی در شست وشوهای بعدی به لباس‌های دیگر منتقل شود.

 اشتباه پنجم  تمیز نکردن سطل‌زباله

درست است که شما سطل زباله‌تان را به طور منظم خالی می‌کنید و داخل سطل کیسه مخصوص زباله قرار می‌دهید اما فراموش نکنید که باید برنامه‌ای منظم برای شست وشوی داخل سطل زباله‌تان داشته باشید.

اشتباه ششم  تصور اشتباه درباره تمیز بودن ماشین‌ظرف شویی

این که ماشین ظرف شویی شما می‌تواند از پس تمیز کردن ظرف‌ها بربیاید به این معنی نیست که می‌تواند از پس تمیز کردن خودش هم بربیاید. لبه‌های بیرونی ماشین ظرف شویی و زیر دستگاه لازم است هر چند مدت یک‌بار تمیز شود. این موضوع در باره یخچال، فریزر و مایکروویو شما هم صدق می‌کند.

 

در تهیه این مطلب از سایت اسپارد کمک گرفته شده است.

 

 

6 بهمن, 1399 19:0