6 وسیله آلوده در‌ خانه که حواس‌مان به نظافت‌شان نیست!

مارال مرادی | روزنامه‌نگار

حوله
حوله‌ها  از این دسته اند که بسیار استفاده می‌شوند و از همین رو با سرعت بیشتری کثیف و آلوده می‌شوند، به ویژه اگر بیشتر از یک بار در روز از آن‌ها استفاده شود. حوله‌ها حداقل باید یک روز در میان تعویض شوند. نکته دیگر این‌که هر یک از اعضای خانواده باید حوله جدا داشته باشند به خصوص در این دوران شیوع کرونا.
 
 پیشخوان آشپزخانه
عموما از پیشخوان آشپزخانه برای انجام کار‌های گوناگونی استفاده می‌شود و اجسام متنوعی روی آن قرار می‌گیرد مانند کلید خودرو، نامه، گوشی  تلفن همراه، کیف پول و بسیاری لوازم دیگر. غیرممکن است که بتوانید آلودگی آن‌ها را نادیده بگیرید. پیشخوان آشپزخانه هر روز باید تمیز و ضد عفونی شود.
 
 سینک‌های ظرف شویی و روشویی
لگن سینک ظرف شویی و روشویی  محل مناسبی برای تجمع باکتری‌هایی است که به دیواره‌های آن‌ها می‌چسبد  و تنها راه تمیز کردن شان، شستن مداوم آن‌هاست. برای از بین بردن آلودگی  ها و باکتری‌ها از سطح آن ها  باید با استفاده از اسفنج  سطح شان را کاملا تمیز و پاک کنید، سپس با بستن قسمت تخلیه آب در سینک، لگن آن را با آب گرم پر کنید و یک قاشق غذاخوری ماده شوینده در آن بریزید. در نهایت بعد از 5 دقیقه آب را تخلیه کنید و اجازه دهید تا سینک کاملا خشک شود.
 
 قهوه ساز
اگر جزو طرفداران قهوه هستید، احتمالاً هر روز یک فنجان قهوه می‌نوشید. از آن جا که سازنده قهوه شما یک بستر گرم برای رشد باکتری‌هاست، باید روزانه آن را تمیز کنید. بهتر است قسمت‌های قابل حمل قهوه ساز خود را بعد از هر بار درست کردن قهوه بشویید. همچنین می‌توانید در سینک ظرف شویی قهوه ساز خود را با آب گرم و صابون شست وشو دهید، فراموش نکنید که بدنه بیرونی قهوه ساز را هم تمیز کنید.
 
 کف پوش‌ها
بعد از هر بار آشپزی یا کاری که موجب کثیف شدن کف آشپزخانه می‌شود، بلافاصله آن را تمیز کنید و تی بکشید. اگر چربی‌ها و خرده غذاها روی کف باقی بماند خیلی سخت تمیز می‌شود و امکان دارد کف پوش‌ها هم آسیب ببیند.
 
 جامسواکی
رطوبتی که از مسواک خیس ما در داخل جامسواکی ته‌نشین می‌شود، به مرور زمان جمع و به محل مناسبی برای رشد کپک و باکتری تبدیل می‌شود. بهتر است که به طور مرتب آب داخل جامسواکی را خالی و داخل آن را با آب و مایع ظرف‌شویی تمیز کنید.

20 بهمن, 1399 19:11