علایم احتمالی سکته قلبی را بشناسید

سلامت

 
احساس ناراحتی در قفسه‌ سینه
هرکسی عبارت متفاوتی را برای این مشکل به‌ کار می‌برد؛ انگار فیلی روی سینه‌شان نشسته است یا در قفسه‌ سینه احساس سوزش می‌کنند. این احساس معمولا بیشتر از یکی، دو دقیقه دوام دارد.
 
تهوع، سوءِهاضمه، سوزش سر دل یا معده‌درد
برخی افراد علایم گوارشی را هنگام سکته تجربه می‌کنند و حتی ممکن است استفراغ کنند. البته مشکلات گوارشی می‌تواند به دلایلی که ارتباطی با قلب ندارد به سراغ افراد بیاید.
 
 دردی که تا بازوها انتشار پیدا می‌‌کند
جزو علایم کلاسیک سکته‌های قلبی است که در سمت چپ بدن منتشر می‌شود، تقریبا همیشه از قفسه‌ سینه آغاز می‌شود و به خارج از آن حرکت می‌کند.
 
احساس سرگیجه یا سبکیِ سر
اگر به‌صورت ناگهانی تعادل خود را از دست دادید و همزمان در قفسه‌ سینه احساس ناراحتی کردید یا دچار تنگی نفس شدید، بدون معطلی با اورژانس تماس بگیرید.
 
زود خسته و بی‌رمق می‌شوید
اگر ناگهان دچار خستگی مفرط می‌شوید یا پس از فعالیتی که در گذشته بدون مشکل انجام می‌دادید از نفس می‌افتید، بدون اتلاف وقت با پزشک‌تان صحبت کنید.
 
 تعریق
نشستن عرق سرد بر بدن بدون دلیل واضح می‌تواند از علایم سکته قلبی باشد. اگر عرق سرد کرده‌اید و هریک از نشانه‌های دیگر این فهرست را دارید حتما به اورژانس زنگ بزنید.
 
ضربان قلب نامنظم
اگر بیش از چند ثانیه‌ کوتاه احساس می‌کنید قلب‌تان خارج از ریتم می‌زند، یا اگر این اتفاق برای شما به صورت معمول رخ می‌دهد، موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
 

 

17 اسفند, 1399 11:17