سبک زندگی| چطور به دام کلاهبردارها نیفتیم؟

سبک زندگی

شاید برای‎تان پیش آمده ‎باشد که برای کار کردن با خودپرداز یا کارت خوان فروشگاه‎ها از افراد غریبه کمک گرفته‎باشید. جوان‎ترها خیلی‎وقت‎ها با حوصله و روی گشاده از درخواستِ کمک شما استقبال می‎کنند و کارتان به‎راحتی انجام می‎شود اما گاهی این اعتماد به غریبه‎ها و بی‎احتیاطی، دردسرساز می‎شود.

الهه توانا |روزنامه نگار منبع: medicalnewstodayکلاهبردارها، افراد سالمند را سوژه خوبی برای کارشان می‎دانند. چندی پیش، کلاهبرداری در استان زنجان دستگیر شد که دقیقا به‎همین شیوه حساب سالمندان را خالی می‎کرد. این سارق نزدیک عابربانک‎ها کمین می‎کرده‌است، سالمندانی که درخواست کمک داشتند کارت‎شان را به او می‎سپرده‎اند و او هم با تعیین رمز دوم ازطریق خودپرداز و عکس گرفتن از کارتِ قربانی‎ها، در یک فرصت مناسب حساب‎شان را خالی می‎کرده‎است (خبرگزاری ایسنا). در ادامه مطلب،پیشنهادهایی برای‎تان دارم که کمک می‎کند به دام کلاهبردارها نیفتید.
    موقع بیرون رفتن از خانه، حتما عینک مطالعه‎تان را همراه داشته‎باشید تا به‎دلیل دشواری در دیدن مجبور به کمک گرفتن از غریبه‎ها نشوید.
    در یک فرصت مناسب از فرد آشنا و قابل اعتمادی بخواهید نحوه کار با دستگاه‎های خودپرداز و کارت خوان‎ها را بهتان آموزش  بدهد.
    اگر گوشی هوشمند دارید، از یک فرد قابل اعتماد بخواهید نرم‎افزار بانک‎تان را روی گوشی نصب کند و کار با آن را به شما یاد بدهد.
     اگر مجبور به کمک گرفتن از افراد غریبه شدید، رمز کارت‎تان را دراختیارشان قرار ندهید. 

 

26 اسفند, 1399 12:12