بدانیم| چطور از پس شرایط سخت بربیاییم؟

بدانیم

 دوره نوجوانی، از بیرون خیلی راحت و باحال به‎‌ نظر می‎‌رسد. خیلی‌ها فکر می‌کنند نوجوان‌ها همیشه درحال خندیدن‎ و وقت گذراندن با دوستان‌شان هستند و هیچ مشکلی هم ندارند اما شما می‌دانید که زندگی گاهی واقعا سخت می‌شود. چطور می‌شود با دشواری‌های زندگی مواجه شد و از آن‌ها به ‌سلامت عبور کرد؟ پاسخ این سوال در «تاب‌آوری» نهفته است. خبر خوب این ‌که تاب‎‌آوری، یک ویژگی ذاتی نیست که بعضی‎‌ها آن را داشته‌ باشند و بعضی‌های دیگر نه؛ بلکه یک مهارت قابل اکتساب است. در شرایط سخت، چطور تاب‎آوری بالاتری داشته ‌باشیم؟

 درمیان دیگران باشید
  با دوستان و والدین حرف بزنید. بله، درست خواندید؛ والدین! خب واقعیت این است که پدرومادرها واقعا از شما تجربه زندگی بیشتری دارند با این‎‌ که اصلا بهشان نمی‌‎آید روزی نوجوان بوده‌‎ باشند و شرایط شما را درک کنند. از بیان کردن نظرات‌تان نترسید حتی اگر مخالف باورهای دوستان و خانواده‌تان باشد. از آن‌ها سوال کنید و وقتی بهتان جواب می‎‌دهند، خوب و دقیق گوش بدهید.
 
 هوای خودتان را داشته ‌باشید|
مطمئن باشید که از خودتان غافل نشده‎‌اید و مراقب جسم و روان‌تان هستید. به ‌اندازه کافی بخوابید در غیر این ‌‎صورت، درست وقتی نیاز دارید که هوشیار باشید، بدن و ذهن‌تان با شما همراهی نمی‌کند و عصبی و تحریک‌پذیر می‌شوید.
 
 کنترل اوضاع را به ‎‌دست بگیرید| 
در شرایط دشوار معمولا احساس می‎‌کنیم که کنترل همه‌چیز از دست‌مان خارج شده‎‌است و بنابراین هیجانات منفی بیشتری تجربه می‎‌کنیم. برای مدیریت این هیجانات، حتی در بدترین و متزلزل‌ترین شرایط هم برای خودتان هدف و تکلیف تعیین کنید؛ این تکلیف می‌تواند فقط بیرون آمدن از تخت و انجام یک کار ساده باشد اما صرف پایبندی به آن هم کمک‎‌کننده است. واقع‌‎بین باشید و فکر کنید که چه چیزهایی را می‌توانید کنترل کنید و کنترل چه مواردی از اختیار شما خارج است.
 
  به دیگران کمک کنید|
گاهی هیچ‌‎چیز بهتر از حل کردن مشکلات دیگران، به شما در حل مشکل‎‌تان کمک نمی‌‎کند. با این کار، زاویه دید تازه‎‌ای در برخورد با مسئله شخصی‌تان پیدا می‌کنید. انجام دادن کارهای داوطلبانه یا حتی فعالیت‎‌های ساده‌ای مثل تمیزکاری اتاق  و کمک به یک دوست در تکالیف مدرسه، در شرایط دشوار بیشتر از آن‎چه به‌‎نظر می‌‎رسد، مفید است.
 
  از اخبار دوری کنید|
در خبرها هیچ‌چیز درست پیش نمی‌‎رود؛ دنیا پر از مشکل است و درمعرض چنین مسئله‌ای قرارگرفتن، می‌تواند استرس شما را بیشتر کند. خبرها را از چه منبعی به‎‌دست می‌‎آورید؟ تلویزیون، روزنامه، مجله، اینترنت؟ هرکدام که هست، برای مدتی متوقفش کنید.                                     
 

16 فروردین, 1400 17:13