توصیه‌هایی برای مراقبت از دندان‌مصنوعی

سلامت

هفته‌های پیش درباره بهداشت دهان و دندان صحبت کردیم. شاید فکر کنید توصیه‌های بهداشتی شامل دندان‌ مصنوعی نمی‌شود و اگر دندان دایمی ندارید، نیازی به مسواک زدن و مراقبت‌های دهانی نیست اما این تصور اشتباه است. در ادامه روش‌های تمیز کردن و مراقبت از دندان ‌مصنوعی را می‌خوانید.

 مسواک|
روزانه دست‌کم یک‌بار دندان‌های مصنوعی‌تان را بیرون بیاورید و به‌آرامی تمیز کنید. ابتدا دندان‌ها را خیس کنید، بعد با یک مسواک نرم و پاک‌کننده دندان مصنوعی، روی آن بکشید تا ذرات باقی‌مانده مواد غذایی از بین برود.
   شستن دهان|
مسواک زدن دندان مصنوعی برای حفظ بهداشت دهان و دندان کافی نیست. بنابراین بعد از غذا دهان‌تان را هم بشویید. با یک مسواک نرم، کام، زبان و داخل گونه‌ها را تمیز کنید.
   خیساندن شبانه دندان‌ها|
بیشتر انواع دندان مصنوعی برای حفظ شکل خود، باید مرطوب بمانند. شب‌ها دندان ‌مصنوعی‌تان را در آب یا محلول مخصوص قرار بدهید. البته بهتر است در این‌باره با توجه به نوع دندان‌ها با پزشک‌تان مشورت کنید.
   مراجعه به دندان‌پزشک|
در نوبت اول از پزشک‌تان بپرسید هرچند وقت یک‌بار باید به او مراجعه کنید. چک کردن منظم دندان‌های مصنوعی و وضعیت سلامتی دهان، از بسیاری بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. اگر دندان‌‌مصنوعی‌تان مدتی است شل شده و خوب در دهان چفت نمی‌شود، مراجعه به دندان‌پزشک را به تأخیر نیندازید چون ممکن است باعث التهاب، زخم و عفونت‌های دهانی شود.
 
 
 

28 فروردین, 1400 12:21