گفت وگو| حسرت گذشته را نخورید و آرزوی دور نداشته باشید

گفت وگو

چندی پیش خبری منتشر شد که خانم فریده سپاه منصور، بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون گفته بود ۵۱ سال است که صخره‌نوردی می‌کند. به این بهانه با او تماس گرفتم تا از چند و چون ماجرا باخبر شوم که با خنده گفت ،منظورش در آن مصاحبه این بوده که  عشق اش به بازیگری مانند صخره‌نوردی با بدن مجروح در این سال‌هاست! خانم سپاه منصور که با نقش «مه‌لقا خانم» در فصل اول سریال «نون خ» شناخته می‌شود، از دهه 1340 کار هنری می‌کند و حالا مادر بودن، خانواده و زندگی‌اش را بر هر نقشی ترجیح می‌دهد. او درباره این که اکنون در چه حالی است، به تعبیر جالبی اشاره دارد: «در حال فرار از کرونا هستم!» در ادامه با این بانوی هنرمند خوش‌صحبت درباره روزگار سالمندی گپ زدیم.

مصطفی میرجانیان| روزنامه نگار

 
فرمول جوان ماندن مه لقاخانم
فریده سپاه‌منصور همسر هوشنگ توکلی، بازیگر پیش‌کسوت است و دو فرزند دارد. از او درباره راز جوان ماندنش می‌پرسم، می‌گوید: «همه آدم‌ها وقتی جوان هستند از دوران سالمندی می‌ترسند. فکر می‌کنند که قرار است چه اتفاقی برایشان بیفتد. ولی ما با تاریخ تولد روی شناسنامه‌مان زندگی نمی‌کنیم. ما لحظه لحظه عمرمان را زندگی می‌کنیم. گاهی این‌قدر به مسائل گذشته فکر یا آرزوهای دور و درازی را در ذهن‌مان مرور می‌کنیم که دچار عصبانیت می‌شویم. این‌طوری از لحظات عمرمان لذت نمی‌بریم و خیلی زود همه جسم و روح‌مان را خسته می‌کنیم. این جمله را کسی می‌گوید که 74 سال زندگی را تجربه کرده است. من الان و بعد از این همه سال از خودم می‌پرسم که چرا باید فکرم را درگیر اتفاقات و بدی‌های گذشته کنم؟ این را به جوان‌ترها می‌گویم که این‌قدر حسرت گذشته را نخورید و آرزوهای دور و دراز هم نداشته باشید. چون خیلی از آرزوها اصلا دست خودمان نیست. چرا باید اعصاب‌مان را برای آینده‌ای که معلوم نیست به چه شکل پیش می‌رود، خرد کنیم؟»
 
آموزش زبان ایتالیایی در 74 سالگی!
از او می‌پرسم که با چه چیزی سرگرم می‌شود، پاسخ می‌دهد: «من بازیگرم و باید متن‌های بلند فیلم نامه‌ها را به حافظه‌ام بسپارم. مدتی می‌شنیدم که اگر می‌خواهید حافظه‌تان قوی باشد باید جدول حل کنید، کتاب و شعر بخوانید یا یک زبان دیگر یاد بگیرید. تا مدتی پیش حدود
 70-80 شعر از حافظ را حفظ کردم. مدتی هم جدول حل می‌کردم، اما از چند سال پیش به این فکر افتادم که یک زبان دیگر یاد بگیرم. الان پنج سال است که زبان ایتالیایی کار می‌کنم. روزانه 2-3 ساعتی را تمرین می‌کنم و آموزش می‌بینم. این به من کمک کرده سر کار و موقع خوش‌وبش با دیگران از جوان‌ها کم نیاورم. تمرین‌های هرروزه باعث شده که قرنطینه هم راحت‌تر بگذرد. در یکی دو سال کرونایی من فقط چندبار و آن هم در خیابان دخترم را دیده‌ام. با همین ترفندها خودم را سرگرم می‌کنم.»
 
دعا می‌کنم جوان‌ها پیر بشوند!
مه‌لقا خانم می‎گوید: با سنش مشکلی ندارد و صحبت‌هایش را این‌گونه به پایان می‌رساند: «وقتی به 74 سال گذشته فکر می‌کنم یا دیگران با سن و سالم شوخی می‌کنند، ناراحت نمی‌شوم و خنده‌ام می‌گیرد. خداوند به من 74 سال عمر داده و الان از این تجربه لذت می‌برم. هیچ‌وقت دوست ندارم که بروم موهای سفیدم را رنگ کنم یا پوستم را بکشم تا جوان‌تر به نظر برسم. چون هر سنی زیبایی‌های خودش را دارد. مگر الان که در 70 سالگی نقش مه‌لقاخانم یا مادربزرگ‌ها را بازی می‌کنم دیگران از من متنفرند؟ به نظر من سن بیشتر از 60سال این‌قدر جذابیت دارد که باید تجربه‌اش کنید. دعا می‌کنم جوان‌ها پیر بشوند و سن ما را درک کنند.»

11 اردیبهشت, 1400 12:6