غذای اصلی| کتلت عدس و کنجد، کتلت پروتئین

عدس سرشار از پروتئین است و منبع پروتئینی ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. حاوی اسیدهای آمینه‌ای مانند لیزین است

عدس- یک پیمانه

تخم مرغ-۲ عدد

پودر نان خشک-  یک پیمانه کوچک

سیر-  ۲ حبه

نمک و فلفل-  به مقدار لازم

پودر آویشن-یک قاشق مربا خوری

کنجد-  یک پیمانه کوچک در صورت تمایل

 

1- برای درست کردن این کتلت خوشمزه عدس را بپزید تا آبش کاملا کشیده شود. بعد داخل غذاساز کاملا  آن را له کنید.2- سیر را داخل عدس رنده و پودر نان خشک  را اضافه کنید . می‌توانید از نان باگت یا نان سنگک که خشک و آسیاب کرده‌اید استفاده کنید.3- اکنون کنجد، تخم مرغ‌ها، نمک ،فلفل و آویشن را اضافه کنید و کاملا ورز دهید.4- از مواد کتلت بردارید و با دست شکل دهید و هر دو طرف آن را داخل روغن سرخ کنید.به دلخواه با کنجد روی کتلت ها را   تزیین کنید.

 

خواص عدس

عدس سرشار از پروتئین است و منبع پروتئینی ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. حاوی اسیدهای آمینه‌ای مانند لیزین است. عدس غنی از ویتامین ب-کمپلکس مانند فولات یا اسید فولیک است. مصرف اسید فولیک در زنان باردار، برای پیشگیری از تولد کودک ناقص، مفید است. فولات موجود در عدس به تشکیل سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند.

 

نکته 

مصرف مقدار زیاد پروتئین هم عوارض جانبی دیگری به‌ همراه دارد. بدن ما، به‌ طور متوسط، در برابر هر کیلوگرم وزن، به ۸/۰ گرم پروتئین نیاز دارد. مصرف پروتئین بیشتر، کلیه را به کار و فعالیت بیشتر وا می‌دارد تا بتواند پروتئین اضافی را از بدن خارج کند. این وضعیت در طولانی‌مدت به عملکرد کلیه صدمه می‌زند و فرد را به بیماری‌های کلیوی مبتلا می‌کند. 

 

منبع: خراسان

17 اردیبهشت, 1400 18:29