روان شناسی| افسانه‌ها و واقعیت‌ها درباره دوران سالمندی

روان شناسی

الهه توانا | روزنامه نگار منبع: دانشگاه میسوری

 
عکاس:میثم دهقانی
 قبلا در همین صفحه از شما پرسیدم دوران سالمندی را چقدر می‌شناسید؟ اگر آن مطلب را نخوانده‌اید، احتمالا این سوال برای‌تان عجیب است؛ شاید به این دلیل که خودتان درحال تجربه کردن سالمندی هستید و معتقدید خیلی‌ خوب این دوران را می‌شناسید. خب حاضرید برای محک زدن شناخت‌تان در این زمینه، یک امتحان کوچک بدهید؟
1-بیشتر سالمندان دربرابر هر نوع تغییر کردنی مقاوم هستند.           درست                  نادرست  
2- همه 65ساله‌ها و بالاتر پیر و سالخورده محسوب می‌شوند.
 درست               نادرست  
3-کاهش توانایی حافظه بخشی طبیعی از سالمندی است. 
 درست               نادرست   
 
پاسخ‌ها
 
1. نادرست| شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سالمندان تمایل بیشتری برای حفظ نگرش‌ها و روش‌های خود دارند اما به‌‌معنی غیرممکن بودن تغییر در سالمندی نیست. سالمندان با اتفاقات تازه زیادی مواجه می‌شوند که خودشان را به‌خوبی با آن‌ها سازگار می‌کنند؛ مثل بازنشستگی، دور شدن از فرزندان و ابتلا به بیماری. حتی نگرش‌های اجتماعی و سیاسی آن‌ها هم دستخوش تغییر می‌شود، اگرچه با سرعت کمتری نسبت به جوان‌ها.
2. نادرست| سالخوردگی، یک مفهوم اجتماعی است؛ یعنی تعریف و تجربه آن از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از زمانی به زمان دیگر، متفاوت است. به‌کار بردن کلمه «سالخورده» صرفا براساس سن درست نیست چون سالمندی فقط براساس سن تقویمی تعریف نمی‌شود و عواملی مثل سلامتی، نقش اجتماعی، توانایی عملکرد و ادراک شخصی در آن دخیل‌اند.
3. درست| با افزایش سن تاحدودی ازدست دادن حافظه، عمدتا در حافظه کوتاه‌مدت که مربوط به اتفاقات اخیر است، طبیعی به‌شمار می‌رود. سالمندان بیشتر اطلاعات مربوط به زمان گذشته را حفظ می‌کنند و از اطلاعات تازه، آن‌هایی که مبتنی‌بر دانش و تجربیات قدیم است، بهتر در ذهن‌شان می‌ماند. بیماری‌های جسمی، عوارض داروها و تغییراتِ مغزی مرتبط با سن، از دلایل کاهش حافظه هستند.
منبع: دانشگاه میسوری

23 اردیبهشت, 1400 18:5