نوجوان موفق| حامل پیام صلح و دوستی کتاب هستم

نوجوان موفق


 
  «عضو مجمع ملی نخبگان ایران»، «کتاب خوان برتر کشوری»، «کتاب‌یار طلایی» و در اسفند ماه سال گذشته هم کسب عنوان «مروج برتر کتاب کشور» ازسوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ازجمله افتخارات و دستاوردهای «پرنیا شعبانی» است که تمام هم‌وغمش از دوران کودکی تاکنون علاقه‌مند کردن هم‌سن‌وسال‌هایش به کتاب خوانی بوده‌است. در جوانه این هفته گپ‌وگفت من با پرنیا را که تا امروز بیش از دوهزار جلد کتاب خوانده‌است، درباره تصمیمش مبنی بر ترویج کتاب خوانی خواهیدخواند.
 
    چطور به عنوان مروج کتاب خوانی انتخاب شدی؟
از بچگی مادرم خیلی برایم کتاب می‌خواند. وقتی بزرگ‌تر شدم، به‌دلیل مطالعه زیادم تصمیم گرفتم به ترویج و تبلیغ کتاب خوانی‌ رو بیاورم. در مدرسه برای بچه‌ها قصه‌گویی می‌کردم و سعی داشتم کتاب خوانی را در بسترهای متفاوتی ترویج کنم. درنهایت به‌دلیل تلاش‌هایم به‌عنوان مروج برتر کشوری در بخش دانش‌آموزی انتخاب شدم.
 
     چرا دوست داری کتاب‌خواندن را تبلیغ کنی؟ 
با مطالعه کتاب، درس‌خواندن برایم راحت‌تر می‌شود. دایره واژگانم گسترده‌تر و فن بیانم بهتر شده‌است و در نوشتن انشا هم به مشکل برنمی‌خورم. از همه مهم‌تر کتاب‌خواندن به من یاد داده‌است همیشه نیمه پر لیوان را نگاه کنم و شاد و باانگیزه باشم. دوست دارم بقیه نوجوانان هم از لذتی که من از کتاب‌خواندن می‌برم، بهره‌مند شوند. خیلی‌ها فکر می‌کنند کتاب‌خواندن، وقت تلف‌کردن است. می‌خواهم بگویم من حامل پیام صلح و دوستی کتاب و به‌نوعی زبان کتاب هستم.
   
 کتاب موردعلاقه‌ات چیست و دوست داری جای کدام شخصیت‌ داستانی باشی؟
یکی از کتاب‌های موردعلاقه‌ام، «پلو خورش» به‌نویسندگی آقای «هوشنگ مرادی کرمانی» است. این کتاب مجموعه داستان‌هایی درباره آدم‌های مختلف است که ماجراهایش در سبک‌های متفاوت، مثل طنز و غم‌انگیز روایت شده‌است. با خواندن هر داستانش نکات آموزنده‌ای یادگرفتم. کتاب بینوایان «ویکتور هوگو» را هم خیلی دوست دارم. درباره بخش دوم سوال‌تان هم باید بگویم خودم را به‌جای شخصیت‌ کتاب «دوغدو» تصور کردم که به قلم خانم «فاطمه سرمشقی» است. شخصیت «جودی ابوت» در کتاب «بابا لنگ‌دراز» هم برایم جالب بود و از خواندنش لذت ‌بردم. جودی روحیه قوی و اعتمادبه‌نفس بالایی داشت و هیچ چیز نمی‌توانست او را ناراحت کند. در مجموع، بیشتر رمان‌های کلاسیک و طنز مطالعه می‌کنم و یکی از رمان‌های طنز موردعلاقه‌ام که دوست دارم به بچه‌ها پیشنهادش کنم، «تام گیتس» است که تا کنون 16 جلدش ترجمه شده و خیلی جالب، خنده‌دار و همراه با عکس‌های قشنگ است. بعد از آن هم عاشق مطالعه کتاب‌های علمی و تخیلی هستم.
 
 به‌نظر تو چطور می‌شود نوجوانان را به کتاب‌خواندن علاقه‌مند کرد؟ 
اول از همه خانواده نقش خیلی مهمی دارد. مادر من حتی زمانی که نوزاد بودم و متوجه مطالب نمی‌شدم، برایم کتاب می‌خواند. به‌نظر من بهتر است خانواده‌ها قبل از فرستادن بچه‌های‌شان به مدرسه برای‌شان کتاب بخوانند. متاسفانه بعضی از والدین برای فرزندان‌شان کتاب تهیه نمی‌کنند، با این تفکر که به درس‌شان لطمه می‌خورد اما این‌طور نیست. اتفاقا مطالعه کتاب‌های غیردرسی، هم برای یادگیری بهتر درس‌ و هم برای آینده‌ ما مفید است. پیشنهاد دیگرم عضویت بچه‌ها در کتابخانه‌ها و شرکت در مسابقات و جشنواره‌های مختلف کتاب خوانی است که باعث دوچندان‌شدن علاقه‌شان به مطالعه می‌شود. با توجه به این‌که نوجوانان وقت زیادی را در مدرسه می‌گذرانند، معلم‌ها هم در کتاب خوان شدن بچه‌ها نقش زیادی دارند. این را هم بگویم که هیچ‌وقت برای کتاب خوانی دیر نیست و هر موقع ماهی را از آب بگیرید، تازه است. بهتر است بزرگ‌ترها در عید و مناسبت‌های دیگر به‌جای اسباب‌بازی و پول به بچه‌های‌شان کتاب هدیه بدهند.
 
 از تجربه‌‌ات به‌عنوان مروج کتاب خوانی و بازخوردهای دوستان و اطرافیان تعریف کن.
همکلاسی‌هایم من را خیلی همراهی می‌کنند، ‌طوری که در مدرسه تعداد زیادی از بچه‌ها به‌صورت خودجوش سر صف می‌رفتند تا به بقیه کتاب معرفی کنند. عده‌ای از دوستانم می‌گفتند ما عاشق مطالعه کتاب بودیم اما نمی‌دانستیم چه کتابی بخوانیم و با راهنمایی تو کتاب‌های موردعلاقه‌مان را پیدا کردیم. بزرگ‌تر‌ها هم می‌گفتند ما خودمان کتاب می‌خوانیم اما نمی‌توانیم فرزندان‌مان را به کتاب‌خوانی ترغیب کنیم و اگر از زبان هم‌سن‌وسالی مثل تو تشویق شوند، نتیجه بهتری خواهدداشت. 

 

22 اردیبهشت, 1400 19:1