بدانیم| چند راهکار برای موفقیت در آزمون های آنلاین

بدانیم

تا چندروز دیگر امتحانات شروع می‌شود و به‌جز نهمی‌ها و دوازدهمی‌ها، بقیه پای گوشی و لپ‌تاپ امتحان خواهندداد. شما چقدر برای آزمون آنلاین آماده‌اید؟ شاید بگویید امتحان که حضوری و غیرحضوری ندارد، فقط باید درس خواند. شاید هم دور از جان شما و گوش معلم‌ها روی جزوه و کتاب حساب کرده‌اید. خب البته بعضی ملزومات آزمون‌های مدرسه‌ای و از راه دور، شبیه ‌هم‌هستند اما غیرحضوری‌ها به شیوه جدیدی از آمادگی نیاز دارند. 

   
مرور درس‌ها را به شب امتحان 
موکول نکنید
این مورد ازجمله توصیه‌های طلایی است که احتمالا بارها به گوش‌تان خورده‌است. آمادگی پیش از آزمون‌ به شما اعتمادبه‌‌نفس و آرامش می‌دهد و از اضطراب‌های معمول پیش از امتحان خلاص‌تان می‌کند. بعضی‌ها با تصور این‌که در آزمون‌های آنلاین دیده نمی‌شوند، روی امکان سرک کشیدن به کتاب و جزوه حساب می‌کنند و زمان مفید آزمون را از دست خواهندداد. حتی در آزمون‌های «اُپن‌بوک» هم لازم است از پیش، مطالعه کرده و بر مطالب تسلط داشته‌باشید. بهتر است گروهی درس بخوانید. می‌توانید یک گروه مطالعه مجازی تشکیل بدهید، یادداشت‌ها و ابهامات درسی‌تان را به اشتراک بگذارید و هم‌فکری کنید.شرایط آزمون‌دهی را کنترل کنید
از قبل برنامه درسی، مدت زمان امتحان و شرایط فنی مثل درست بودن هدفون و وب‌کم را بررسی کنید. مطمئن شوید لپ‌تاپ یا هر وسیله الکترونیکی دیگری برای انجام یک آزمون بی‌دردسر آماده است. یک‌بار از سیستم خارج و دوباره وارد شوید تا از زیروبم سایت و درستی رمز عبورتان خاطرجمع شوید. اگر امکانش هست، پیش از آزمون، نوع آن (چندگزینه‌ای، پاسخ کوتاه، تشریحی) را از معلم‌تان بپرسید تا بدانید تقریبا با چه چیزی مواجه خواهیدشد. از اعضای خانواده خواهش کنید تا پایان آزمون از انجام کار‌هایی که باعث کند شدن اینترنت و سروصدا می‌شود، خودداری کنند.
 
استراحت کنید
بی‌وقفه درس خواندن در ساعات نزدیک به آزمون، شما را خسته و تمرکزتان را حین امتحان، کم می‌کند. موقع تنظیم برنامه روزانه حتما به‌اندازه کافی زمان برای استراحت درنظر بگیرید. وعده غذایی قبل از آزمون را سبک بخورید و درصورت نیاز مقدار کمی میان‌وعده سالم و آب کنار دست‌تان داشته‌باشید. اگر مضطرب هستید، افکارتان را روی موضوع دیگری متمرکز کنید. برای این کار می‌توانید تمرینات تنفسی را امتحان کنید. فیلم‌ آموزشی این تمرین‌ها در اینترنت دردسترس است اما یادتان باشد به بهانه پیداکردن فیلم آموزشی، زمان زیادی را صرف وبگردی نکنید.
 
اتاق‌تان را آماده کنید
پنجره‌های اتاق را برای گردش و تنفس هوای تازه باز کنید. آزمون‌های آنلاین دارای محدودیت زمانی هستند بنابراین هر چیزی را که موجب حواس‌پرتی می‌شود، از اتاق خارج کنید. فقط صفحه آزمون را باز نگه دارید و دیگر صفحات موجود در وب را ببندید. در طول آزمون، با قرار دادن یک ساعت رومیزی، زمان اختصاص دادن به هر سوال را تنظیم کنید. اعلان‌های تلفن، پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی را خاموش کنید. لوازم‌تحریر، ماشین‌حساب، کاغذ یادداشت و... دردسترس‌تان باشد.
 
تمرکز، راز موفقیت در آزمون مجازی است
در شروع آزمون، یک نفس عمیق بکشید. سوالات را با دقت بخوانید. زمان را زیرنظر داشته‌باشید تا سوالی به‌دلیل کمبود وقت بی‌پاسخ نماند. قبل از ارسال، از پاسخ دادن به همه سوال‌ها مطمئن شوید و غلط‌های نگارشی و ویرایشی را اصلاح کنید.  
 

24 اردیبهشت, 1400 12:39