سالم‎باشک| بیماری های ناشی از نگهداری گربه

سالم‎باشک

    شاید شما هم با چرخ زدن در شبکه‌های اجتماعی و دیدن صفحات اینستاگرام بعضی افراد که حیوان خانگی نگه می‌دارند، دل‌تان بخواهد یک گربه بیاورید و بزرگش کنید. داشتن حیوان خانگی به‌دلیل حس تعلق و مسئولیت‌پذیری که به ما می‌دهد، برای‌مان جذاب است اما آیا نگهد‌اری گربه در فضای خانه به سلامتی ما آسیب نمی‌زند؟ برخی از مطالعات نشان می‌دهد نگهداری از حیوانات درعین حال که می‌تواند باعث خوشحالی نوجوانان ‌شود، ممکن است باعث ابتلا به برخی بیماری‌ ها هم بشود. شایع‌ترین مشکل، آلرژی است. اگر از سن کم با حیوانات خانگی تماس داشته‌باشید، ممکن است زمینه ایجاد آلرژی در شما افزایش ‌یابد. در ادامه مطلب با بیماری‌هایی که نگهداری از گربه می‌تواند در پی داشته‌باشد، آشنا می‌شوید.
 
 
توکسوپلاسموز |   یک بیماری عفونی انگلی است که در سراسر جهان، حتی در کشورهای پیشرفته یافت می‌‌شود. تماس با فضولات گربه یکی از علل ابتلا به این بیماری است.
 
 بارتونلاهنسلا |   این بیماری که به «خراش گربه» معروف است، با حشره «کک» انتقال می‌یابد و ازطریق لیس زدن، از دهان به پنجه‌های گربه می‌رسد. اگر گربه شما را گاز بگیرد یا با پنجه‌هایش خراشی روی پوست‌تان ایجاد کند، این بیماری به شما منتقل می‌شود.
 
   پس قبل از به‌ سرپرستی گرفتن حیوانات خانگی مثل گربه حتما بیشتر فکر کنید و درصورت اصرار به داشتن حیوان خانگی، دست‌های‌تان را پس از نوازش حیوان بشویید. همچنین واکسن زدن به‌ گربه را جدی بگیرید تا خطر انتقال بیماری‌های مشترک را کاهش دهید. 

26 اردیبهشت, 1400 11:21